Kellojen siirto

Ei vieläkään päästy kellojen siirrosta eroon. Onkohan kukaan laskenut tämän touhun kustannuksia. Tulevana yönä on varmasti poliisissa,pelastustoimessa ja terveydenhoidossa taas kunnon häasäkkä. Heidän pitää kaikki kuitenkin dokumentoida. Muistiinpanoissa pitää olla mitä on tehty ja milloin. Niin ja sinun tietokoneesi ja kännykkäsi ei pysy oikeassa ajassa ellei joku koodaa ohjelmistoon sitä.

Minulla on aamulla töihin meno. Saa jännittää heråttääkö kännykkä ajallaan.
28228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kumma juttu, että kaksi kertaa vuodessa valitetaan kellojen siirrosta, mutta luultavammin valittajat matkustavat kuitenkin ulkomaille.

Jos ei tykkää kellojen siirrosta, ei kannata matkustaa ulkomaille, ainakaan Balttiaa pidemmälle tai saman leveysasteen ulkopuolelle
Sinne mennessä usein joutuu siirtämään kello ja ehkäpä vielä useammalla tunnilla ja takaisin tullessa sama toiseen suuntaan. Ja sitten lentomatkustuksessa on vielä monesti aikainen nousu, kun lentokentän tarkastuksiin pitää varata aikaa ja lentokonekin voi lähteä hyvin aikaisin aamulla.
Kellojen siirrosta kesäaikaan on selvää etua, valoisat illat kesällä ja enemmän aurinkoa iltaan aamuyön sijaan. Talviaikaan siirryttäessä taas talvella aurinko nousee tuntia aiemmin, että saamme siinä hetkeksi valoa aamun työmatkoihin. Jos on pakko valita yksi aika, ottaisin kesäajan, siinä tulee valoisat illat aamuyön auringonnousun sijaan.

Äänestä
  • Kesäaika on idiootin valinta.
    Talviaika on lähempänä luonnon aikaa.

    Kesäajan valitseminen tarkoittaa sitä, että erilaisia kansantauteja esiintyy väestössä enemmän kuin talviajan valitsemalla.

    Terveempi kansa on tuottavampi ja halvempi ylläpitää. Sairaampi kansa on heikommin tuottavaa ja kalliimpi ylläpitää.

    Talviaika on järkiperusteinen valinta.

    Äänestä

  • Eikö kannattaisi siirtää kelloja saman tien neljä tuntia ja lopettaa siirtely sitten.

    Kello 8 aamulla vastaisi siis n. klo 4 aamulla todellista aikaa. 8-16 työskentelevä pääsisi pois töistä keskipäivällä. Valoisaa riittäisi!

    Äänestä

  • ”Kellojen siirrosta kesäaikaan on selvää etua, valoisat illat kesällä”

    Asutko jossain tropiikissa?
    Täällä Suomessa on aina kesäisin valoisat illat.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    ”Kellojen siirrosta kesäaikaan on selvää etua, valoisat illat kesällä”

    Asutko jossain tropiikissa?
    Täällä Suomessa on aina kesäisin valoisat illat.

    Jos ei olisi kesäaikaa, aurinko nousisi juhannuksena klo 3 ja laskisi 22, minusta nousu klo 4 ja lasku 23 on parempi, koska aikainen auringon nousu häiritsee monilla yöunia ja mietipä elokuun 31.8,.2025 päivää siinä ajat ovat 6:13 20:27 llman kesäaikaa se olisi 5.13 ja 19.17, kyllä valoisasta illasta on paljon apua.

    Äänestä

  • Kesäaika ja NORMAALIAIKA koskee kaikkia suomalaisia, nuo ulkomaille matkustavat ovat kuitenkin pieni vähemmistö.

    Siis vielä kerran, suomessa ei siirrytä talviaikaan vaan NORMAALIAIKAAN!
    Jos haluat elää Moskovan aikaa, muuta sitten sinne.

    Äänestä

Hitaita ne eu.n touhut.

Äänestä
  • Miksei persu mepit tee yhtään mitään siellä EU;ssa MISTÄ NIILLE MAKSETAAN

    Äänestä

Näin syksyllähän tuo on loistojuttu, kun viikonlopussa on yksi tunti enemmän. Onneksi kelloja ei käännetä maanantaina aamupäivällä. :)

Äänestä
  • Onhan se loisto juttu. Minulla kun on lähes aina sunnuntaina töitä ,kun kelloja siirretäån. 26.10. Lisäksi myös Sunnuntai keväällä 2026 kesäaikaan siirryttäessä on työpäivä. Lisäksi jos on säännöllisesti käytettäviä lääkkeitä,voi tulla oireita ,kun aikataulua muutetaan.

    Äänestä

Eihän siinä mitään järkeä.. EU edellinen yritys ei edennyt mutta eikö ne taas koeta muutosta??

Äänestä
  • Kun se päätöksenteko on niin vaikeaa ja kovaa työtä! Ei siinä yksi vaalikausi riitä, että ehtii saliin äänestysnappia painamaan.

    Keskisarja oli aivan väärässä kun väitti, ettei työtä ole. Työtä on aivan kamalasti. Kellojen siirto ei ole suinkaan ainoa äärimmäisen vaativa työ. Jokainen äänestysnapin painallus vaatii lähes yli-ihmisen suorituskyvyn!

    Äänestä

Laitan vai kellon normaaliaikaan ja laitan sen takaisin samaan paikkaan, en siirrä mihinkään.

Äänestä

Tiedoksesi. Terveydenhoidossa ei hässäkkää. Potilaat nukkuvat ja lääkärikierrot aamusta, jolloin jotain kirjattavaa.

Äänestä

Miten tapahtumat kirjataan esim. pelastustoimessa, jos hälytys tulee esim. klo 03:40 (kesäaikaa) ja kun viisareita käännetään taaksepäin, niin toinen hälytys tule vaikka klo 03:45 (talviaikaa)?

Äänestä

Tai palokunta paikalla jo enne hälyytytä

Äänestä

Kultakellonne(kin) siirretään ukrainaan.
sekä muu omaisuutenne.

Me täällä painamme teille ja muiden maiden alku-isukkeille Kelakortteja.

t Petturi Urpo (Hullutus oy)

Äänestä
  • > Petturi Urpo (Hullutus oy)
    Eli Slangissani: SANNA MARIN JA naishallitus

    ps. Äänestin marinia, erosi heti. Enää en äänestä demarieita(ja minulla on kissakin)

    Äänestä

Tulipalo hoidetaan ensin. Kirjaukset kyllä ehtii. Tietokoneohjelmisto hoitaa ajan päivityksen.

Äänestä
  • No ilmankos. Äskettäin teollisuushallin tulipalosta tuli 112-viranomaistiedote vasta reilun tunnin kuluttua siitä, kun ilmoitus tulipalosta oli tehty hälytyskeskukseen.

    Äänestä

Voidaanko mitenkään puhua itsenäisyydestä koska näinkään pientä asiaa emme voi itsenäisesti päättää.

Äänestä

Missä EU, siellä aina ongelma.

Äänestä
  • Esimerkiksi : EU:n ruoka-apu. Köyhät pitäisi pakottaa töihin ruokaa vastaan.
    - Lakkvahti judolla helvettiin porilta ja työttömät töihin.

    Hangessä vipeltäva lakkovahti ei estä toisten työtä lakon aikaan- kaiki voittaisivat

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Esimerkiksi : EU:n ruoka-apu. Köyhät pitäisi pakottaa töihin ruokaa vastaan.
    - Lakkvahti judolla helvettiin porilta ja työttömät töihin.

    Hangessä vipeltäva lakkovahti ei estä toisten työtä lakon aikaan- kaiki voittaisivat

    EU ei saa enää toimittaa mitään ruoka-apua Venäjälle

    Äänestä

Minä ainakin siirrän kellot jo perjantaina ja lauantaina

Äänestä

Minne te kellot siirrätte?- Keittiöstä olkkariin vai toisinpäin?

Äänestä
  • Saa ihan ite päättää!

    Äänestä

Missä eu siellä ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei vieläkään päästy kellojen siirrosta eroon. Onkohan kukaan laskenut tämän touhun kustannuksia. Tulevana yönä on varmasti poliisissa,pelastustoimessa ja terveydenhoidossa taas kunnon häasäkkä. Heidän pitää kaikki kuitenkin dokumentoida. Muistiinpanoissa pitää olla mitä on tehty ja milloin. Niin ja sinun tietokoneesi ja kännykkäsi ei pysy oikeassa ajassa ellei joku koodaa ohjelmistoon sitä.

Minulla on aamulla töihin meno. Saa jännittää heråttääkö kännykkä ajallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu