Toisin kuin kysymys "Onko Jumala olemassa?", hyvin harvat epäilevät Jeesuksen Kristuksen historiallisuutta. Yleisesti hyväksytään, että Jeesus todellakin eli Israelissa 2000 vuotta sitten. Väittely pääsee vauhtiin, kun aletaan keskustella Jeesuksen henkilöllisyydestä. Melkein kaikki pääuskonnot opettavat, että Jeesus oli joko profeetta, suuri opettaja tai hurskas ihminen. Ongelma on siinä, että Raamatun mukaan Jeesus oli äärettömän paljon enemmän kuin vain profeetta, suuri opettaja tai hurskas ihminen.
C.S. Lewis kirjoittaa kirjassaan Tätä on kristinusko seuraavasti (suom. Marja Liljeqvist): "Yritän tässä estää ketään sanomasta mitään todella kaistapäisiä mielipiteitä Jeesuksesta, joita usein kuulee sanottavan: ´Voin hyväksyä Jeesuksen suurenmoisena moraalin opettajana, mutta en hyväksy hänen väitettään olla Jumala.` Sitä meidän ei pidä missään nimessä sanoman. Mies, joka on ainoastaan kuolevainen ja opettaa mitä Jeesus opetti, ei ole mikään suuri opettaja. Hän on joko yhtä hullu kuin mies, joka väittää olevansa paistettu muna, tai sitten hän on itse paholainen helvetistä. Sinun on tehtävä valintasi näistä vaihtoehdoista. Joko Jeesus oli - ja on - Jumalan Poika, tai sitten hän on hullu tai jotain sitäkin pahempaa. Voit passittaa hänet suljetulle osastolle; voit sylkeä häntä ja tappaa hänet paholaisena; tai voit polvistua hänen eteensä ja nimittää häntä Herraksesi ja Jumalaksesi. Mutta älä yritäkään holhoavin äänenpainoin selittää, että hän oli suuri ihminen ja opettaja. Sitä mahdollisuutta Jeesus ei meille jätä.” Sitä mahdollisuutta Jeesus ei meille jätä. Eikä hän halunnutkaan sitä jättää.”
Kuka Jeesus sitten väitti olevansa? Kuka hän Raamatun mukaan oli? Katsotaanpa ensin Jeesuksen omia sanoja (Joh. 10:30): ”Minä ja Isä olemme yhtä.” Ensi silmäyksellä ei ehkä näytä siltä, että tämä olisi väite olla Jumala. Katsopa kuitenkin juutalaisten reaktiota Jeesuksen sanoihin: ”Hyvän teon tähden me emme sinua kivitä, vaan jumalanpilkan tähden, ja koska sinä, joka olet ihminen, teet itsesi Jumalaksi” (Joh. 10:33). Juutalaiset tulkitsivat Jeesuksen sanat niin, että hän väitti olevansa Jumala. Seuraavissa jakeissa Jeesus ei missään kohtaa korjaa juutalaisten tulkintaa sanomalla: ”En väittänyt olevani Jumala”. Tämä osoittaa, että Jeesus todellakin sanoi olevansa Jumala ilmoittaessaan, että ”minä ja Isä olemme yhtä” (Joh. 10:30). Joh. 8:58 on toinen esimerkki. “Jeesus julisti: ”Totisesti, totisesti minä sanon teille; ennen kuin Aabraham syntyi, olen minä ollut.” Jälleen juutalaiset reagoivat aikomalla kivittää Jeesuksen (Joh. 8:59). Ilmoittaessaan olevansa ”Minä olen” Jeesus käyttää itsestään Vanhan testamentin Jumalasta käyttämää nimeä (2. Moos. 3:14). Miksi juutalaiset haluaisivat kivittää Jeesuksen, ellei hän olisi sanonut jotakin, jonka he uskoivat olevan jumalanpilkkaa, eli väittänyt olevansa Jumala?
Joh. 1:1 sanoo: ”Sana oli Jumala.” Joh. 1:14 mukaan: ”Sana tuli lihaksi.” Tämä osoittaa selvästi, että Jeesus on Jumala ihmisen muodossa. Opetuslapsi Tuomas huudahti Jeesukselle: ”Minun Herrani ja Jumalani!” (Joh. 20:28). Jeesus ei oikaise hänen sanojaan. Apostoli Paavali kuvailee häntä: ”– – suuren Jumalan ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden ilmestymistä” (Tiit. 2:13). Apostoli Pietari sanoo samaa: ”– – Jumalamme ja Vapauttajamme Jeesus Kristus” (2. Piet. 1:1). Heprealaiskirjeessä (Hepr. 1:8) Isä Jumala todistaa Jeesuksen todellisesta henkilöllisyydestä: ”Mutta Pojastaan hän sanoo: - Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.” Vanhan testamentin profetiat Kristuksesta julistavat hänen jumaluuttaan: ”Sillä lapsi on syntynyt meille, poika on annettu meille. Hän kantaa valtaa harteillaan, hänen nimensä on Ihmeellinen Neuvontuoja, Väkevä Jumala, Iankaikkinen Isä, Rauhan Ruhtinas” (Jes. 9:5).
Kuten C.S. Lewis totesi, sellaista vaihtoehtoa ei ole, että voisimme uskoa Jeesukseen suurena opettajana. Jeesus väitti täysin selvästi olevansa Jumala. Jos hän ei ole Jumala, niin hän on valehtelija, eikä siis profeetta, suuri opettaja tai hurskas ihminen. Yrittäessään mitätöidä Jeesuksen sanoja modernit tutkijat väittävät, että todellinen historiallinen Jeesus ei sanonut monia niistä asioista, mitä hän Raamatun mukaan sanoi. Miten meistä on väittelemään Jumalan Sanan kanssa siitä, mitä Jeesus sanoi tai ei sanonut? Miten joku tutkija voi 2000 vuotta Jeesuksen jälkeen tietää paremmin, mitä Jeesus sanoi tai ei sanonut, kuin ne, jotka elivät ja palvelivat Jeesuksen kanssa ja joita hän itse opetti (Joh. 14:26)?
Kuka Jeesus Kristus on?
17
325
Vastaukset
Miksi kysymys Jeesuksen todellisesta henkilöllisyydestä on niin tärkeä? Mitä väliä sillä on, onko Jeesus Jumala vai ei? Jeesuksen on oltava Jumala ennen muuta siksi, että jos hän ei ole Jumala, hänen kuolemansa ei olisi riittänyt sovittamaan koko maailman syntejä (1. Joh. 2:2). Vain Jumala voi kärsiä sellaisen äärettömän rangaistuksen (Room. 5:8; 2. Kor. 5:21). Jeesuksen oli oltava Jumala, niin että hän voi maksaa velkamme. Jeesuksen oli oltava ihminen, niin että hän voi kuolla. Pelastus on tarjolla vain uskomalla Jeesukseen Kristukseen! Juuri Jeesuksen jumaluus on se syy, miksi hän on ainoa tie pelastukseen. Jumaluutensa vuoksi Jeesus julisti: ”Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.” (Joh. 14:6).
https://www.gotquestions.org/Suomi/Jeesus-Kristus.html- Anonyymi
Jeesuksia on ollut ihmiskunnan historiassa satoja.
John Lennon oli ehkä viimeisin. Seuraava Jeesus voisi olla vaikka muslimi kun kristinuskon lopun ajat koittaa. - Anonyymi
En halua antaa mielipidettäni...koko globaali dogma saisi iskun itseensä jos avaisin historian ja alkukirjoituksien tekstin. Sanon vain tutkikaa. Jeesus oli todellinen, Jumala Pyhä Henki ja armo ovat todellisia..mutta lukekaa kirjoitukset oikein ja tutkikaa historia.
- Anonyymi
Päätä kumpi kuoli, Jumala vai ihminen? Tajuatko itsekään miten sekava koko inkarnaatio oppi on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesuksia on ollut ihmiskunnan historiassa satoja.
