Suomi on menettänyt ja menettää miljoonia euroja verotuloja

Anonyymi-ap

Vielä muutama vuosi sitten kolme Fazerin suuromistajaa olivat tuttu näky Suomen suurituloisimpien listalla. He maksoivat kovia verosummia Suomeen. Sitten he katosivat.

Iltalehden selvityksen perusteella Fazerin suurimmat omistajat Majlen Fazer, Karl Fazer ja Jan Fazer ovat muuttaneet pois Suomesta verotuksellisista syistä.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/694ed6ae-a2c6-4eb2-a1a7-c556ac71d877


Loppu on valitettavasti maksumuurin takana, mutta itse asia selviää tuostakin.

7

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Verot maksetaan siihen maahan, jossa asutaan ja jonka julkisia palveluja käytetään.

      • Anonyymi
        UUSI

        Onko oikein että omaisuuden hankkimisessa käytetään tämän maan resursseja, mutta muutetaan sitten muualle pakoillakseen veroja?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko oikein että omaisuuden hankkimisessa käytetään tämän maan resursseja, mutta muutetaan sitten muualle pakoillakseen veroja?

        Sen omaisuuden hankkimisen yhteydessä on maksettu kaikki verot Suomeen eli velvoitteet on täytetty juuri sillä tavalla kuin niitä on katsottu hyväksi vaatia.

        En usko, että vielä kireämpi verotus olisi pitänyt yrittäjiä Suomessa yhtään pitempään, jos yrität sitä esittää.

        Suomen kansalaisuus ei ole vankila. Se päätös tehtiin jo kauan sitten. Keskeistä oli se, että haluttiin erottua sosialistisista maista, joissa ei saa muuttaa edes kaupunkiin ilman lupaa.

        Kun suomalaisella on oiekus muuttaa ulkomaille, niin suomalainen tietysti maksaa veronsa siihen maahan, jossa on. Mehän vaaditaan ulkomaalaisiakin maksamaan Suomeen verot palkastaan ja tuloistaan.

        On hyvä, että meitä suojelee perustuslaki ja EU. Muuten kotimaiset ahnehtijat söisivät ihmiset elävältä.


    • Anonyymi
      UUSI

      Suomi ei menetä verotuloja koska verotus on palvelumaksu.
      Jos ei käytä palveluja, ei tarvitse maksaa.

      Rikkaiden pois muuttaminen on hyvä asia koska silloin suhteellinen köyhyys vähenee eli ihmisistä tulee rikkaampia, vaikka käteen jää vähemmän rahaa.
      Odotan, että vasemmistoliitto lähettää kiitoskortin pois muuttajille.

      • Anonyymi
        UUSI

        Jokainen käyttää yhteiskunnan palveluja. Sellaista henkilöä ei ole, joka ei esim. liikkuisin teillä ja kaduilla.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokainen käyttää yhteiskunnan palveluja. Sellaista henkilöä ei ole, joka ei esim. liikkuisin teillä ja kaduilla.

        Aivan, ja siksi muualle muuttaneet maksavatkin veronsa siihen maahan, jonka jalkakäytävää kuluttaa. Olisihan se suuri vääryys kävellä Tukholman kaduilla ja maksaa silti verot Suomeen.

        Jos toisessa maassa asiat on niin hyvin, että yhteiskunta pyörii kevyemmällä verotuksella kuin meillä, niin se on hyvä. Veroja ei kannata nostaa solidaarisuuden osoituksena velkaiselle Suomelle.


    • Anonyymi
      UUSI

      Minun mielestäni on hurskastelua valittaa, kun vihatut ja parjatut ihmiset vihdoin toetuttaa työväen toiveen ja häipyvät hittoon täältä.

      Meillä on keinot pitää rikkaat ja yrittelijäät ihmiset, jos niitä haluamme. Meillä on etulyöntiasema koska muuttamisesta on aina riesaa. On aina vaikeampaa saada ihminen muuttamaan pois kodistaan kuin saada hänet jäämään.

      Voime kohdella rikkaita hiukan huonommin kuin muualla kohdellaan, mutta nyt ero on kasvanut liian isoksi ja ylittää sen vaivan, että lähtee pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3523
    2. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      126
      2635
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      108
      2600
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      2
      2397
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      36
      2183
    6. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      5
      2096
    7. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      13
      1743
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1607
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      62
      1515
    10. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      43
      1473
    Aihe