Sisäpiirin sivustoa ? Karjalan palautus!

Anonyymi-ap

2

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vaikka joskus Viipurin aluekin saataisiin, niin sekin olisi hyvä. Laatokan Karjala on vähän ongelmallinen, koska se on jo ruohottunut suurimmalta osalta. Suomalaisten rakennukset ovat ränsistyneet tai hävinneet. Myös venäläiset joutuisvat kiertämään koko Laatokan tai seilaamaan laatokan etelästä läpi päästäkseen omille alueilleen Aunuksen Karjalasta Pietarin alueelle. Eivät varmaan suostuisi moiseen. No, tämä on vaan ajattelua, ei varmaan koskaan toteudu edes tuo Viipurin alueen takaisin luovutus.

      Voimia!

    • Anonyymi00003

      Kannatan Viipurin alueen palautusta Suomelle mukaanlukien Saimaan kanava. Tätähän jo Urho Kekkonen ajoi aikanaan mutta asia ei toteutunut muuta kuin Saimaan kanavan vuokraamisen osalta.

      Laatokan Karjalassa on esim. Sortavalassa paljon suomalaisten rakentamia rakennuksia. Venäjä ei Laatokan Karjalaa tarvitse.

      Oma kantani on että Karjalasta voisi aivan hyvin palauttaa osan Suomelle, suurin piirtein 40 km nykyisestä itärajasta itään noudatellen linjaa Koivisto - Käkisalmi - Soanlahti - Ilomantsi. Se palauttaisi menetetyn Karjalan ydinalueet (Viipuri + Sortavala) Suomelle tehden meillekin oikeutta noudattaen suunnilleen kesän 1944 rintamalinjaa huomioiden myös Venäjän "turvallisuusvyöhykkeen" Pietarin läheisyydessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe