Kyllä.
Ateismin Uusi Aika
Kuvittele maailma, jossa Ateismi on noussut maailman johtavaksi uskonnoksi. Sen temppelit ovat tietokeskuksia, joissa ei rukoilla, vaan keskustellaan, tutkitaan ja kysytään. Jokainen pyhäpäivä on omistettu uteliaisuudelle ja todisteille. Ihmiset kokoontuvat hiljaisuuden sijaan ääneen — keskustelemaan universumin salaisuuksista ja siitä, miten elämä syntyi ilman jumalallista väliintuloa.
Ateismin ydin ei ole epäily, vaan luottamus ihmisen omaan järkeen ja moraaliin. Uskontunnustuksen sijaan lausuttaisiin:
> “Uskon maailmaan, joka on selitettävissä, ja ihmiseen, joka pystyy löytämään merkityksen ilman pelkoa.”
Pyhät kirjoitukset olisivat tieteellisiä julkaisuja, mutta niissäkin olisi kauneutta — runoutta, joka syntyy totuuden etsinnästä. Albert Einstein, Carl Sagan ja Bertrand Russell olisivat tämän uskonnon profeettoja, ei siksi, että he tietäisivät kaiken, vaan koska he uskalsivat myöntää tietämättömyytensä.
Ateismin juhlapäivinä ei sytytettäisi kynttilöitä alttarilla, vaan kaupunkien katoilla — siellä, missä ihmiset katsovat taivaalle ja tuntevat pienen kipinän ihmetystä: “Miksi olemme täällä?”
Silloin yhteisö ei kiittäisi jumalaa, vaan toisiaan.
Sillä tärkein asia maailmassa olisi silloin tämä:
> Ihminen itse — ajattelevana, tuntevana ja vastuullisena olentona maailmassa, jossa ei ole muuta pyhää kuin elämä
Ateismi usko.
19
311
Vastaukset
- Anonyymi
Seuratkaa kanavaa jaylenox75 tiktok
Kolmen kimppa.
Ei mikään muu.- Anonyymi
Lähetin rahaa hänelle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähetin rahaa hänelle
ei ole kyllä tullut vielä Katso tarkasti tiktokin yksityiskohtia Miten voit lähettää rahaa minulle Terveisin jaylenox75
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei ole kyllä tullut vielä Katso tarkasti tiktokin yksityiskohtia Miten voit lähettää rahaa minulle Terveisin jaylenox75
Mitä sillä teet?
- Anonyymi
Kiitos, subattu ja rahaa annettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, subattu ja rahaa annettu.
Subbasin ja lähetin 1200€
- Anonyymi
🙂elokuva äsken tuli ja kyllä uskovaisten perimässä on se mielisairaus vahvana 🤣
- Anonyymi
Ateismi ei edelleenkään ole uskonto. Toki on olemassa uskontoja, kuten buddhismi, jotka ovat ateistisia siinä mielessä että niissä ei palvota jumalolentoja. Mutta niissäkään ateismi ei varsinaisesti ole pääasia vaan seuraus uskonnon muusta filosofiasta.
Eihän kristinuskokaan ole seuraus siitä että kristityt eivät usko hindujumaliin, eikä kristinuskon keskeisin asia ole hindujumaliin uskomattomuus. Se on seuraus kristinopin omasta filosofiasta.
Samalla tavoin buddhismin ateistisuus on seuraus buddhismin omasta filosofiasta, ei niin että buddhismi olisi seuraus ateismista. Sama koskee kaikkia muitakin ateistisia uskontoja.
Joten väittää ateismia uskonnoksi on sama kuin väittäisi kirjoitustaitoa uskonnoksi.- Anonyymi
Shamaanit puhuvat kokemuksen perusteella. Käsitys henkimaailman todellisuudesta on paljolti sitä kautta saatu. Shamanismi ei ole ateismia eikä teismiä.
- Anonyymi
Kerro mitä kaikkea teismi niminen uskonto pitää sisällään?
Yksikään palstan hihhuleista ei tiennyt mitä teismi tarkoittaa kun sitä viimeksi kyselin, joten ei yllätä tämän sanan ateismi ymmärtämisen vaikeus. - Anonyymi
Ilman Jumalaa voi kokea maallista rakkautta.
Mutta. Myös vihaa. Toisia kohtaan.
Herkemmin vihaa.- Anonyymi
Juhlapäivinä laitan kissojeni haudoille kynttilät, koska rakastin ja kunnioitin heitä.
Äitivainajaani en kunnioita, mutta isääni kunnioitan ikuisesti, ja hänelle tietenkin sytytän kynttilän ja pidän hänen ulko-oven kylttiään ovessani ikuisesti. Hän asuu edelleen rakentamassaan talossa
- Anonyymi
Maltillinen ja ääriateismi
Ateismi itsessään tarkoittaa vain sitä, ettei ihminen usko jumaliin.
Mutta sen sisällä on kaksi hyvin erilaista suuntaa.
Maltillinen, eli humanistinen ateisti, ajattelee näin:
"Ihminen voi elää hyvää ja eettistä elämää ilman jumalaa."
Hän kunnioittaa toisten uskoa, eikä koe tarvetta käännyttää ketään.
Hän luottaa järkeen, tieteeseen ja inhimillisiin arvoihin, mutta tekee sen rauhallisesti ja toisia arvostaen.
Ääriateisti taas ajattelee, että uskonto on vaarallinen ja pitäisi poistaa maailmasta.
--->>>>>{
Hän voi suhtautua uskovaisiin halveksuen ja pitää itseään totuuden haltijana. Tämä on nousussa.
Silloin ateismista tulee melkein kuin uskonto itse – ilman jumalaa, mutta silti yhtä varmana ja kiivaana.
----'zzzzzz
Maltillinen ateismi etsii totuutta avoimesti.
Suurin osa ateisteista.
Ääriateismi uskoo jo löytäneensä sen.
Marginaalinen yliajattelijoiden virkkauskerho.- Anonyymi
ääria. Teismi
Ota vatsaan Krisreiltohjus Kristityltä - Anonyymi
''Ääriateisti taas ajattelee, että uskonto on vaarallinen ja pitäisi poistaa maailmasta.''
1. Uskontojen levittyessä on sorrettu ja tapettu ihmisiä.
2. On vaarallista jos päätösten tekemiseen vaikuttaa usko johonkin olemattomaan.
Kaikella kunnioituksella. Etsin edelleen totuutta avoimesti.
- Anonyymi
Ei uskonto ole millään lailla vaarallista. Maaginen ajattelu on osa ihmisyyttä. Korostan, että osa ihmisyyttä. Sitä ei pidä pelätä, eikä myöskään nostaa kaiken yläpuolelle, koska ihmisessä on äly, tunne ja luova ajattelu.
- Anonyymi
Uskonnoissa kuitenkin nostetaan 'Maaginen ajattelu' kaiken yläpuolelle, eikö vain?
''Maaginen ajattelu on osa ihmisyyttä''
Enpä usko. Tämä voisi tarkoittaa, että ihmiset, jotka eivät tarvitse 'maagista ajattelua' jäisivät jotain vaille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnoissa kuitenkin nostetaan 'Maaginen ajattelu' kaiken yläpuolelle, eikö vain?
''Maaginen ajattelu on osa ihmisyyttä''
Enpä usko. Tämä voisi tarkoittaa, että ihmiset, jotka eivät tarvitse 'maagista ajattelua' jäisivät jotain vaille.Ei, vaan ihmiset ovat erilaisia.
Itse olen ateistisesti ajatteleva insinööri ja rakastan tietoa. Kirjoitan muistiinpanoja tiededokkareista, koska haluan tietää kaiken, ja muistaakin sen.
Minä myös luen mytologioita ja teen niistä esim taidetta, koska opiskelin myös kulttuurin ja taiteen alan tutkinnon .
Joskus psykologia voi auttaa esimerkiksi lemmikkieläimen fyysisen sairauden hoidon ymmärtämistä.
Maailma on monimutkainen. Me olemme yksinkertaisia
- Anonyymi
"Kuvittele maailma, jossa Ateismi on noussut maailman johtavaksi uskonnoksi."
Kuvittele, että tupakoimattomuus on tupakointia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit735834KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2624671Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202578Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT871530Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 1051337
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1071238Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191191