Yleensä on niin, että kun joku tulee uskoon, häntä alkaa hengelliset
asiat ja opit kiinnostamaan erittäin paljon. Hän voi alkaa pohtia, mitä hengellistä kirjallisuutta, ja ketä saarnaajaa hänen nyt tulisi lukea ja kuunnella.
Antaisin joitakin neuvoja;
Jätä kaikki hengelliset kirjat ja lue Raamattua. Sinun tulee ensisijaisesti keskittyä Raamattuun. Sinun tulee lukea koko Raamattu kannesta kanteen muutaman kerran ennen kuin luet mitään muuta hengellistä kirjaa. Mutta aloita lukeminen Uuden Testamentin puolelta. Tutki ja lue erikoisesti Uutta Testamenttia.
Silloin Jumala, Sana ja Henki, on sinun elämässäsi ja opettaa sinulle Raamatun oppeja. Ja sinä koet myös Hänen läsnäolonsa ja rakkauden.
Kun siis vietät aikaa Raamatun äärellä tutkien Sanaa, sinulla on maailmankaikkeuden paras Raamatun Opettaja kanssasi Sanassa ja Hengessä. Hän on se ensimmäinen Opettajasi. Pyhä Henki vie aina uskovan Sanaan, perustamaan Sanaan ja elämään Sanasta Sanan kautta.
Siksi on tärkeätä tuntea Sanaa ja siksi tämä neuvo.
Kun olet lukenut Raamatun kokonaan läpi muutaman kerran ja olet perehtynyt ennen kaikkea Uuteen Testamenttiin, sinulla on Jumalalta
varusteet, joilla voit arvioida hengellisiä opetuksia, ovatko ne oikeata oppia vai väärää oppia, ja missä kohtaa mennään mahdollisesti metsään.
Nyt sinä tunnet Jumalaa ja Hänen Sanaansa ja voit turvallisesti
lukea hengellistä kirjallisuutta. Mikään ei enää voi eksyttää sinua
Sanan viitoittamalta tieltä.
Tällaisia ajatuksia ja neuvoja tällä kertaa
https://www.jumala-kanssamme.se/439652324/
Mvh J - K
Mitä minun tulee lukea?
26
169
Vastaukset
- Anonyymi
Richard Dawkins: Jumalharha
Jouko taas täällä neuvomassa vaikka kukaan ei neuvoja kysynytkään.
- Anonyymi
Vanha Testamentti kannattaa lukea ensin, niin säilyy oikea aikajärjestys ja asioiden ajallinen konteksti.
Mikäli Uusi-Testamentti irrotetaan VT:stä niin joudutaan harhaoppien vietäväksi.- Anonyymi
UT:ssa kun on se totuus ja valhe sekaisin. Ensin pitää saada henkien erottamisen lahjat, jotta pystyy erottamaan totuuden ja valheen toisistaan.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Raamatussa se totuus on kuin peltoon kätketyn aarteen kaltainen. Se pitää sieltä kaivaa esiin. Ja harvat sen sieltä löytävät. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
UT:ssa kun on se totuus ja valhe sekaisin. Ensin pitää saada henkien erottamisen lahjat, jotta pystyy erottamaan totuuden ja valheen toisistaan.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Raamatussa se totuus on kuin peltoon kätketyn aarteen kaltainen. Se pitää sieltä kaivaa esiin. Ja harvat sen sieltä löytävät.Niin, sinähän maailman silmien edessä tunnustat valehtelevasi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, sinähän maailman silmien edessä tunnustat valehtelevasi
Saulus Tarsolainen alias Paavali austeli Korintossa kymmenisen vuotta ja kirjoitti tunnustuskirjettä valehtelustaan kaukaiseen Roomaan. Kuriiri vei kirjeen perille, mutta sitä ei annettu Korinttolaisille, joita kirje juurikin koski.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
UT:ssa kun on se totuus ja valhe sekaisin. Ensin pitää saada henkien erottamisen lahjat, jotta pystyy erottamaan totuuden ja valheen toisistaan.
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Raamatussa se totuus on kuin peltoon kätketyn aarteen kaltainen. Se pitää sieltä kaivaa esiin. Ja harvat sen sieltä löytävät.>>>>>Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?<<<<<<
Mitähän Paavali Room.3:1-20. tahtoo todella sanoa? Irtolauseet ovat olleet monen harha opin siemeniä. Kun sana tai lause irroitetaan asia yhteydestään saadaan aikaan jos minkälaista . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>>>Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun VALHEENI kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?<<<<<<
Mitähän Paavali Room.3:1-20. tahtoo todella sanoa? Irtolauseet ovat olleet monen harha opin siemeniä. Kun sana tai lause irroitetaan asia yhteydestään saadaan aikaan jos minkälaista .Moni palstalla käyttää Jumalan Sanaa oman agendansa puolustamisessa
Harvaa Jumalan Sana käyttää Jumalan Sanan oppien esille tuomisessa.
Tästä, käytämmekö me Jumalan Sanaa, vai käyttääkö Jumalan Sana
meitä, me kerran vastaamme Hänen edessään.
Mvh J - K
- Anonyymi
Mvh J - K, et ole sinäkään lukenut pelkästään Raamattua. Käytät oppiasi puolustaaksesi sanoja ja termejä ja kokonaisia oppirakennelmia, joita ei löydy Jumalan ilmoituksesta.
- Anonyymi
En ala tässä ketjussa perustelemaan mitään oppia.
Sain vain ajatuksiini tämän Raamattu aiheen, ja
kuinka tärkeä se on äsken kääntyneelle perehtyä
ensin Raamatun ilmoituksiin, ennen kuin ryhtyy
lukemaan hengellistä kirjallisuutta. Hengellisellä
kirjallisuuden kentällä on niin monenlaista.
Ehkä aloituksen tekstiin vaikuttaa oma kokemukseni
uskon elämäni alkumetreiltä. Minä nimittäin päätin
lukea vain Raamattua ja saada Raamatusta opit.
Sitten kun olin lukenut Raamattua ja istuin helluntaiseurakunnan
kokouksissa, minä hämmästyin ja iloitsin koska saarnaaja opetti
samalla tavalla kuin olin itse löytänyt Raamatusta. Silloin käsitin,
että oppini on oikea ja että Jumala vahvisti sen toisen uskovan
kautta.
Ja kaikki hengellinen oppi tulee koetella Raamatulla.
Monet kuitenkin vertaavat opetusta oman kirkkokuntansa
tunnustettuihin oppeihin.
Minä antaisin neuvon: Jätä kaikki oppikäsityksesi mitä tulee
hengellisiin oppeihin, Merkkaa kaikki käsityksesi hengellisistä
opeista ja paina "delete" näppäintä. Lue sitten vain Raamattua.
Silloin Jumala pääsee antamaan sinulle omaa oppiaan kun
sinulla ei ole mitään omaa, joka estää ottamasta vastaan
Raamatun Sanaa. Jos uskova pitää kiinni omasta opistaan.
Jumala ei ehkä anna omaa oppiaan. Eihän täyttä astiaa voi
täyttää.
Mvh J - K
- Anonyymi
Raamattu on avoin kirjoitus. Siellä saa kaikki osapuolet ilmaista vapaasti omia käsityksiään.
Paratiisissa paholainen/käärme julistaa omaa totuuttaan, mitään perisyntiä ei ole, syökää vapaasti kaikista pariisin puista niin tulette viisaiksi.
Nainen tuli vapaiden suuntien uskoon ja käännytti miehensäkin samaan uskoon:
1. Moos. 3:6
Ja vaimo näki, että siitä puusta oli hyvä syödä ja että se oli ihana katsella ja suloinen puu antamaan ymmärrystä; ja hän otti sen hedelmästä ja söi ja antoi myös miehellensä, joka oli hänen kanssansa, ja hänkin söi. - Anonyymi
Pelkästään Suomessa on yli tuhat erioppista uskonnollista yhdistystä ry:tä eli uskonlahkoa perinteisten kristillisten kirkkokuntien lisäksi.
Jokaiselle löytyy hänelle sopiva viiteryhmä.
Jos ne kaikki lahkot kuuluisivat Kristuksen ruumiiseen, niin Jeesus olisi kuin tuhatjalkainen mato.- Anonyymi
Oletko lukenut Raamatusta, että Jeesus lupasi Pyhän Hengen omilleen?
Oletko lukenut, että Hän sanoi siinä yhteydessä, että Pyhä Henki
opettaa kaiken ja muistuttaa kaikesta, mitä Jeesus on puhunut?
Joh 14:26. Edelleen Jeesus sanoi, että kun Hän tulee, Hän on
kirkastava minut. Siis Pyhä Henki panee valokiilansa Jeesukseen,
joka on Jumalan Sana, ja tekee Sanan eläväksi Sanaa tutkivalle
omalleen. Ja Pyhä Henki johdattaa, vie, kaikkeen totuuteen.
Joh 16:12-14.
Monet lukevat Raamattua ilman Pyhän Hengen täyteyttä ja tulkitsevat
Raamattua täten oman ymmärryksensä mukaan. Tästä johtuvat harhaopit.
Mvh J - K
- Anonyymi
Jeesuksen ruumis ei koostu kirkkokunnista, vaan uskovissta ihmisistä.
- Anonyymi
Kirrkokunnat koostuu ihmisistä. Etkö sitä tiennyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirrkokunnat koostuu ihmisistä. Etkö sitä tiennyt?
Mutta yksikään luterilainen kirkko ei pelastu,
- Anonyymi
Kreikankielen sana Kyriakee tarkoitta kirkkoa, Kristuksen ruumiiseen kastettujen suuri joukko.
1. Piet. 3:21
Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus. - Anonyymi
Kirkosta eronneet lahkolaiset haudattiin ennen hautasmaan aidan viereen pää alaspäin.
- Anonyymi
"Kun olet lukenut Raamatun kokonaan läpi muutaman kerran ja olet perehtynyt ennen kaikkea Uuteen Testamenttiin, sinulla on Jumalalta
varusteet, "
Sen jälkeen et enään tiedä mitä tapahtuu korvien välissä.... Olet saanut mandaatin. Mutta olet erilaisten pappien ja pastoreiden ja itseään opettajina pitävien lähettiläs... - Anonyymi
Jumalan sanat ovat selkeitä sanoja.
Ei mitään hurmoshenkistä molotusta, mitä lahkoista kuuluu.
Hab. 2:2
Ja Herra vastasi minulle ja sanoi: "Kirjoita näky ja piirrä selvästi tauluihin, niin että sen voi juostessa lukea". - Anonyymi
Hurmoshenkinen molotus on varma merkki siitä, että henkivallat ovat aktivoituneet.
Paavalissa oli Saatanan enkeli , joka puhui Korintossa niitä enkelien kieliä eli glossolaliaa.
Baabelin tornin kaatamisen edeltävää kieltä.
1. Kor. 14:19
Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.
1. Kor. 14:9
Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.
Saatana on ilmavallan hallitsija. - Anonyymi
Room. 3:7
Sillä jos Jumalan totuus tulee minun valheeni kautta selvemmin julki hänen kirkkaudekseen, miksi sitten minutkin vielä syntisenä tuomitaan?
Ps. 12:7
Herran sanat ovat selkeitä sanoja, hopeata, joka kirkkaana valuu sulattimesta maahan, seitsenkertaisesti puhdistettua.
Ei niitä tarvitse kenenkään kirkastaa. Kiteen kirkastettu kihahtaa helposti päähän, jos sitä ei laimenna Jeesuksen omilla puheilla.- Anonyymi
Kirkastettuun sanaa tulee helposti riippuvuus, ja vain sitä tulee nautittua....
- Anonyymi
Paavalilla ei ollut Raamattua mitä lukea paitsi Vanha Testamentti, jonka hän kumosi ja osoitti Kristuksen sen täyttymykseksi. Jopa Daavidin kuninkuus jatkui Kristuksessa.
Paavali kirjoittikin itse Raamattua. Uutta Testamenttia. Jos häntä jäljittelemme tulemme tekemään samoin? Osoitamme Raamatun opit kaikki vanhentuneiksi, vaikka toki lohduttaviksi. Ja otamme vastaan Imaami Mahdin sanat kun hän murtaa ristin. Osoitamme Profeetta Isan tulleen ja käyneen Intian Vyasadevaksi joka kokoaa kaikki veedat ja mantrat. Ymmärrämme oppilasketjun laskeutuvan vuodesta 3000 jkr omaa aikaamme kohden.
Ymmärrämme henkivaltojen ja pahan maailmanvaltaa seuraavan 1260 vuoden ajan kunnes ylösnousemus tapahtuu vuonna 3333 jkr.
Mitä voimme kirjoittaa Raamatuksi uudeksi? Sen näyttää vain aika. Ehkä uusi Raamattu onkin jo tehty Bhagavatam. Ja saamme vain julistaa sen ihmeellisyyksiä emmekä kirjoita Paavalin tavoin enää sentään mitään uutta?- Anonyymi
Molempien Saulien kohtalo oli ihan samanlainen.
1. Sam. 16:14
Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä.
On arvioitu, että hyvin sovellettuna Paavalin puheistä 80% on kelvollista opetusta, mutta sinne sekaan on laitettu 20% valheita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Molempien Saulien kohtalo oli ihan samanlainen.
1. Sam. 16:14
Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä.
On arvioitu, että hyvin sovellettuna Paavalin puheistä 80% on kelvollista opetusta, mutta sinne sekaan on laitettu 20% valheita.Usko kannattaa kiinnittää Jeesuksen omiin oppeihin ja hänen kanssaan kulkeneiden apostolien oppeihin unohtamatta VT:n ikuisia totuuksia eli kirjoituksia.
Ei ne viisaat Juutalaiset silloinkaan Paavalin uusia oppeja purematta nielaisseet.
Ap. t. 17:11
Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999510Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764937Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.504629Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82398Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051622- 441434
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota551364Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.471289Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641272