Jonkun hermot

Anonyymi-ap

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun ratikat kilpailutettiin julkisesti niin kilpailutuksen kriteerit ja vaatimukset julkaistiin tarjouksia varten, niin ei niitä voi muuttaa kesken kilpailutuksen eikä siinä vaiheessa, kun tarjoukset on saatu.
      Siitä joutuisi vastuulliset oikeuteen ja pahimmassa tapauksessa häkkikin heilahtaisi… joka tapauksessa hurjat sakot, jotka on suhteutettuna tarjouskilpailun ja kohteiden kustannuksiin.

      On siis valittava saaduista tarjouksista se, joka parhaiten täyttää kriteerit ja vaatimukset. Sellaista tarjousta ei edes voi hyväksyä, joka niitä ei täytä. Jos niin tehtäisiin, niin muut takuuvarmasti valittaisivat ja haastaisivat kilpailuttajan oikeuteen ja sitten oltaisiin oikeissa ja kalliissa ongelmissa

    • Anonyymi
      UUSI

      Ratikat pitää edes rakentaa SUOMALAINEN firma !

      • Anonyymi
        UUSI

        Niin pitäisi, mutta ensin pitää antaa kilpailukykyinen tarjous…. Kriteerit ja vaatimukset oli kerrottu kaikille tarjouspyynnöstä kiinnostuneille ja ne olivat tietysti samat kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      69
      3884
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      47
      3223
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      51
      2888
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1944
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      147
      1857
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1269
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe