Kullannuput kouluun traktoreilla Nurmos...rekkarivinkki Tullille

Anonyymi-ap

Pojat ajelevat kotitilan traktoreilla illalla huvia kylillä. Onkohan se maatalousajoa vai pitääkö tankissa olla korkeammin verotettua naftaa tai maksaa päivävero

12

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Dieseliä tai bensiiniä lievemmin verotetun tai verottoman polttoaineen – esimerkiksi kevyen polttoöljyn – käyttäminen ajoneuvossa on kiellettyä. Kevyellä polttoöljyllä ei saa ajaa edes suljetulla alueella.

      Kevyt polttoöljy on värjätty vaaleanpunaiseksi, joten sen erottaa helposti dieselistä. Jos kevyttä polttoöljyä kuitenkin käytetään, tulee siitä ilmoittaa etukäteen Liikenteen turvallisuusvirasto Trafille ja maksaa polttoainemaksu.

    • Anonyymi

      Sehän samaa polttoainesta. Pääasia, että toimii.

    • Anonyymi

      Säästöä olis tullu ku olis ikänsä ajanut Hiaceaki löpöllä.Ruotsis ainakin markan aikana kiinnijäämisestä sai vain n.1500mk sakon,se ei pitkien matkojen Lapissaollut mitään verrattuna säästöön,hintaerokin oli nykyistä huomattavasti isompi,ja sitä sai omasta säiliöstä ja Haaparannas oli vielä halvempaa kuin Ruotsin puolella.

    • Anonyymi

      Verovapaalla löpöllä on hyvä ajella. Paskamahaökyt yrittävät pistää lihoiksi liikoja maataloustukia kaikin keinoin.

    • Anonyymi

      Kun näin pienellä paikkakunnalla lapsuuden typeryyksiensä vuoksi joutuu silmätikuksi, helposti jää paitsi monesta tärkeästä asiasta. Osa kesätyöpaikoista jää pois, kun tiedetään, ei huolita. Myöhemmin työnhaku vaikeutuu jne jne

      Jos nuorena tyhmyyttään jättäytyy tai jää pois työmarkkinoilta, sinne ei sitten välttämättä enää pääse.

    • Anonyymi

      Pohjanmaalla ei enää muuta osata kuin haluta toisille pahaa

      • Anonyymi

        Mielenvikaiset etenkin


      • Anonyymi

        Väitän, että pahaa puhuvat eteläpohjalaiset, eivät suinkaan pohjalaiset.


    • Anonyymi

      Nää traktorilla ajelevat on niitä kultalusikka suussa syntyneitä,kun pää näkyy niin omistat jo hehtaareja peltoa ja metsää,varsinkin jos jalkoväli ei ole halki.

      • Anonyymi

        Tästä hyvä esim Etelä-Pohjalaisen kateudesta.


    • Anonyymi

      Katehet huuteloo!

      • Anonyymi

        Muista tämä kommenttisi, kun joku vammautuu tai kuoloo, kun kullannuput aiheuttavat onnettomuuksia esim ajavat päälle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4318
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2774
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2532
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      81
      1135
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      176
      977
    Aihe