Mitäs itseensä uskovaisille kuuluu

Anonyymi-ap

Tiedemiehet ja filosofit ovat vakuuttuneita yhdestä asiasta: Vapaa tahto on harha. Itsekkyydestä aiheutuneen subjektiivisuuden (egon) luoma illuusio. Jos ihminen ei näe valintojensa syitä ja ymmärrä toimintansa motiivia hän selittää itselleen, kuvittelee ja uskoo valintojen olevan vapaita, todellisuudessa syistä vapaita valintoja ei ole olemassa. Ihmisen käytöstä ohjaa yksinkertainen yhtälö, perimän ja ympäristön summa, jota myös arvomaailmaksi kutsutaan.

Itseensä uskovaisuus on subjektiivisin, siis tyhmentävin uskonto, siksi ihmiset arvomaailmoineen on niin sekaisin.

10

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Jos muiden ihmisten huomioon ottaminen, siis epäitsekkyys on hyvyyttä, niin tietenkin se päinvastainen siis itsekkyys on pahuutta. Ihmiset on pahuuden vallassa, ja täällä vallitsee demonikratia, henkisen väkivallan feminiininen kulttuuri.

    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Täällähän sitä poimitaan rusinoita pullasta ja keräillään jotain mikä sitä uskoa vahvistaisi.

    • Anonyymi
      UUSI

      Muinoinkin ihmisiä ja heidän ominaisuuksiaan on määritelty sen mukaan missä asennossa tähdet ovat syntymähetkellä olleet tai sen mukaan, mihin kastiryhmään on syntynyt tai määritelty päätöksentekokyky j
      perimysjärjestelmän mukaan. Hallitsijoiden puolisot on valittu jopa lähisuvusta vaikka se on johtanut sisäsiittoisuuteen.
      Geenien ja koulutuksen vaikutukset ihmisten olemuksiin on tiedetty jo kauan. Fysiologiset ominaisuudet raboittavat siten, ettei kaiksta voi tulla suurten sinfonioiden säveltäjiä, atomifyysikoita tai balleriinoja vaikka kuinka haluaisi valita sellaisen uran.

    • Anonyymi
      UUSI

      VAPAA TAHTO: SEN OIKEA JA VÄÄRÄ KÄYTTÖ

      Luoja antoi luomilleen henkipersoonille ja ihmisille vapaan tahdon, mutta myös omantunnon ohjaamaan sen oikeanlaista käyttöä. Mahdollisesti toinen henkipersoona Jeesuksen luomisen jälkeen alkoi himoita tulevan ihmiskunnan palvontaa ja alkoi kapinoida. Hän sai uuden nimen Saatana (saddam= uhmakas, vastustaja).

      Kun ihminen luotiin, näkymätön Saatana käytti puhe-elimiä vailla olevaa käärmettä marionettinaan.

      LUOJA OLI VAROITTANUT SEURAUKSISTA VAPAAN TAHDON VÄÄRINKÄYTÖSTÄ

      1.moos.3 ”Käärme sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: Älkää syökö kaikista paratiisin puista?"
      Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa,
      mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut: Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi."

      Niin käärme sanoi (valehteli) vaimolle: "Ette suinkaan kuole;
      vaan Jumala tietää, että sinä päivänä, jona te siitä syötte, aukenevat teidän silmänne, ja te tulette niinkuin Jumala tietämään hyvän ja pahan".

      Ja vaimo näki, että se oli suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti (varasti) sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä.”

      LUOJA SALLI VAPAAN TAHDON VÄÄRINKÄYTÖN

      Luoja salli kapinallisten toimia, mutta aloitti heti oikeudenkäynnin rikollisia vapaan tahdon väärinkäyttäjiä vastaan.

      Luoja miehelle: ”Etkö syönyt siitä puusta, josta minä kielsin sinua syömästä?"

      Mies (ei ottanut vastuuta vapaan tahdon väärinkäytöstään, vaan vieritti tapahtuneen Luojan syyksi):
      "Vaimo, jonka annoit olemaan minun kanssani, antoi minulle siitä puusta, ja minä söin".

      Vaimo (ei ottanut vastuuta vapaan tahdon väärinkäytöstään vaan vieritti tapahtuneen ’käärmeen’ syyksi):
      Herra Jumala sanoi: "Mitäs olet tehnyt?" Vaimo vastasi: "Käärme petti minut, ja minä söin".

      TUOMIOT VAPAAN TAHDON VÄÄRINKÄYTÖSTÄ

      Herra Jumala sanoi käärmeelle (Saatanalle, jonka Luoja salli tulla ihmiskunnan uudeksi jumalaksi):

      1.MOOS.3:15 "Minä panen vainon sinun (Saatanan) ja vaimon (Luojalle uskolliset henkipersoonat) välille ja sinun siemenesi (kapinalliset ihmiset* ja enkelit) ja hänen (vaimon) siemenensä (Jeesus) välille; hän (Jeesus) on polkeva rikki sinun (Saatanan) pääsi, ja sinä olet pistävä häntä kantapäähän (Jeesus teloitettiin 2000 vuotta sitten)."

      Ja Aadamille hän sanoi: "Koska kuulit vaimoasi ja söit puusta, josta minä kielsin sinua, sinä tulet maaksi JÄLLEEN, sillä siitä sinä olet otettu (siis ei *papistojen mukaisen teologian ikuisesti muka elävien sielujen taivaallisesta varastosta).”

      Ja Herra Jumala (Luoja) sanoi (Jeesukselle): "Katso, ihminen on tullut sellaiseksi kuin joku meistä, niin että hän tietää hyvän ja pahan. Kun ei hän nyt vain ojentaisi kättänsä ja ottaisi myös elämän puusta ja söisi ja eläisi iankaikkisesti!"

      Niin Herra Jumala karkoitti ihmisen ja asetti Eedenin paratiisin itäpuolelle kerubit ynnä välkkyvän, leimuavan miekan vartioitsemaan elämän puun tietä.”

      VAPAAN TAHDON VÄÄRINKÄYTÖKSEN SEURAUKSET TULLAAN KORJAAMAAN

      Ihmispari ei tuolloin vielä tiennyt, että uskollisuuden osoitettuaan olisivat saaneet syödä ”elämän puusta”, joka vertauskuvasi oikeutta saada elää ikuisesti. Saatanan tarkoitus oli johtaa kapinalliset ihmiset tuolle puulle, mutta Luoja esti sen, vaikka salli syödä tekijänoikeuttaan vertauskuvaavasta puusta.

      Ihmiskunta ’kuoli’ Luojan silmissä samalla hetkellä kun tekivät syntiä ja joutuivat vihollisuussuhteeseen hänen kanssaan. Mutta 1.moos.3:15 ennustuksen mukaan Jeesus antoi täydellisen ihmisruumiinsa ostaen eli adoptoiden sillä Aadamin perikunnan ’lapsikseen’.

      Efes.2 ”Te olitte kuolleet (Jumalan silmissä Aadamin jälkeläisinä), luonnostamme vihan lapsia niinkuin kaikki; (Joh.3:36 ”Jumalan vihastuksen alaisia”) mutta Jumala on tehnyt meidät eläviksi.

      Ennen olitte ilman toivoa. Mutta nyt olette Jumalan perhettä (Kristuksen lunastuksen ansiosta).”

      Toimintansa tulevan Jumalan taivaallisen hallituksen kuninkaana jeesus tulee remontoimaan Maan ja ihmisen Eedenin kapinaa edeltävän ajan tilaan ja ihmiskunta pääsee jälleen osaksi Luojan ’perhettä’.

      OSOITTAAKO IHMISKEHO JA AIVOJEN ’LOPUTON’ KAPASITEETTI, ETTÄ LUOJA LOI IHMISYKSILÖN KÄYTTÄMÄÄN VAPAATA TAHTOAAN IKUISESTI

      Tiedemiesten löytämien todisteiden mukaan aivoihimme mahtuu enemmän tietoa kuin voimme hankkia nykyisen elämämme aikana. Encyclopedia of the Brain and Brain Disorderin mukaan pitkäkestoisen muistimme kapasiteetti on käytännössä rajaton.

      Hermotutkijoiden havaintojen mukaan useimmat aivojen toiminnot pysyvät ennallaan ikääntyessäkin. Aivot sopeutuvat ja luovat jatkuvasti uusia yhteyksiä hermosolujen välille. Heikkenemiset johtuu sairauksista ja älyllisten virikkeiden puuttumisesta.

      Nuppineulan pään kokoisessa aivokudoksen palasessa on miljardi hermoyhteyttä ja niiden mahdollisia yhdistelmiä niin valtavasti, että lukumäärässä on ykkösen perässä miljoonia nollia.

      • Anonyymi
        UUSI

        Luojan perheidylli on yhtä iloa ja haitarinsoittoa täältä ikuisuuteen.
        Saatana antoi ajan, joka tekee elämästä merkityksellistä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Vakkea juttu ihmiselle, jos ei usko niihin kykyihinsä, joita itsellä on.

    • Anonyymi
      UUSI

      En kehtaisi itseäni tiedemieheksi kutsua, jos väittäisin, että vapaa tahto on harha. Siitähän seuraa, ettei minunkaan kertomani totuus ole "totuus" vaan ennalta määrätty harha.

    • Anonyymi
      UUSI

      Mutta vain Tampereella...

    • Anonyymi
      UUSI

      Vapaasta tahdosta voit valita omat harhasi.
      Vapaa tahto mahdollistaa kaiken.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      140
      3906
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      344
      2837
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2229
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      48
      2097
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      15
      1824
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1625
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      164
      1361
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1242
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      92
      1077
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1051
    Aihe