Länskästä tulee Suomen ensimäinen Sotilassairaala MillaRiikka Rytkönen sanoo

Anonyymi-ap

Länskästä tulee Suomen ensimäinen Sotilassairaala MillaRiikka Rytkönen sanoo



MillaRiikka Rytkönen sanoo, että "meillä ei ole edes sotilassairaalaa"

Kemiin se tulee ,






Näin oli myös viime sodan aikana. Siviilisairaalat muutettiin sotilassairaaloiksi.
Sodan aikana syntynyt vanhin veljeni kuoli hoitamattomuuteen kun sairaalat oli täynnä haavoittuneita sotilaita.
Siviilit siitä kärsi.
Ja mitään ei olla opittu 80 vuoden jälkeen.
Varautuminen on ollut aivan hukassa, sen osoitti korona pandemia.





- Keskusta ja SDP on Jo päättäneet lopettaa Länskän - !




Emme elä edelleenkään lintukodossa joten parantamisen varaa . Se on "edellisen hallituksen syy".
Valtaa pitävät tekevät ratkaisuja jotka ei ole yhteiskuntamme eduksi.
Sairaaloita lakkautetaan joka on aivan päätöntä touhua. Järki ei siinäkään asiassa paina yhtään. Tämä lama hallitus tuhoaa muutakin taloutemme.

SDP JA KEKUSTA SOTE VELKAA MAKSAMME NYT

SOTE TÄYSI SUSI SDP JA KESKUSTA TUHOSI SUOMEN TALOUDEN JA TERVEYDEN HUOLLON SANNA MARININ JOHDOLLA

18

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä sinne potilaita tulee kohta satoja tuhansia.

    • Anonyymi

      ttrrt

    • Anonyymi

      Eduskunnan pääsihteeri: ”Valitettava yllätys, huolestuttava asia”
      Eduskunnan ylin virkahenkilö, pääsihteeri Antti Pelttari pitää huumejäämien löytymistä eduskunnasta huolestuttavana asiana.

      – Nyt on tietenkin hyvä selvittää tarkemmin, mitä tämä tarkoittaa. Ymmärsin, että kyse on erittäin pienistä pitoisuuksista sinänsä, Pelttari sanoo.

      – En ole itse havainnut tämän viime vuoden aikana, kun olen täällä ollut töissä, mitään huumeiden käyttöön viittaavaa.

      Turvallisuuden näkökulmasta Pelttarin mukaan ei ole niin huolestuttavaa, jos eduskunnassa löydetyistä huumejäämistä on kyse muualta kulkeutuneista jäämistä. Huolestuttavampaa olisi, jos käyttö olisi tapahtunut eduskunnassa. Pelttari kertoo, että eduskunta perehtyy asiaan ja harkitsee, aiheuttaako havainto tarvetta toimiin esimerkiksi turvallisuuden osalta.

      – Asiaan pitää perehtyä. Tämä tosiaan tuli valitettavana yllätyksenä.

    • Anonyymi

      ei se kiinnosta huolto varmuuss sdp ja vasemmistoliittoa ei edes rdalle ruotsii saada rahaa sitä vastustaa sdp ja vasemmisto liittoo puuttin kuulemma ei tykkää siitä..


      Suomesta on nyt sähköistetty rautatieyhteys Ruotsiin ja sitä kautta muualle Eurooppaan – ja Euroopasta Suomeen. Viimeiselle runsaan 20 kilometrin rataosuudelle eteläisestä Lapista Ruotsiin kytkettiin sähköt pari kuukautta sitten. Nyt puuttuu enää matkustajaliikenne.

      Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että ministeriössä on loppusuoralla selvitys siitä, miten henkilöjunayhteys Torniosta Haaparannalle olisi mahdollista toteuttaa. Rahoituksesta ei kuitenkaan vielä ole sovittu.

    • Anonyymi

      eikö se sote ole jo monen hallituksen tyrimä kokonaisuus?

      Sipilän syy?

    • Anonyymi

      Suomesta pääsisi valmista raidetta pitkin Ruotsiin, mutta kaikki on kiinni 300 000 eurosta
      Sähköistetty rautatieyhteys Tornionjoen yli Ruotsin puolelle on ollut valmiina lähes puoli vuotta ilman matkustajaliikennettä.

    • Anonyymi

      Turusta viritellään miljardien eurojen junarataa Ruotsiin – tällainen olisi junayhteys jonka pisin tunneli sukeltaisi satojen metrien syvyyteen

    • Anonyymi

      Kemistä Tornion kautta Haaparantaan Ruotsin puolelle kulkee uunituore junarata, joka on ollut monta kuukautta lähes täysin käyttämättömänä.

      Radalla on ajanut tämän vuoden aikana vain muutama yksittäinen tavarajuna. Muuten yhteys on ollut autiona.

      Laurila–Tornio–Haaparanta-rataosuuden sähköistämistyö valmistui alkuvuodesta.

      Ratayhteyden sähköistäminen maksoi 37 miljoonaa euroa, josta Suomen osuus oli 30 miljoonaa euroa ja Ruotsin seitsemän miljoonaa euroa.

      Ratayhteys ei kuitenkaan ole matkustajille käytössä, koska sen rahoituksesta puuttuu 300 000 euroa.

      Summa perustuu VR:n laskemaan edullisimpaan vaihtoehtoon päivittäisten junavuorojen määrästä. Henkilöjunaliikenne maksaisi arviolta 300 000–600 000 euroa vuodessa.

      Tornion kaupunki on lisäksi luvannut tulla vastaan maksamalla 5 prosenttia vuotuisesta summasta sopimuskauden ajan eli vuoden 2031 loppuun asti.

      Miksi puuttuvaa summaa ei saada kasaan?

      – Raha on se isoin kysymys tässä varmasti, mutta toki me täällä meidän ministeriössä teemme kaikkemme, että sitä hanketta viedään eteenpäin. Viime kädessä se on hallituksen poliittinen päätös, että mihin rahoitusta haetaan ja annetaan, sanoo hallitusneuvos Emmi Nykänen liikenne- ja viestintäministeriöstä.

      Nykänen kertoo, että keskustelua on käyty Tornion kaupungin kanssa, joka on ollut kiinnostunut tiheistä vuoroväleistä, joissa hintalappu on jo miljoonaluokassa.

      – Ja toki tässä täytyy ottaa huomioon se, että sekä valtion että kuntien taloudellinen tilanne on tällä hetkellä tiukka. Kaikki lisäpanostukset, oli ne miten pieniä tahansa, arvioidaan erittäin tarkasti tässä vaiheessa.

    • Anonyymi

      Turussa on jo jonkin aikaa kehitelty kaikessa hiljaisuudessa Länsiradan jatkamista Ahvenanmaan kautta Ruotsiin asti. Ruotsin-rata liittäisi Suomen muuhun Eurooppaan.

    • Anonyymi

      Suomea patistetaan siirtymään eurooppalaiseen raideleveyteen. Ensimmäisessä vaiheessa rata suunnitellaan Kemin ja Haaparannan välille. Rautatieyhteyden suunnittelu Kemistä Pohjois-Norjan Narvikin satamaan Jäämeren rannalle alkaa vielä tänä vuonna, päätti hallitus puoliväliriihessään.

    • Anonyymi

      Hallitus alkaa suunnitella jättihanketta: junayhteys Pohjois-Norjaan parantaisi turvallisuutta ja toisi talouskasvua
      Suomea patistetaan siirtymään eurooppalaiseen raideleveyteen. Ensimmäisessä vaiheessa rata suunnitellaan Kemin ja Haaparannan välille.

    • Anonyymi

      Rautatieyhteyden suunnittelu Kemistä Pohjois-Norjan Narvikin satamaan Jäämeren rannalle alkaa vielä tänä vuonna, päätti hallitus puoliväliriihessään.

      Käytännössä tämä tarkoittaa ensimmäisessä vaiheessa sitä, että Suomeen rakennetaan eurooppalainen raideleveys Kemin ja Haaparannan välille.

      Rajat ylittävä raideliikenne ei ole mahdollista, koska Suomen raiteet ovat yhdeksän senttimetriä leveämmät kuin Euroopan standardiraiteet.

      Hallitus varasi puoliväliriihessä alkuvaiheen raideleveysselvitykseen 20 miljoonaa euroa.

      Esikatselukuva
      0:15
      Junayhteys Narvikiin on tärkeä etenkin huoltovarmuuden kannalta. Raideyhteys Kolarista Kiirunaan on pitkän ajan suunnitelma. Yhteys Kemistä Haaparantaan halutaan kuntoon aiemmin.
      Pitkäaikainen hanke
      Liikenneministeri Lulu Ranne (ps.) toteaa, että uusiin raideleveyksiin siirtyminen on pitkäaikainen hanke, jonka ensimmäinen askel on Ruotsin Haaparannan ja Kemin välinen pätkä.

      Ranne kertoo, että Euroopan komissio on patistellut Suomea toimimaan raideleveyden muutoksen suhteen.

      – Euroopan komissio, NATO ja Puolustusvoimat ovat arvioineet, mikä olisi ensimmäinen kaikkein kiireellisin eurooppalainen suuri sotilaallisen liikkuvuuden hanke. Se on tämä.

      Kemin matkailun jäänmurtaja Sampo Veitsiluodon satamassa.

      Avaa kuvien katselu
      Yhteensopivaa raideyhteyttä suunnitellaan ensi vaiheessa Kemiin saakka, mahdollisesti myös Kemin Ajoksen satamaan asti. Kuva: Juuso Stoor / Yle
      Väylävirasto laatii suunnitelmat
      Väylävirasto suunnittelee ratahankkeen ensin Kemiin ja jatkossa myös Ouluun ja Rovaniemelle Misiin, jonka lähistöllä sijaitsee muun muassa Puolustusvoimien varikko ja ampuma-alue.

      Radan muutostöiden hinta Ouluun saakka on liikenneminiseriön alustavan arvion mukaan yli 1,5 miljardia euroa.

      Ranteen mukaan tarkemmat yksityiskohdat selviävät, kunhan suunnittelu pääsee käyntiin.

      – Tämä on muutaman vuoden suunnitteluraha. Sanoisin, että koko Pohjois-Suomeen raideleveyssuunnitelmia riittää tehtäväksi 2030-luvulle asti, Ranne arvioi.

      Ranteen mukaan asiaa on työstetty yhdessä Ruotsin ja Norjan ministereiden ja viranhaltijoiden kesken.

      Yhteneväiset raideleveydet ovat tärkeä asia maanpuolustuksen kannalta. Esimerkiksi NATO voisi kuljettaa kalustoaan raiteilla Suomeen.

      Ranne muistuttaa, että ratasuunnitelmissa ei ole kyse ainoastaan turvallisuudesta.

      – Tämän mittakaavan liikenteen sujuvuutta, saavutettavuutta ja elinkeinoelämän toimintaedellytyksiä parantava hanke on myös vahva kasvutoimi.

      Lulu Ranne uskoo, että tulevaisuudessa radan rakentamisella on työllistävä vaikutus Lappiin ja Pohjois-Suomeen.

      Todellinen pullonkaula
      Lapin maakuntajohtaja Hannu Takkula toivoo, että ratatyöt alkaisivat ripeästi.

      – Narvikin ratayhteys on meidän maakuntakaavassamme. Yhteys on tärkeä huoltovarmuuden kannalta.

      Puolustusvoimien Lapin jääkäriprikaatin apulaiskomentaja Ari Mure toteaa, että pohjoisen ratayhteys on tällä hetkellä todellinen pullonkaula.

      – Mikään ei pääse rajan yli ilman erityisjärjestelyitä.

      Mure toteaa, että yhteensopivat raideyhteydet ovat merkittäviä raskaan sotakaluston kuljettamisessa etenkin poikkeusoloissa.

      Esikatselukuva
      1:52
      Pohjois-Norjan satamat kiinnostavat Ruotsia ja Suomea huoltovarmuusreittinä.
      Aiheesta enemmän: Paketissa 2 linkkiä

    • Anonyymi

      puuttinko se määrää ja sdp vasemmistoliitto ettei rataa tule

    • Anonyymi

      kumpaa rytkönen pudottaa omaa palkkaansa vai omaa painoansa vanhusten hyväksi.

    • Anonyymi

      vxcvx

    • Anonyymi

      tgtg

    • Anonyymi

      Suomeenhan on jo hyökätty, mukas uskoon nojautuen ilmaisuuteemme.

    • Anonyymi

      gfg

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1930
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1694
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe