Heittääkö Jumala helvettiin jos ei palvele jumalaa?
Onko Jumala itsekäs narsisti kun vaatii itseään ppalveltavan?
Itse en usko persoonalliseen inhimillisiä piirteitä omaavan jumalaan joka on muka aina ollut olemassa ja joka kaitsee meitä ja joka kuuntelee. rukouksia.
Mitä hyötyä on palvella Jumalaa?
9
135
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisen osa on olla kuuliainen Jumalalle.
- Anonyymi
Ihan niinkuin diktaattorille ainakin. Niinkuin Venäjällä ollaan kuuliaisia Putinille.
- Anonyymi
Jumala pitää ihmisiä orjinaan.
- Anonyymi
Jos Jumala olisi halunnut pakollista palvomista, sinut olisi ohjelmoitu sätkynukeksi!
Ethän sinä ole mikään robotti!
Jumalaa ei miellytä kenenkään pakonomainen palvonta, vaan ainoastaan sydämestä tuleva kiitos ja ylistys.
Jos sinun jumalasi on sellainen, että hän kiusaa erehtynyttä syntistä halki ikuisuuden, kuinka sinä voisit palvoa sellaista sadistia? Sehän olisi kuin paholaisen palvomista.
Minä palvon Jumalaa siksi, että Hän on hyvä, rakastava Isä, joka pyrkii kasvattamaan meitä taivaskelpoisiksi. Hän on jo sovittanut sinunkin syntisi antamalla oman Poikansa kuolemaan sinun sijastasi, ethän halveksi tuota uhria!
Ja Jeesus itse suostui vapaaehtoisesti uhriksi.
Etkö todella kaipaa rakkaudellista elämää Jumalan yhteydessä? Vai rakastatko synnin tietä? Ei sinua kukaan pakota uskoon, sinun pitää tehdä itse valintasi!
On niin monta, jotka väittävät Jumalan kiusaavan syntistä ikuisesti. He kuuntelevat riivaajien ääntä, joka kuvailee Jumalaa pahemmaksi kuin paholaista, jotta ihmiset kauhistuisivat sellaista, ja luopuisivat uskostaan.
Jos et halua pelastusta, tulet kerran tuhoutumaan lopullisesti, mutta tuo tuho tulee nopeasti. Tuli lankeaa taivaasta ja kuluttaa syntiset (Ilm.20:9)
Sen jälkeen ei kuolemaa enää ole. Kaikki itku on poissa. Ja jumalattomat ovat ikuisesti poissa.
https://siintoensio.wixsite.com/minsida-2- Anonyymi
Mitä järkeä on palvoa tyrannia, sadistia ja joukkomurhaajaa? Jumala on Raamatun pahin olento. Paholainen on pyhäkoulupoika häneen verrattuna. Ja paholainen on vain Herran palvelija, joka tekee lähettäjänsä tahdon Raamatussa. Jumalan palvelija.
- Anonyymi
"Ja Jeesus itse suostui vapaaehtoisesti uhriksi"
Eihän Jeesus uhrannut itseään. Hän uhrasi rajallisen määrän rajatonta aikaansa ja kärsi rajallisen ajan, joka on ikuisuuteen verrattuna äärettömän pieni hetki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ja Jeesus itse suostui vapaaehtoisesti uhriksi"
Eihän Jeesus uhrannut itseään. Hän uhrasi rajallisen määrän rajatonta aikaansa ja kärsi rajallisen ajan, joka on ikuisuuteen verrattuna äärettömän pieni hetki.Samoin syntisen elämä ja lopullinen kuolema on vain pieni hetki, ei mikään ikuisuus.
- Anonyymi
Luterilaisills on helpompaa, koska jumalanpalveluksessa Jumala palvelee ihmistä.
- Anonyymi
Olen onnellinen uskossani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki82302Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1072031
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621347- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968