Järjellinen hävittäjävalinta olisi ollut Jas Gripen ja noiden Amerikan kalkkunoiden hinnalla oltaisiin saatu kolminkertainen määrä.
Ja ruotasalaishävittäjät olisi voitu säilyttää suurimmaksi osaksi siellä puolella, "huollossa", mistä ne olisi saatu tunnissa toimintaan Suomen alueelle.
Nyt sensijaan tulee ehkä joskus jotain ylihintaista vanhentunutta kalua jonka käyttöarvo on vähintäänkin kyseenalaista.
Ja lisäksi joudutaan maksajiksi ostamaan niitä Ukrainalle, mikäli sellaisista kaupoista tulee totta.
Ja ruotasalaishävittäjät olisi voitu säilyttää suurimmaksi osaksi siellä puolella, "huollossa", mistä ne olisi saatu tunnissa toimintaan Suomen alueelle.
Nyt sensijaan tulee ehkä joskus jotain ylihintaista vanhentunutta kalua jonka käyttöarvo on vähintäänkin kyseenalaista.
Ja lisäksi joudutaan maksajiksi ostamaan niitä Ukrainalle, mikäli sellaisista kaupoista tulee totta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"järjellinen hävittäjävalinta olisi ollut Jas Gripen ja noiden Amerikan kalkkunoiden hinnalla oltaisiin saatu kolminkertainen määrä."
Miksi valehtelet vai oletko vain tyhmä?
F-35 kone oli ilmavoimien mielestä paras ja lisäksi se oli halvin.
Jos tyhmyydestä puhutaan niin sokea usko ilman painostusta ja valtapoliittisia motiiveja tapahtuneeseen hävittäjävalintaan absoluuttisen "paremmuden" perusteella on juurikin näyte siitä.
Valinta oli geopoliittinen kannanotto ja lisäsinetti Suomen liittämisessä Yhdysvaltojen sotilaalliseksi vasalliksi jossa valinnassa Suomen etu oli täysin alisteinen usa-globalistien strategisille ja usalaisen aseteollisuuden eduille.
Russohan se siellä taas vaihteeksi. Hyvä että valintamme kivistää 🙂.
On mahtavaa huomata, kuinka kipeä asia F35 on tiltuloiselle.
Suomi valitsi parhaan!
Ei valinnu. Gripen E on maailman paras.
Vesiperäputlerihan se on parasta
Hauskoja aloituksia taas palsta täynnä. Poliittinen aiesopimus hävittäjien ostamisesta ei tarkoita vielä kauppaa tai niiden hankkimista.
Rahoitus epäselvä, ei rahaa vielä ostaa mitään. Sopimusta ei ole edes aloitettu valmistelemaan hävittäjiä valmistavan yrityksen kanssa.
Kysymyksessä on vain ensiaskel poliittiseen mahdolliseen hankkimisprosessiin.
Nopeasti toimittuna ensimmäinen hävittäjä voisi olla ostajan käytettävissä 3-4 vuoden kuluttua.
Jos Suomi olisi valinnut oikein, ensimmäiset koneet olisivat jo täällä.
Cessnat olisivat olleet täällä vielä nopeammin
Koska EU ei olisi maksanut niitä. Ukrainalle maksavat, Suomi innolla mukana.
"Jos Suomi olisi valinnut oikein, ensimmäiset koneet olisivat jo täällä."
Tuskinpa Ruotsi olisi antanut sitä ainoaa lentävää Gripen E meille.
Ja satavarmasti F-35 koneet tulevat meille nopeammin kuin Gripenit.
Mistä teitä älypäitä syntyy??????
Ruotsi lupasi Ukrainalle että voi toimittaa ensimmäiset koneet kolmen vuoden päästä.
Suomi päätti hävittäjähankintansa vuonna 2021.
Siitä asia selviää helpohkolla laskutoimituksella että niitä jo olisi voitu saada.
Ruotsi siis valmistaa koneita myyntiin, siellä ei suinkaan ole vain yksi kappale joka myytäisiin.
Satavarmasti Gripeneitä ei tule kun niitä ei edes ole ostettu.
Mutta jos Suomi päättäisi nyt ostaa niitä, luvatulla aikataululla ne voisivat hyvinkin tulla nopeammin kuin F 35 koneet.
Koeta kysyä vaikka äidiltäsi mistä itse noin vajaaälyinen olet syntynyt.
Gripen ei pärjännyt valinnassa, jota ei ollut tekemässä Tiltu
Niinistön olis pitäny käydä Tukholmassa kerjäämässä Griippeneitä Suomelle.