John Lennon oli ehkä viimeisin. Seuraava Jeesus voisi olla vaikka muslimi kun kristinuskon lopun ajat koittaa.Mutta vain yksi Jumalan Poika Jeesus
Anonyymi kirjoitti:
Jeesuksia on ollut ihmiskunnan historiassa satoja.
John Lennon oli ehkä viimeisin. Seuraava Jeesus voisi olla vaikka muslimi kun kristinuskon lopun ajat koittaa.Jeesus on jumala ainokainen poika, jolla on kaikki valta taivaassa ja maanpäällä. Mikä ihaninta jeesuksen nimee on kaikkien polvien notkistuttava.
Anonyymi kirjoitti:
Päätä kumpi kuoli, Jumala vai ihminen? Tajuatko itsekään miten sekava koko inkarnaatio oppi on?
Se, että joku asia on vaikea ymmärtää, ei tarkoita sitä, että tuo kyseseinen asia ei ole totta.
Ei ole epäilystä kuka Jeesus on kun tuntee Hänet.
Paljon on olevinaan kristittyjä, jotka ei tunne ja heidän kirjoituksensa paljastavat heidät.
Heillä ei ole osaa eikä arpaa.- Anonyymi
Tunnet ehkä Jeesuksen, mutta tunnetko Isää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tunnet ehkä Jeesuksen, mutta tunnetko Isää?
Mielestäni ensin pitää tuntea Isä Jumala, jotta tietää kuka Jumala on ja sitten vastaanottaa Jumalan armo jonka Hän antoi Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Pieleen mennään siinä kun Jeesuksesta tehdään se nro.1 Jumala ja Isä sivuutetaan joksikin Jeesuksen varjoksi. Ei silloin tunneta Isää, Jeesuksen ja meidän kaikkien Isää Jumalaa. Miettikää hetki sitä kiitos.
- Anonyymi
Herra Jeesus opettaa: "että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."
"Sanassa on lupaus: "kun hän (Jeesus) ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
Johannes näki Jeesuksen sellaisena kuin hän on: lampunjalkain keskellä Ihmisen Pojan muotoisen, pitkäliepeiseen viittaan puetun ja rinnan kohdalta kultaisella vyöllä vyötetyn.
Ja hänen päänsä ja hiuksensa olivat valkoiset niinkuin valkoinen villa, niinkuin lumi, ja hänen silmänsä niinkuin tulen liekki; hänen jalkansa olivat ahjossa hehkuvan, kiiltävän vasken kaltaiset, ja hänen äänensä oli niinkuin paljojen vetten pauhina. Ja hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, ja hänen suustaan lähti kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat niinkuin aurinko, kun se täydeltä terältä paistaa.
Sellaisena kuin Hän on, ei vain ihminen ja Jumalan Poika vaan, Jeesus on suuri ylimmäinen Pappi, Jumala kaikkivaltias, sillä Jeesus sanoo:
Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
Jeesuksen tunnustaminen ihmiseksi ei pelasta, vaan Jeesuksen uskominen kaikkivaltiaaksi Jumalaksi, pelastaa, sillä sellainen Hän on.
"että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."
Saamme nähdä Jeesuksen sellaisena kuin Hän on: Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa. Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse,ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana.
Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt. - Anonyymi
Jeesus Kristus on ainoa Tie Totuus ja Elämä.
- Anonyymi
Joka hylkää universaalisen moraalin ja heti hän hylkää myös Jeesuksen
Jeesus eli semmoisen elämän eettisesti ja moraalisesti joka kestää Jumalan edestä
Näin voi ajatella oli sitten uskova vai ateisti
joka uskoo moraaliin ja etiikka ja armon anteeksiantoon nämä on ominaisuuksia jotta maailma säilyy ja ihmisellä sopu - Anonyymi
https://uskovienvainotsuomessa.blogspot.com/ Tässä hyvä blogi kaikille luottavaksi.
- Anonyymi
Luettavaksi siis. Aika rankalla kädellä sitä ollaan s24.ssa nyt sensuroitu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811178Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710341- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976578Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535691- 745112
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514434Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai274259Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas804118Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1353655
