Tarvetta olisi "hyvinvointi"valtiossa Suomessa.
Seurakunnissa kerätyt miljoonat menevät hukkaan.
Kristillinen lähimmäisenrakkaus on kylmentynyt.
Alkuseurakunnissakin suoritettiin tasaus vähempiosaisten jäsenten hyväksi.
"Vanhukset pyritään pitämään Suomessa kodeissaan mahdollisimman pitkään. 87-vuotias Marjatta Marjamäki asuu yksin ja jonottaa paikkaa hoivakotiin, vaikka lääkärin mukaan kotona asuminen on hänelle riski.
Hoivakoteihin sijoittamista vältellään, koska hoito on kallista ja hyvinvointialueet ovat säästöpaineessa. Kotihoitoakin on vähennetty.
Miksi ikääntynyt suomalainen ei pääse Suomessa hoitokotiin, vaan joutuu selviytymään yksin riskien kanssa kodissaan?
MOT selvittää tapauksia, joissa kotona asuminen on aiheuttanut omaisten mukaan vanhukselle inhimillistä kärsimystä."
Lainattu.
Miksi kristilliset seurakunnat eivät perusta hoivakoteja ?
8
113
Vastaukset
- Anonyymi
MOT-ohjelman mukaan suurimmat uskonlahkot Suomessa ovat palkanneet päätoimisia testamentin metsästäjiä. Oikeat omistajat joutuvat nuolemaan näppejään.
Silloin ei ole mitään hyötyä vanhuksen elämän pidentämiseksi kun testamenttituloja metsästetään. - Anonyymi
"Minä näen uskottomat, ja minua iljettää, sillä he eivät noudata sinun sanaasi."
- Anonyymi
"Mutta jos joku ei pidä huolta omaisistaan ja varsinkaan ei perhekuntalaisistaan, niin hän on kieltänyt uskon ja on uskotonta pahempi."
Kyse on uskon kieltämisestä.
Ne ovat pahoja. - Anonyymi
Johannes ei kastanut ollenkaan itsensä uskoviksi julistaneita lahkolaisia, vaan kutsui heitä käärmeen sikiöiksi.
Tarjolla kun oli vain syntisten katumuskaste vettä pään päälle valelemalla. - Anonyymi
Hengellinen sokeus ajassamme on todellisuutta.
Luuk 6:39: "Hän sanoi heille myös vertauksen: "Eihän sokea voi sokeaa taluttaa? Eivätkö molemmat lankea kuoppaan?" - Anonyymi
Sosiaalinen työ ei ole asia nr yksi lähetyskäskyn mukaan kristityille. Köyhät eivät koskaan lopu Suomesta. Tärkeää työtä se on kaikille.
- Anonyymi
Vain seurakuntalaiset tekemään töitä? Sukupuoli vähemmistöt ja woket heille tärkeimpiä!
- Anonyymi
Onhan Tampereella adventistien ylläpitämä Aitolahti vanhainkoti.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345