Itä-Hakkilaan suunnitellaan uutta Maahanmuuttoviraston säilöönottoyksikköä. On kuitenkin syytä kysyä, miksi jälleen rakennetaan uutta, kun Suomessa on lukemattomia tyhjillään olevia rakennuksia, jotka voitaisiin ottaa käyttöön.
Uudisrakentaminen on kallista ja kuormittaa ympäristöä. Rakennuskustannusten lisäksi yhteiskunta maksaa ylläpidon, korjaukset ja lopulta purkamiset. Samalla vanhat, käyttökelpoiset tilat rapistuvat tyhjillään.
Ennen kuin uusia rakennuksia ryhdytään toteuttamaan, tulisi aina selvittää, löytyisikö sopiva tila jo olemassa olevasta rakennuskannasta. Se olisi sekä taloudellisesti että ekologisesti järkevää – ja vastuullista verovarojen käyttöä.
Kallis säilöönottokeskus Vantaalle?
18
388
Vastaukset
- Anonyymi
Huostaanottolaitoksen tulee olla vartioitu ja lukittu ja siitä on voitava nopeasti ja tehokkaasti toimittaa haittamaahanmuutto lentokentälle .
- Anonyymi
Mielummin piestävä kunnolla ja rahtilaivan kontissa takaisin. Tunkeutujien kuljetuslennoilla sisältää riskejä.
- Anonyymi
Tyhjiä rakennuksia on, mutta usein niihin joudutaan tekemään todella kallis remontti, jotta saadaan tulevaan toimintaan sopivaksi.
Sijoituspaikka Vantaa, joten täältä olisi pitänyt löytää sopiva rakennus, johon ei täytyisi tehdä kallista remonttia. Esim. tehdasrakennus muutetaan asuinrakennukseksi niin kaikki sisätilat uusiksi. - Anonyymi
Hiekkakuoppa ja kaivinkone ajavat tuon asian.
- Anonyymi
Muualla maailmassa on maastapoistoyksikkö , mutta tänne takapajulaan halutaan tai vihervasemmisto haluaa äänestäjiä, kun kantasuomalaiset eivät heitä enää äänestä.
- Anonyymi
Ja islamistitkaan ei mielellään äänestä naista kun pakolla, kun eihän niiden miehiä kukaan enää ota edes vakavasti. Eivät osaa edes suomenkieltä lukea eikä kirjoittaa. Vaativammasta nyt puhumattakaan. Mutta ainahan on kukkahattutätejä. Jeee.
Edellisetkin on ehtineet Brysseliin. Esim. Mari Ohisalo, A-M. Henriksson tai Li Andersson.
- Anonyymi
Karkotettaville tulee lyhyt siirtomatka vankilasta säilöönottoyksikköön. Ei sitten tarvitse kalliilla autokyydillä kuljettaa pitkiä matkoja.
- Anonyymi
karkotettaville ei tarvitse olla luksusolosuhteet. Vanhan kiinteistön ympärille aita ja armeijan kerrossängyt. Ei vaadi suuria investointeja.
- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Voiko kansalainen tehdä päätöksestä valituksen jonnekkin?
- Anonyymi
Vantaa on oikea paikka. Vantaan vasemmistolla on sydämenasiana kerätä halpoja ääniä haittamaahanmuuton avulla. Muut karsastaa mutta Espoolle ja Vantaalle kelpaavat kaikki.
- Anonyymi
Vasemmisto pelaa itseään yhä enemmän ulos poliittiselta kentältä.
Niinkin todistettava asia kuin Suomen jättivelat korkoineen ei riittänyt päteväksi syyksi Velkajarrulle !
- Anonyymi
Pitääkö maahanmuuttajat kotouttaa tänne kaukaiseen Suomeen vai kotiuttaa heidän omaan kotiinsa Somaliaan.
Ja miksi kumpaankin laitetaan suomalaisten veroeuroja? - Anonyymi
Säilykkeet pysyy parempina kylmässä
- Anonyymi
Ja luulisi karkotettavien reissua himaansa vauhdittavan Venäjä naapurissamme.
Voihan itänaapuri kiinnostua uusista sotilaista kentälle ja tulla takavarikoimaan Suomesta vaikka kaikki karkotettavat ja rikolliset kentälle . Buhahahahahhaaa.
- Anonyymi
Kontti kylä pystyyn. Yhteen konttiin mahtuu parikymmentä tunkeutujaa mukavasti. Ei mitään kallista keskusta kaikkine palveluineen.
- Anonyymi
Onko tämä hanke tosiaan edelleen vireillä ja tulossa Vantaalle. Ei niinkään sijoituspaikka aiheita harmia vaan yletön rahan haaskaus.
Eikö tämäkin hanke tulisi arvioida uudelleen jonkun taho puolesta. On aivan älytöntä rakentaa uutta tähän tarkoitukseen kun meillä on oikeasti tärkeitäkin kohteita vailla korjausta tai rakentamista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464