Kuulkaa rakkaat uskovaiset! Tää on rakkauden sana teille.
Internet on taskuissamme halusimme tai emme. Itse voimme kuitenkin vaikuttaa, mitä sillä internetillä teemme.
Uskovainen ei tarvitse sosiaalista mediaa mihinkään. Pikaviestimeksi tarkoitettu Whats App pitäisi riittää uskovaiselle. Sosiaalisen median alustat seinineen ja julkaisualustoineen eivät sovi uskovaiselle vaikka niitä pystyisikin yrittää käyttää myös hyvään tarkoitukseen.
Moni uskovainen perustelee sosiaalista mediaa sillä, että sen kautta voi julistaa evankeliumia kaikille kansoille. Leviääkö evankeliumi tällä tavalla?
Ehkä jokunen voi tulla tietoiseksi tästä elävästä uskosta, mutta sitäkin useampi eksyy elävästä uskosta.
Syyt, miksi Jumalan lapsen täytyisi karttaa sosiaalista mediaa on siinä, että sen kautta entiset uskovaiset saavat houkuteltua uskovaisia pois elävästä uskosta. Toinen syy on se kaikkinainen viihde, joka somen kautta tunkeutuu verkkokalvoillemme. Some aiheuttaa keskittymishäiriöitä, samentaa ajattelua ja sumentaa uskon näköaloja, eli uskon silmälasit sumentuvat ja näin ei enää näe vaaran karikkoja. Somen vuoksi suuret määrät ihmisiä on joutunut uskossa haaksirikkoon ja pahasti eksyksiin. Vain muutama on sen kautta löytänyt Jumalan valtakuntaan.
Voimme tiedottaa toiminnastamme muuallakin, kuin vain somessa. Esimerkiksi internetsivut ilman kommenttipalstoja palvelee parhaiten. Tällöin kenenkään ei tarvitsisi moderoida törkyviestejä pois. Tiedän, että moni uskovaisten somepalveluita moderoinut on menettänyt oman uskonsa moderoidessaan epäasiallisia tekstejä. Tekstit ovat siis horjuttaneet moderaattorien omaa uskoa ja nämä ovat saattaneet joutua sitten uskossa haaksirikkoon. Nettisivuilla, joissa ei ole kommentointimahdollisuutta, tätä vaaraa ei ole.
Jumalan lapsi tarvitsee internettiin vain pakolliset tykötarpeet. Eli nettipankin, viranomaisasioinnin mahdollistavat softat, kuten Suomi.fi -palvelun ja mahdollisuudet varata esimerkiksi lääkärin aikoja jne. Tämän lisäksi uskovainen voi lukea harkitusti uskoa tukevia uutismedioita. Esimerkiksi Päivämiehen tilaus nettiversiona säästää paperia ja on saman tien luettavissa. Suoratoistopalveluiksi uskovaisille riittää Kuule!. Spotifyt yms voi unohtaa, vaikka niistäkin voi kuunnella myös sopivaa musiikkia. Todella monella on suuret houkutukset kuunnella Spotifyn kautta uskoa turmelevaa musiikkia. Yle Areenaa en suosittele yhdellekään uskovaiselle. Uutiset voi lukea kirjoitetussakin muodossa!!
TikTok, Instagram, Jodel yms eivät sovi uskovaiselle!
18
189
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi24 vanhoillislestadiolaisuus -keskustelut sopivat uskovaisille, tämä on ainoa paikka missä voidaan keskustella vanhoilleslestadiolaisesta uskosta avoimesti.
- Anonyymi
Miten Instagram voi olla uskolle vahingoksi, minulle ainakin sieltä tulee englantia ja jumppaohjeita, ruokaohjeita yms. ihan asiallista sisältöä ainakin minulla.
- Anonyymi
Tuleehan telekkaristaki hyötyjuttuja, mutta lailla paljon uskoa turmelevaa sisältöä, mitä tiktokistaki. Uskaltaisin väittää, että tiktok on telekkariaki pahempi eksyttäjä. Kun telekkari ei sovi uskovaiselle, tiktokinkaan ei kuuluis sopia!
- Anonyymi
sehän on selvä että some eksyttää some ja jumala ei mahdu samaan lauseeseen ainoastaan suurissa kiusauksissa kamppaileva maailman menoa seuraava tajuaa sovinistisien epä reaalisten kauhu kuvien takaa törky viestejä pullottavan tuubin täydeltä kansojen kohtaloa häiritsevän mentaali ulmiön tulvivan makuu huoneisiin yhdessä touhukkaan kammarin pojan kanssa tuovan ikeen jonka parissa työskentelevä voi joutua kiusaukseen laittaa televisio kiinni tilanteessa jos sen merkitys ei palvele siinä määrin kuin jos sen olemassa olo olisi sallittu kenkää puristava työ myyrä lankeaa sen pauloihin usein kiinnittämällä katseensa oletettuihin viemärin puhdistajiin joiden toivon ankkuri vaeltaa ilman laivoja ulapan tyynessä ilman puhuria josta teko kanava uppoaa lahteen huomioiden vetten tulevan laivan kölin alle kuin suurin toive kansojen meressä mainittavan seikan avulla koron kiakojat selviävät ehdoitta muistakin palveluksista joiden toivottu vaikutus on olematon palvelus väen tarpeessa josta kauhovat itselleen makeisia päivästä toiseen saamalla itselleen väen väkisin tuotettuja mansikoita jossa maku on hälvennyt eilisen kaupustelijan jäljillä
- Anonyymi
kohtalon eritteleminen toiveiden luona saapuu kera laittomien tapausten vuoksi hetkittäin ehdotettuna tuurina meikä pojan laariin eikä vihon viimeinen laki muistuta menneistä päivistä vaikka uppoava laiva tuo kera suuren pilven oudon elämyksen josta selviäninen vaikuttaa olevan teenäinen totuus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kohtalon eritteleminen toiveiden luona saapuu kera laittomien tapausten vuoksi hetkittäin ehdotettuna tuurina meikä pojan laariin eikä vihon viimeinen laki muistuta menneistä päivistä vaikka uppoava laiva tuo kera suuren pilven oudon elämyksen josta selviäninen vaikuttaa olevan teenäinen totuus
okwi selitän mitä kirjotan tajunnan virtaa jossa sanat rakennetaan sen varaan kun edelkisen sanan mielle yhtymä lisätään sen loppuun josta muodostuu aika sekopäistä rekstiä höystettynä tunteella jota puretaan tekstiin mukaan jos siihen riittää aineksia omalla tuntemuksella aina se punainen valo ei johda tekstiä vaan siitä rakentuu kirjallinen opus jonka kirjoittamisessa ei itse ole vaikuttavana tekstinä vaan se tulee ali tajunnasta eli siinä ei välttämättä ile mitään jäekeä vaan sen luomat mielikuvat ovat tajunnan virtaa jossa ei itse ole ollut mukana
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
okwi selitän mitä kirjotan tajunnan virtaa jossa sanat rakennetaan sen varaan kun edelkisen sanan mielle yhtymä lisätään sen loppuun josta muodostuu aika sekopäistä rekstiä höystettynä tunteella jota puretaan tekstiin mukaan jos siihen riittää aineksia omalla tuntemuksella aina se punainen valo ei johda tekstiä vaan siitä rakentuu kirjallinen opus jonka kirjoittamisessa ei itse ole vaikuttavana tekstinä vaan se tulee ali tajunnasta eli siinä ei välttämättä ile mitään jäekeä vaan sen luomat mielikuvat ovat tajunnan virtaa jossa ei itse ole ollut mukana
jää vain tulkitsijan rooli mitä tuntuu ja tulee mieleen eli kirjottaa mitä sattuu ja lukijalle jää jäitä hattuun jos se aikoo niitä lukea
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jää vain tulkitsijan rooli mitä tuntuu ja tulee mieleen eli kirjottaa mitä sattuu ja lukijalle jää jäitä hattuun jos se aikoo niitä lukea
ainoaataan kirjoittaa ja ne voi deletoida koska ne eivät liity mihinkään
- Anonyymi
Miten sitä tietää totuuden sodista jos ei voi katsoa sitä netistä, vaan joutuu tyytymään mitä YLE valehtelee.
Netti ja sen sovellutukset ovat pakko, eivät kiellettyjä.- Anonyymi
Eihän vellut saa kuunnella Yle radiosuomeakaan, eikä lukea Kalevaa.
- Anonyymi
Ja kyllä somessa juorut leviää kulopalon tavoin.
- Anonyymi
pako kulo joskus kulo palon tavoin
- Anonyymi
Hyvä vain jos YLE;n valeita ei katso eikä kuuntele. Siitä pitäisi antaa mitalli.
- Anonyymi
ainakin suomi24 on pahin valeiden levittäjä
- Anonyymi
pahimpia valehtelijoita ovat raamatun sanaa lainailevat herjaajat joskus herjaamista ilman herjaamis sanaa jota teksissä käytetään olisi herjaamista ilman herjaus sanaa vaikka kaikki herjaajat herjaavat ilman herjaus sanaa koska herjaaminen ei tule kuuloonkaan vaikka herjaus toimen pide ilman herjaamista herjataan ilman herjaamista herjaajan herjausta herjaamalla vain herjaamatta herjaajan herjaajaa
- Anonyymi
YLE valehtelee kaikki, aivan kaikki mitä niistä tuuteista tulee koska on täynnä kommareita tai ainakin kovin vasemmistoon kallellaan. Ehkä vihreäänkin, mutta se häviävä aate kun kukaan ei näin sodan melskeessä muista edes ajatella ympäristöasioita.
- Anonyymi
Tietenkin YLE:n kanavia pitää sen verran katsoa että tietää varmaksi että ne valehtelee, sillä mistä sitä voi tietää että valehtelee jos ei koskaan niitä katso kuten joku älypää sanoi ettei katso niitä koskaan valehtelevat. Mutta eihän silloin voi tietää valehteleeko vai ei, jos ei koskaan katso tai kuuntele niitä.
Ja miten niitä voi herjata jos ei katso mitä valehtelevat eikä syyttää kommareiksi jos ei katso mitä punaista aatetta tuovat esille ja miten halveksivat kapitalismia kaipailleen vanhoja kunnon Neuvostoliitto aikoja joilloin kaikki oli hyvin kun vain suu oli sopivasti supussa.
Tai oikeastaan YLE:ä pitää seurata juuri niiden valheiden vuoksi.- Anonyymi
Vellut seuraa vaan watsuppia, juorutaan, se on niiden tietolähde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757