Putin tietää ettei Ukraina voi luovuttaa Donetskin aluetta jolla sijaitsee Ukrainan vahvasti linnoitettu alue jota Venäjä ei ole pystynyt murtamaan. Sen luovuttaminen avaisi Venäjälle esteettömän tien jatkaa hyökkäystä.
Kun Ukraina ei suostu Putin voi syyttää Ukrainaa sodan jatkumisesta, Stalin tiesi 1939 ettei Suomi voinut luovuttaa Mannerheim linjan länsiosaa. Neuvottelut oli vain ajanpeluuta sotavalmisteluille.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011571553.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006352401.html
Donetsk on Ukrainan Mannerheim-linja
8
111
Vastaukset
- Anonyymi
Ukrainan pitäisi vaatia, että esim Krim pitää palauttaa Ukrainalle ja Kertsin silta purkaa. Jos Putin ei suostu, sodan jatkuminen on hänen syynsä.
- Anonyymi
Ukrainan pitäisi vaatia lailliset vaalit Venäjälle ensin ennen kuin neuvottelee mistään. Miksi neuvotella laittoman presidentin kanssa, jolla ei ole mitään legitiimiä toimivaltaa Venäjällä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukrainan pitäisi vaatia lailliset vaalit Venäjälle ensin ennen kuin neuvottelee mistään. Miksi neuvotella laittoman presidentin kanssa, jolla ei ole mitään legitiimiä toimivaltaa Venäjällä?
Ukraina ja sen vaatimukset ! Kyllä nyt taas täällä vitsiä pukkaa; millä lihaksilla Ukraina voi Venäjältä mitään vaatia ? Tämmöiset kirjoitukset voidaan katsoa kuuluvan sarjaan: Me vaaditaan Antilta luvattuja satasia ja heti ! Hah,haa.
- Anonyymi
Se on aivan se ja sama mitä ZelensKYY syyttää.
Syyhy on ZelensKYYn. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukraina ja sen vaatimukset ! Kyllä nyt taas täällä vitsiä pukkaa; millä lihaksilla Ukraina voi Venäjältä mitään vaatia ? Tämmöiset kirjoitukset voidaan katsoa kuuluvan sarjaan: Me vaaditaan Antilta luvattuja satasia ja heti ! Hah,haa.
Vastakysymys: millä lihaksilla Venäjä mitään voi vaatia, kun ei ole yli kolmen vuoden sodan aikana saanut mitään aikaiseksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastakysymys: millä lihaksilla Venäjä mitään voi vaatia, kun ei ole yli kolmen vuoden sodan aikana saanut mitään aikaiseksi?
Näinhän se äkikseltään tuntuu. Mutta kun katselee noita maisemia missä venäläiset majailevat niin kyllä jotain on saatu aikaiseksi. Pikku kaupunkeja ja kyliä vaikka kuinka paljon jotka on ammuttu maantasalle/ raunioiksi. Tuhottua infraa vaikka kuinka. Toki Ukrainakin on tuhoa aikaan saanut mutta ei näin yhtenäisiä alueita kuin Venäjä. Aika näyttää kumpi lihaksillaan loppupelissä pullistelee ja vie voiton.
- Anonyymi
Stalin vaati koko Mannerheim-linjan purkamista alun perin. Hän ei siis "tiennyt", ettei Suomi voinut sitä luovuttaa/purkaa, vaan yritti tosissaan saada hyökkäysreitin vapaaksi puna-armeijalle.
Suomalaiset eivät sen sijaan olleet hölmöjä ja kuvitelleet, että lepyttämällä Venäjää purkamalla puolusutuslinnoitteet sota voitaisiin välttää.
Stalin kuvitteli saavansa nopean voiton neuvottelupöydässä suomalaisten kanssa, kuten onnistui siinä Baltian maiden kanssa. Pettymys oli suuri, kun "neuvotteluista ei tullut mitään" Stalinin mielestä.
Venäläiselle "neuvottelu" tarkoitaa aina vastapuolen antautumista ilman vastarintaa. Sitä venäläinen kokeilee, koska ainahan sitä voi onnistuakin hönöttämään, kuten Baltian maiden johtajia aikanaan Stalin onnistui. - Anonyymi
Donetsk OLI Ukrainan "mannerheim"-linja.
Se on nyt ukrainan sanottava skurbai "mennerheimin" linjalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1755625Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035574Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804548Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613890Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali303548Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271254Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940- 17918
Kivitippu Forenomille
Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake102898