Kun sähkön siirtomaksu ja sähkömaksu on yhteensä keskimäärin 50 senttä kilowatilta, kuinka kalliiksi tulee ladata sähköauton akku joka toinen päivä, ja kauanko kestää suurinpiirtein ladata 16 ampperin voimavirta pistorasiasta (max ulostulo 5-6 kw) kys. keskiverto sähköauto?
Pystyykö kukaan laskemaan sähköauton latauskustannuksen?
Anonyymi-ap
48288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Älä murehdi sähköautosta! Sinun kannattaa nyt keskittyä sähkösopimukseesi, sinä maksat kaksin tai kolminkertaista hintaa normaaliin nähden!
Siirtoon ei voi vaikuttaa, se on 36 senttiä kilowatilta täällä maaseudulla, mitä ajetaan alas tahalaan valtion toimesta, laskelassa on otettu huomioon tuleva sähkön nousu, on pörssisähkösopimus.
Käyt kauppareissulla lataamassa kaupan pihassa, tai muuten kylillä käydessä kunnantalon tms. takana, niin saat sähköt paljon halvemmalla. Tuohon 36 sentin siirtomaksuun on kyllä vaikea uskoa.
Siirtomaksu kilowattituntia kohti riippuu siitä, kuinka paljon sähköä kuluttaa. Siirtomaksussa on usein kiinteä osa, joka vaikuttaa tulokseen.
Maksan siirtomaksua noin 8 c/kWh.
On se totta, perusmaksu jo 30 euroa/kk, kulutan noin 120kw/h kuukaudessa.
Perusmaksun maksat kuitenkin, latasit sähköautoa tai et, se ei ole siirtomaksua!
Lähimpään latauspisteeseen on noin 45 kilometeriä, ei ehkä kannata joka päivä mennä lataamaan?
Jonnekinhan sillä autolla tulee kuitenkin aina välillä mentyä, vai mihin tarvitsitkaan sitä?! Latauspisteitä on Suomi täynnä:
https://latauskartta.fi/
Ei taida kenelläkään olla niin hyvää laskutaitoa ja tietämystä?
Ja paljonko se monisatakiloisen akkukasan siirtämiseen kuluu energiaa....siitä akkuläjästä otettuna?
Jatka sillä polkuautolla vaan jos sähkön tuotat kissannahkalla.
Ihan normaalit 3x25 sulakkeet mitä on yleensä omakotitaloissa, vai kuvitteletko, että loka taludessa pitää olla 200 kilowatin syöttökaapelit?
Olisin kuvitellut, että pyöreä luku 50 senttiä olisi ollut helppo laskea, mutta eipäs ollutkaan kenellekään, mutta kiitos näistä muista vastauksista.
Kerro se todellinen siirtomaksusi ensin, älä laske perusmaksua mukaan.
8,22kw/h siirto, ja helenin pörssisähkö, lataus tapahtuisi myös kalliimalla hinnalla pakosta.
Jos siirto olisi vaikka 9 senttiä, niin pörssisähkön keskihinta on 5-6 senttiä. Tästä saadaan n. 15 senttiä sähkön hinnaksi per kWh (jos lataa keskihinnalla, toki voi latauksen oikein ajoittamalla saada halvemmallakin), ja sähköauto kuluttaa (ympärivuotinen keskiarvo) noin 15-20 kWh sadalle kilometrille. Jos autoon lataa 50 kWh edestä sähköä, niin kustannus on noin 8,75 euroa, ja kyseisellä sähkömäärällä ajelee noin 300 km.
Eli noin 3 euroa per 100 km.
ok.
Ja auton arvo alenee 100 km:n matkalla n. 150 €.
Polttomoottoriauton ainakin, ne kun ovat pian arvottomia.
Silloinhan se kannattaakin ostaa.
Lidlissä halpa ladata samoin abc-lataus. Muuta ei enää kannata ostaa kuin sähköauto, 5 vuoden päästä bensakoneiset ei kelpaa kelleenkään.
Sähköautojen tarina alkaa olemaan lopussa toistaiseksi, ennen kuin saadaan parempi akkusysteemi, siihen menee varmaan 10-20 vuotta, nyt kun sota vielä tulee, niin sähköverkosto on pois käytöstä useita vuosia, niin suurin osa sähköautoista lojuu takapihoilla turhan panttina.
Ihan täyttää roskaa ja trollausta.
5 vuoden päästä sen sun patteriauton arvo on n. 1500 €.
Heh, Ukrainassakin sähkö riittää kun amatööritkin kytkevät niitä takaisin. Se mikä ekana loppuu ja varataan sotakalustolle on bensiini ja diesel. Siksi sähköauto on myös kriisiajan -ja siis myös väistämättä piakkoin meillekin leviävän sodan ajan- paras auto!
Mitä sä saat noin halpoja sähköautoja 5 v. vanhana? Trollipelle...
Max 3 euroa tunnissa.
Tavallinen 16 A pistorasia ei ole suunniteltu kestämään jatkuvaa 16 ampeerin kuormitusta. Sähköautoa ei pidä ladata kotioloissa ilman asianmukaisia laitteita.
Joku osaa näemmä käyttää googlen ai:ta ja linkata vastauksen tänne.
Sähköautoa voikin aivan hyvin ladata vaikka 8 tai 10 ampeerin kuormalla tavallisesta pistorasiasta. Yön yli saa keskimääräiseen autoon n. 40-50 % akkuun latinkia, mikä on riittävästi kun akkua ei tavata ajaa ihan tyhjäksi ja sitten ladata ihan täyteen...
Esim. 10 A kuormalla 12 tunnissa n. 26 kWh, 14 tunnissa 30 kWh jne.
Yöllä ei pidä ladata tulipalovaaran takia. Koskee kaikkia akkuja, myös sähköautoa.
Paitsi että sitten pitäisi oikeastaan olla lataamatta tai käyttämättä mitään laitteita yöllä. Jos sähköauto on pihassa latautumassa muutaman ampeerin virralla, niin riskit ovat aivan minimaalisia. Sähköauton AC-laturi ei todellakaan ole kapasiteettinsa äärirajoilla, kun latausvirta on joku hassu 8-10 ampeeria.
Sähköautoa toki ei kannata ajaa yön ajaksi maakuuhuoneeseen yöpöydälle, ja pikaladata sitten sitä siinä 150 kW teholla.
Eikä akkukaan kuumene tai syty niin pienillä virroilla.
Tavallinen kotipistorasia voi ylikuumeta ja sytyttää kämpän. Auto on oma lukunsa, mutta pientäkään riskiä ei kannata ottaa, jos auto on asunnon lähellä latauksessa.
Pistorasiat kannattaa pitää kunnossa, samoin palovaroitin! Ulkopistorasioissa on pitänyt olla vikavirtasuojaus jo aika kauan. Pidän erittäin epätodennäköisenä, että pistorasia ehtisi sytyttää seinän tuleen, ennenkuin vikavirta laukeaa.
Aiotko tosiaan ladata sitä autoa sisällä?!
Ja ns. lämmitystolppahan ei syty mitenkään palamaan.
Polttomoottoriauton syttyminen on paljon todennäköisempää (yli 80 kertainen riski), ja niitä tosiaan syttyy ihan pysäköityinäkin, ei ainoastaan ajossa. Viimeksi taas oli BMW:llä isot takaisinkutsut ko. syystä. Olen itsekin joutunut alkusammuttamaan pysäköitynä tuleen syttynyttä fossiiliautoa (ei oma).
Joten polttomoottoriautoa ei voi pysäköidä talojen lähelle varsinkaan yöksi, pienintäkään riskiä kun ei voi ottaa..
Läheskään joka kämpän ulkopistorasiassa ei ole vikavirtasuojausta. Tulipaloriski ei rajoitu pistorasiaan, vaan koko asunnon sähköjärjestelmän on oltava kunnossa. Jatkuva kova kuormitus iskee kotisähköverkkoon paljon satunnaista normaalia kuormitusta pahemmin, joten palo voi syttyä missä tahansa. Salama voi aiheuttaa piileviä vikoja ja myös kosteus. Sähköpaloja on yllättävän paljon.
Ja joku 8 ampeeria on sinusta kova kuormitus? Onko talosi sähköjärjestelmä 1920-luvulta?
On ne vielä ns. lasten leluja nämä nykyiset sähköautot.
Trollillahan ei ole mitään tietoa asiasta, joten pulputuksesi on samantekevää.
Ilmeisesti Sinulla on pikalataus ainoa vaihtoehto jos kilowatti on jopa 50 senttiä.
Jos akkusi koko on 100kwh niin hinnaksi tulee täyslataus 50 euroa, mutta autosta riippuen , kelistäkin, sillä ajaa 300-600km.
Jos et pysty kotonasi lataamaan niin unohda asia, meillä voimme ladata MB eqc 400:n kotona voimavirralla ja sadalla kilometrillä menee rahaa kolmisen euroa.
Lataamme pörssisähköllä viikonloppuisin, kun ajoa hyvin vähän ja useimmiten maksamme vain siirrosta.
Jos maksat kilowatista 50 senttiä niin kymmenestä tietty vitosen ja sadasta kilowatista tuon viisikymppinen. Kertolaskua, ei sen kummempaa.
Jos kotona on sähköt, niin voi ladata kotona. Mistä riemuidiootti sait päähäsi että pikalataus olisi kenellekään ainoa vaihtoehto? Autoa voi ladata asioilla käydessään 11-22 kW teholla (AC), meilläpäin se maksaa 16-20 senttiä per kWh, riippuen lataako kaupan pihassa vai kirjaston.
Jotkut jonnet eivät vain osaa laskea kaikkia maksuja sähkönhintaan, vaan tuijottavat vain sitä sähkönhinta/senttiä kwh. Jos tilaat vaikka sorakuorman, niin tottakai joutuu maksamaan myös kuljetuksen.
Jos asut kerrostalossa eikä yhtiössä riitä virta lämmitystolpissa niin kuinkas lataat kotona?
Kukahan tässä onkaan idiootti, päättelin tuosta kovasta hinnasta, että jos pikalataus on ainoa vaihtoehto niin siinä tapauksessa ei voi olla kuin kerrostalokoti.
Pikalataukseen kuuluu jo kaikki maksut mukaan, ei tarvitse maksaa enää siirtoja, veroja tai kk-maksuja.
Ellette sattuneet tietämään, itse kartan niitä ja lataan kotona autotallin seinästä kolmivaihevirralla öisin oman Mersuni.