Kallis säilöönottokeskus Vantaalle?

Anonyymi-ap

Itä-Hakkilaan suunnitellaan uutta Maahanmuuttoviraston säilöönottoyksikköä. On kuitenkin syytä kysyä, miksi jälleen rakennetaan uutta, kun Suomessa on lukemattomia tyhjillään olevia rakennuksia, jotka voitaisiin ottaa käyttöön.

Uudisrakentaminen on kallista ja kuormittaa ympäristöä. Rakennuskustannusten lisäksi yhteiskunta maksaa ylläpidon, korjaukset ja lopulta purkamiset. Samalla vanhat, käyttökelpoiset tilat rapistuvat tyhjillään.

Ennen kuin uusia rakennuksia ryhdytään toteuttamaan, tulisi aina selvittää, löytyisikö sopiva tila jo olemassa olevasta rakennuskannasta. Se olisi sekä taloudellisesti että ekologisesti järkevää – ja vastuullista verovarojen käyttöä.

11

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huostaanottolaitoksen tulee olla vartioitu ja lukittu ja siitä on voitava nopeasti ja tehokkaasti toimittaa haittamaahanmuutto lentokentälle .

      • Anonyymi

        Mielummin piestävä kunnolla ja rahtilaivan kontissa takaisin. Tunkeutujien kuljetuslennoilla sisältää riskejä.


    • Anonyymi

      Tyhjiä rakennuksia on, mutta usein niihin joudutaan tekemään todella kallis remontti, jotta saadaan tulevaan toimintaan sopivaksi.

      Sijoituspaikka Vantaa, joten täältä olisi pitänyt löytää sopiva rakennus, johon ei täytyisi tehdä kallista remonttia. Esim. tehdasrakennus muutetaan asuinrakennukseksi niin kaikki sisätilat uusiksi.

    • Anonyymi

      Hiekkakuoppa ja kaivinkone ajavat tuon asian.

    • Anonyymi

      Muualla maailmassa on maastapoistoyksikkö , mutta tänne takapajulaan halutaan tai vihervasemmisto haluaa äänestäjiä, kun kantasuomalaiset eivät heitä enää äänestä.

      • Anonyymi

        Ja islamistitkaan ei mielellään äänestä naista kun pakolla, kun eihän niiden miehiä kukaan enää ota edes vakavasti. Eivät osaa edes suomenkieltä lukea eikä kirjoittaa. Vaativammasta nyt puhumattakaan. Mutta ainahan on kukkahattutätejä. Jeee.
        Edellisetkin on ehtineet Brysseliin. Esim. Mari Ohisalo, A-M. Henriksson tai Li Andersson.


    • Anonyymi

      Karkotettaville tulee lyhyt siirtomatka vankilasta säilöönottoyksikköön. Ei sitten tarvitse kalliilla autokyydillä kuljettaa pitkiä matkoja.

    • Anonyymi

      karkotettaville ei tarvitse olla luksusolosuhteet. Vanhan kiinteistön ympärille aita ja armeijan kerrossängyt. Ei vaadi suuria investointeja.

    • Anonyymi

      Voiko kansalainen tehdä päätöksestä valituksen jonnekkin?

    • Anonyymi

      Vantaa on oikea paikka. Vantaan vasemmistolla on sydämenasiana kerätä halpoja ääniä haittamaahanmuuton avulla. Muut karsastaa mutta Espoolle ja Vantaalle kelpaavat kaikki.

      • Anonyymi
        UUSI

        Vasemmisto pelaa itseään yhä enemmän ulos poliittiselta kentältä.
        Niinkin todistettava asia kuin Suomen jättivelat korkoineen ei riittänyt päteväksi syyksi Velkajarrulle !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3209
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2476
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1444
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1412
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      991
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      925
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      315
      890
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      837
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      788
    Aihe