Kepulaiset liiketoimet

Ähtärin eläinpuiston konkurssipesä on myynyt eläinpuiston eläimet, kiinteistöt ja maa-alueet yhden euron hintaan Vieraile ja välität -yhdistykselle.

Vieraile ja välität - yhdistys on pyytänyt yleisöltä lahjoituksia eläintenhoidon kulujen kattamiseen.

Näin.
Montako kymmentä miljoonaa Kepun lypsämiä etelän verovaroja meni tähänkin hankkeeseen?
17206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Väärin, hinta oli 1,00 Euroa plus alv. 25,5%, eli yhteensä 1,26 Euroa.

Jopa alvin mukaan laskeminen näyttää kepulaisten businestaidon olevan melko tarkaan nollan arvoista. Ajatelkaapa, rakennuset ja elukat ovat tuon hintaisia, vaikka hommaan on laitettu ainkin kymmeniä, ellei satoja miljoonia Euroja!

Äänestä

- SYYLLINEN - Konkurssiin oli - Vain - VasemmistoKEPUN -puolue .

Äänestä
  • Lopeta persu tuo huutamisesi.

    Äänestä

Pääasia että eläimet saavat kodin. Eivät ole kepulaisia.

Äänestä

Mielestäni keskustelua asiasta voi käydä Suomi 24 Ähtäri saitilla.

Äänestä
  • Ähtäriläinen keskustan kansanedustaja Mikko Savola oli seitsemän vuotta sitten hakemassa pandoja Kiinasta Suomeen. Savola toimi myös aiemmin Ähtärin eläinpuiston hallituksen puheenjohtajana.
    1970- luvun alussa perustettu kepukunnan eläinpuisto toimi omillaan vain alkuvuodet.
    Epäonnistuneiden laajennusyritysten jälkeen eläinpuisto tunnettiin pitkään siitä, mitä nimikin kävijöille lupaili: eläimistä.

    On siinä kepulaiset polttaneet verovaroja jo vuosikymmeniä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ähtäriläinen keskustan kansanedustaja Mikko Savola oli seitsemän vuotta sitten hakemassa pandoja Kiinasta Suomeen. Savola toimi myös aiemmin Ähtärin eläinpuiston hallituksen puheenjohtajana.
    1970- luvun alussa perustettu kepukunnan eläinpuisto toimi omillaan vain alkuvuodet.
    Epäonnistuneiden laajennusyritysten jälkeen eläinpuisto tunnettiin pitkään siitä, mitä nimikin kävijöille lupaili: eläimistä.

    On siinä kepulaiset polttaneet verovaroja jo vuosikymmeniä.

    Palstan aihehan on Suomen Keskusta ja sen
    harjoittama politiikka. Palstan aiheeseen ei kuulu että joku keskustalainen toimii jossain kunnanvaltuustossa koska Suomen Keskusta ei ole ollut päättämässä eläinpuiston asioista.

    Äänestä

Uusi, mutta ei suinkaan viimeinen, epäonnistunut episodi kepukuntien rahahaaskauksen piiiiiitkässä ketjussa.

Äänestä

Panda-Mikko Tuhosi koko Ähtärin kunnan talouden !
Itse luikki karkuun rahoineen kuin Kettu.

Äänestä

Jouku kun sanoo kepulaiselle, että perustetaan kaivos, niin siitä se alkaa, nimittäin se rahanmeno. Ja joku sanoi kepu Savolalle, että Pandat ne vasta rahaa toisivatkin, niin Savola lähti heti hakemaan Pandoja Kiinasta. Ja taas meni rahat!

Äänestä

Isänmaan lypsäjät

Äänestä

Poliisi aloittaa esitutkinnan Ähtärin päätöksenteosta.

Poliisi on tutkinut asiaa saamiensa ilmoitusten ja hallussaan olevan aineiston perusteella selvittääkseen, onko syytä epäillä rikosta. Esiselvityksessä on tullut ilmi, että kynnys ylittyy ja asiassa aloitetaan esitutkinta.

Poliisi ei tässä vaiheessa kommentoi, ketkä ovat rikoksesta epäiltyjä tai millä rikosnimikkeillä asiaa tutkitaan.

Poliisille on tehty tämän ja viime vuoden aikana kaksi tutkintapyyntöä, jotka liittyvät Ähtärin kaupungin ja sen läheisyhtiöiden välisiin lainojen ja vakuuksien myöntämisiin lähinnä vuosina 2018-2020.

Äänestä
  • Joutuukohan paikalliset kepulit syytettyjen penkille?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Joutuukohan paikalliset kepulit syytettyjen penkille?

    Ja muidenkin puolueiden edustajat.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ja muidenkin puolueiden edustajat.

    Kepulit selkeästi selkeästi isoin puolue ja siten on hallinnoinut paalupaikkoja

    Äänestä

Lähellä keskustaa olevalta VKK puolueelta on kirjanpito laitettu piiloon! VKK ei päivänvaloa kestä.

Äänestä

Kuka on syyllinen, kun miljoonien tappioputken jälkeen firmasta maksetaan 1,00 Euroa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ähtärin eläinpuiston konkurssipesä on myynyt eläinpuiston eläimet, kiinteistöt ja maa-alueet yhden euron hintaan Vieraile ja välität -yhdistykselle.

Vieraile ja välität - yhdistys on pyytänyt yleisöltä lahjoituksia eläintenhoidon kulujen kattamiseen.

Näin.
Montako kymmentä miljoonaa Kepun lypsämiä etelän verovaroja meni tähänkin hankkeeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu