K marketin mainoslause on tuo. Ei tuossa lähikaupassa ole kiva käydä jos kohtaa tylyä kohtelua, ahdistelua ja syrjivää puhetta työntekijöiden osalta.
"Jotta kaupassa olisi kiva käydä"
Anonyymi-ap
22318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tosa yhessä kaupassa on sellanen hapannaama muija kassalla. Ei sano moroa eikä mitään. No, samalla mitalla takaisin. Ollaan sitten puhumati, meneehän se niinkin. Pikkusen outoa kyllä kun muu henkilökunta on ihan rentoa. Joku patti siellä varmaan on päässä.
Ehkä patti on omassa päässäsi.
Sivistynyt ihminen ei arvostele muita eikä kaupan matalapalkkaisilta työntekijöiltä mielestäni pidä vaatia sinun tai muidenkaan kurttunaamojen ja nyrppynenien viihdyttämistämstä perustöidensä lisäksi.
No voisi edes tervehtiä...
Sitähän minäkin. En mitään viihdyttämistä ruokakaupasta hae, kunhan ostan tätä kallista Suomen ruokaa. Ollaan sitten jöröjussia takaisin jos kerran kassa mököttää. Fine by me.
Kaupoilla kun käyn niin kyllä kassa yleensä morjestaa. Jos ei tervehdi niin katso omaa naamaa peilistä.
Mua ei haittaa jos ei tervehditä. Joutuvat muutenkin sietämään kaikenlaista työssään.
Aina muka asiakkaan vika. Oletko itse esihenkilö kaupassa.
siksi on useita kauppoja voi valita mieleisensä
Valikoi mieleisesi ja hymyile itse mutta älä vaadi muilta.
Kyllähän kassat yleensä neutraaleja onhan eri persoonia.
Tuossa k marketissa on ollut käyttäytymistä jossa siellä työntekijät voisi saada tuomion ahdistelusta ja kunnianloukkauksesta.
En tarkoita mitään "neutraalia" käyttäytymistä tällä.
Jos jotain epäasiallista käytöstä on, kauppias on tietoinen siitä. Hän voi jopa yllyttää työntekijöitä siihen ja syrjintään. Miten kävi romaninaiselle jolle ei myyty energiajuomaa. Asia sovittiin. Näillä kaupan työntekijöillä on "oikeus" syrjiä ja he voivat tehdä niin ilman laillisia seurauksia.
Minä ainakin käyn neutraalisti kaupassa ostamassa tarvikkeita. En herättämässä huomiota tai pyytämässä erityiskohtelua. Yleensä ei tarvitse käyttää kuin sanoja moi ja kiitos.
En mene kauppaan herättämään huomiota tai pyytämään erityiskohtelua. Haluan reilua, asiallista ja tasa arvoista kohtelua.
Millä tavoin saat epätasa-arvoista kohtelua?
Minua on ahdisteltu ja solvattu homovastaisella nimellä.
Myyjä vai kauppiasko niin on tehnyt ja minkälaisessa tilanteessa? Oletko urputtanut ja kitissyt jotain, jolloin toinen on menettänyt malttinsa ja ehkä nimitellyt?
Entäs jos kauppias itse on varsin epämääräinen ketku?
Paljon mahdollista.
Pitäkää vaan turpanne kiinni, te saatte ostaa kaupastamme ja suomme teille siihen mahdollisuuden, olkaa sangen tyyvyväisiä että teitä p-ka p-seitä joku sentään viittii vielä palvella, olematonta rupusakkia, joka ostaa muutaman euron unohtuneet ostokset ja käyvät kilpaa lidlissä.
Röyhkeä asenne. Oikeudessa nähdään.