Katujengit värväävät reilusti alaikäisi lapsia Suomessa rikollisiin tarkoituksiin.
Jengeissä kyse ei ole kaduilla liikkuvista nuorisoporukoista vaan rikollisverkostoista, jotka kytkeytyvät tiettyihin kaupunginosiin. Ilmiö on kansainvälinen ja tätä tapahtuu mm. Ruotsissa ja Iso-Britanniassa.
Lue lisää:
https://www.suomi24.fi/viihde/tiesitko-myos-suomessa-katujengit-rekrytoivat-lapsia-rikoksiin-huumeita-vakivaltaa-jopa-murhia?s24
Tiesitkö? Myös Suomessa katujengit rekrytoivat lapsia rikoksiin: huumeita, väkivaltaa - jopa murhia

15
130
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
No tästäkin voimme syyttää vaan tämän hetken oikeistohallitusta.
- AnonyymiUUSI
Nyt on aamun noloin kommentti sit nähty.
- AnonyymiUUSI
En kyllä tiennyt.
- AnonyymiUUSI
Eikös tämä ole jo 10 vuotta vanha uutinen?
Sitä vartenhan ne terroristit Suomeen otettiin vuonna 2015 että voivat opettaa tapojaan meidän lapsille.
Eikö tämä muka ollut tiedossa vuonna 2015?????- AnonyymiUUSI
Katujengiläset tienasivat mukavasti, kun neljä jengiläistä pistettiin 9 kk tutkintovankeuteen.
Heidät vapautettiin "syyttöminä" . He saivat 60 000 euroa jokainen vaivanpalkkaa, mikä on tietysti työttömälle mukava tuotto 9 kuukauden ilmaisesta oleskelusta vankilassa.
Uutinen ei luonnollisesti kerro, olivatko kaikki matuja. Tietoturvallisuus ja eu....hyss... - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Katujengiläset tienasivat mukavasti, kun neljä jengiläistä pistettiin 9 kk tutkintovankeuteen.
Heidät vapautettiin "syyttöminä" . He saivat 60 000 euroa jokainen vaivanpalkkaa, mikä on tietysti työttömälle mukava tuotto 9 kuukauden ilmaisesta oleskelusta vankilassa.
Uutinen ei luonnollisesti kerro, olivatko kaikki matuja. Tietoturvallisuus ja eu....hyss...Oikeusvaltio pitää huolen katujengeistä kun kerran niitä tänne järjestikin.
- AnonyymiUUSI
Suomen pahin katujengi on PERSUT.
- AnonyymiUUSI
vai koostuuko jopa kaikki katujengit persuista?
t. äärivihervassariöyhöttäjä
- AnonyymiUUSI
Hommahan sai alkunsa 1990 luvun alussa,kun somaliasta alkoi
vyörymään porukkaa eurooppaan ja suomeen.
🐒🐵😡😵💫🐒💩 - AnonyymiUUSI
Ensin tuli somaliasta alaikäiset lapset,sitten perässä vanhempia,
sitten sukulaiset,sitten koko heimot,lopuksi kaikki,ketkä kykenivät
lähtemään maasta.Tämä pakolaisvirta afrikasta eurooppaan jatkuu edelleen.
😵💫🐵🐒💩🐒🐵😵💫 - AnonyymiUUSI
"Meillä on unelma" räyhäsivät suvakkipersut 2015 kun joku punavihreä kehtasi sanoa että taistelee multikulturalismia vastaan.
- AnonyymiUUSI
Pikasporassa just tässä yks päivä teini-ikäinen musta poika otti kontaktia noin neljävuotiaaseen mustaan poikaan oudolla katsekontaktilla. Teki tämän nimenomaan niin, ettei pikkupojan kantasuomalainen isoisä huomannut. Tilanne oli todella outo. Muutenkin kyseinen teini vaikutti roadmanilta.
- AnonyymiUUSI
mikä on mennyt Olivereihin, Einoihin, Väinöihin, Leoihin ja Eliaksiin?
vapaa kasvatus ilmeisesti, eli syynä on ilmeisesti Maijat, Matit, Jannet js Liisat? - AnonyymiUUSI
Tähän avaukseen vastaa varmasti vihervasemmisto mielellään, sillä laiton maahantulohan on heidän ensisijainen päämääränsä!! Silloin he myös ilmoittautuvat ottamaan vastuun seurauksista!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 563736
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.463147Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1532949Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,412813SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752396Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s611911Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a231878Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1221757Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681170- 841162