Mikä on totuus Polvijärven pastorista ja

Pastori Chris istä.?

Onko toiminta vähääkään raamatullista?
Onko Benny Hinn samassa virrassa.
6206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eksyttäjä!
Lue Jaak4:4.

Äänestä

"Pastori"?

Seurakunnan Herra armoittaa Sanansa ilmoituksen mukaan ( em. Ef. 4:7-16.) joitakin vanhimmistoon, eli paimeniksi siis pastoreksi.( Latinan sanasta ” pastor” - paimen, kreikaksi ” poimen”)  Apostoliset nk. paimenkirjeet” ( 1.Tim.3: 1- 7. , Tiit. 1: 5-9.)  osoittavat viranhaltijaksi miespuolisen seurakunnan jäsenen.

UT ei tunne "yhden miehen ministryä", srk:aa johtaa, kaitsee , paimentaa vanhemmisto jonka yläpuolella on vain "ylipaimen" Jeesus Kristus. Nk. "paimen kirjeissä"(1,ja2 Tim.,Tiit.) neuvotaan millainen tämän vanhemmiston jäsenen tulisi olla. Siis jokaisen vanhemmiston jäsenen jotka kaikki ovat "pastoreita"(lat.), "paimenia"(kr.), "kaitsijoita","johtajia".

NOVUM Apt.20:jae.17. kutsui tykönsä srk:n vanhimmat— bresbyterus—jae 28.—(-KR-38 ) Kaitsijoiksi— Novum: koko laumasta (poimnio) johon teidät Henki Pyhä asetti johtajiksi- (monikko) episkopus...... paimentamaan poimainein—— ) seurakuntaa Jumalan Herran....
------------

Vanhimman, ts. ”pastorin”,”paimenen”, ”kaitsijan” seurakunta viran haltijalla on apostolisen opetuksen mukaan myös vastuunsa . Raamatussa, myös apostolisessa opetuksessa on ymmärrettävissä , ettei paimenten tehtävä ole kulkea ympäri maailmaa,jättäen kaitsettavat,( Hes.43:1- 16. )  vaan olla heille uskotun laumansa kanssa.( Apt. 20: 18-38., 1.Piet.5:1-4 .) Nykyään on monenlaista kiertävää julistajaa joista jotkut nimeävät itsensä pastoreiksi. On ymmärrettävissä etteivät jotkut heistä kulje ainakaan heille uskotun lauman  kadonneitten lampaiden perässä? Vai ovatko itsensä nimittäneet ilman kutsumusta paimenen palveluvirkaan?
 
( Apt. 20: 18-38.) Apt.20:17 ”..Mutta Miletosta hän ( apostoli Paavali)  lähetti sanan Efesoon ja kutsui tykönsä seurakunnan vanhimmat……. 28 Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellänsä on itselleen ansainnut…”
 
1.Piet.5:1.”..Vanhimpia teidän joukossanne minä siis kehoitan, minä, joka myös olen vanhin ja Kristuksen kärsimysten todistaja ja osallinen myös siihen kirkkauteen, joka vastedes on ilmestyvä:

2. kaitkaa teille uskottua Jumalan laumaa, ei pakosta, vaan vapaaehtoisesti, Jumalan tahdon mukaan, ei häpeällisen voiton tähden, vaan sydämen halusta, 3. ei herroina halliten niitä, jotka ovat teidän osallenne tulleet,
vaan ollen laumalle esikuvina, 4.niin te, ylipaimenen ilmestyessä, saatte kirkkauden kuihtumattoman seppeleen…”

Äänestä
  • "Pastori"? Missä lauma on?
    ‭‭1. Timoteuskirje‬ ‭3‬:‭1‬-‭7‬ ‭FB38‬‬
    ”Varma on tämä sana: jos joku pyrkii seurakunnan kaitsijan virkaan, niin hän haluaa jaloon toimeen.

    Niin tulee siis seurakunnan kaitsijan olla nuhteeton, yhden vaimon mies, raitis, maltillinen, säädyllinen, vieraanvarainen, taitava opettamaan, ei juomari, ei tappelija, vaan lempeä, ei riitaisa, ei rahanahne, vaan sellainen, joka oman kotinsa hyvin hallitsee ja kaikella kunniallisuudella pitää lapsensa kuuliaisina;

    sillä jos joku ei osaa hallita omaa kotiansa, kuinka hän voi pitää huolta Jumalan seurakunnasta? Älköön hän olko äsken kääntynyt, ettei hän paisuisi ja joutuisi perkeleen tuomion alaiseksi. Ja hänellä tulee myös olla hyvä todistus ulkopuolella olevilta, ettei hän joutuisi häväistyksen alaiseksi eikä perkeleen paulaan.”

    Äänestä

  • Kiitos Puhtaasta opetuksesta. Mutta poikkeuksen vanhimmiston määrästä tekee, jos on kaksi vanhimmistoveljeä, joista toinen kuolee. Silloin on yhden tehtävä johtaa kunnes löytyy toinen ja kolmas pätevä paimen.

    Äänestä

Kertokaa nyt siis mitä tuo polvijärven toiminta oikeastaan on?

Äänestä
  • Siellä ei kuuleman mukaan ole seurakunnan toimintaa. Perusteilla on yhden miehen missio. Mitähän on ajatellut palkakseen, että pärjää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pastori Chris istä.?

Onko toiminta vähääkään raamatullista?
Onko Benny Hinn samassa virrassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu