Huolimatta siitä onko vai eikö.
Niin ateismissa ei voida hyväksyä että
ihmiset uskovat Jumalaan. Ääri ateismissa.?
Mitä weetä se kuuluu ääripään ateisteille
Mihin ihmiset uskovat. Varsinkin kun on hyvä
Tahto.
Yleensä puhutellaan täällä uskovia täysin vajaiksi
Hankkikaa ateistit oma elämä. Ei se ole vaikeaa.
Pitääkö oma elämä rakentaa sen varaan. Mitä muut
tekevät. Ei voi puhutella edes idiooteiksi. Kuten
Extreme atte jaylenox75 hokee kuin omaa mantraa.
Kyllä usko on rakennusaine. Kallio. Meille.
Onko usko rakentavaa?
18
215
Vastaukset
- Anonyymi
Joidenkin sielun maisemaan usko saattaa olla hyvä ratkaisu. Se on kuitenkin joissain tapauksissa henkistä väkivaltaa, jos sitä pidetään itsestään selvänä vaihtoehtona kaikille. Ihmiset ovat yksilöitä, myös henkisten asioiden osalta. Antakaamme ihmisille se vapaus ajatella ja kokea itse!!
- Anonyymi
Mitä tarkoitat sillä, että ateismissa ei voida hyväksyä, että ihmiset uskovat Jumalaan?
Tietenkin hyväksytään. (Sitä vain pidetään vähän tyhmänä.)
Mutta jos ihminen uskoo Jumalaan, hän ei ole ateisti.
Ateisti tarkoittaa ihmistä, joka ei usko jumaliin.
Oliko tämä taas jotain trollausta vai eikö tajuta, mistä yleensä on kysymys? - Anonyymi
Stressi ja turhautuminen: Kun huomio kääntyy jatkuvasti toisiin, oma elämä saattaa jäädä vähemmälle huomiolle. Tämä aiheuttaa stressiä, katkeruutta tai turhautumista, jos kokee toisten elävän “paremmin”
Keskittymällä muiden tekoihin ihminen voi unohtaa omat tavoitteensa, kiinnostuksen kohteensa ja itsensä kehittämisen.
Jos ihminen arvostelee jatkuvasti uskovia, se voi aiheuttaa etäisyyttä ystävyyssuhteissa tai perheessä. Uskovat voivat tuntea olevansa tuomittuja, mikä johtaa konfliktiin.
Keskittyminen toisten elämään luo ympärilleen usein kritisoivan ja negatiivisen ilmapiirin, mikä vähentää myönteistä vuorovaikutusta.
Liiallinen tarkkailu voi vahvistaa kateutta tai epävarmuutta omasta elämästä. Tämä johtaa siihen, että ihminen kokee muiden elämän “ongelmallisena” tai “vääränä” jatkuvasti.
Sokeutuminen omille resursseille: Kun huomio on ulospäin, on vaikeampi nähdä omia mahdollisuuksia, kykyjä ja hyviä puolia elämässä.
Yksinäisyys ja yhteisön ulkopuolelle jääminen: Jos jatkuvasti kritisoi uskonnollisia ihmisiä, voi menettää yhteyden ihmisiin, jotka olisivat muuten läheisiä. Tämä voi johtaa yksinäisyyteen ja tyytymättömyyteen elämään.
Liiallinen keskittyminen toisten elämään ei ole hyväksi kenellekään. Se voi aiheuttaa stressiä, epävarmuutta, konflikteja ja oman elämän laiminlyöntiä. Todellinen hyöty syntyy, kun huomio suuntautuu itseensä: omiin tavoitteisiin, tunteisiin ja ihmissuhteisiin. - Anonyymi
On pieniä eroja.
Yleisesti ottaen monet uskovat keskittyvät enemmän omaan uskoonsa, henkiseen elämäänsä ja yhteisönsä toimintaan kuin muiden uskontoihin.
Uskovat kokevat oman hengellisen elämänsä tärkeämmäksi kuin muiden uskonnollisten käytäntöjen arvioimisen. He saattavat käyttää aikaansa rukoukseen, hiljentymiseen tai hyvän tekemiseen sen sijaan, että arvostelisivat muita uskontoja.
Monet uskonnolliset perinteet opettavat suvaitsevaisuutta ja toisten kunnioittamista. Näin ollen he eivät koe tarpeelliseksi puuttua muiden uskontoon, koska se ei liity heidän omaan henkiseen tehtäväänsä.
Jos oma uskonto on vahva ja selkeä, ei ole tarvetta verrata tai kritisoida muita uskontoja. Toisten tekemiset eivät koidu uhaksi heidän omalle vakaumukselleen.
Uskovat usein keskittyvät enemmän yhteisöönsä ja läheisiin ihmisiin kuin muihin uskontoihin, koska heidän arvonsa ja toimintansa liittyvät enemmän siihen, keitä he tuntevat ja miten he voivat auttaa tai olla läsnä toisille.
Tämä ero selittää sen, miksi joskus ateistit saattavat huomata itsessään enemmän kiinnostusta tai kritiikkiä uskonnollisia kohtaan, kun taas monet uskovat eivät huomaa tai arvioi muita uskontoja juurikaan.- Anonyymi
Heimomeiniliä uskovaisilla. Me ja muut.
- Anonyymi
Eli taas vuodatat täällä jonkun tuntemattoman streemaajan juttuja. Mikä ihmeen pakkomielle sinulla on siihen?
Ymmärrän nyt tilanteen niin, että seuraat tarkoituksella tuota tiettyä TikTok tyyppiä. Ilmeisesti menet hänen livelähetyksiin ihan omatoimisesti ja teet epämääräisiä vuodatuksia täällä.
Jos se ahdistaa, niin yksinkertaisesti lopetat sen. Se ei ole sen vaikeampaa. Selvästi tämä sinun touhu ei tee hyvää sinulle. Minusta on surullista kuinka valitat jostakin asiaa mitä itse teet.
Tämä sama ilmiö on YouTuben puolella, missä on livelähetyksiä mihin teisti voi soittaa. Ja siellä jotkut valittavat kun he ovat itse seuranneet sitä ja soittaneet sinne. Johan maalaisjärkikin sen sanoo, ettei kukaan ole pakottanut henkilöä siihen.
Ja näissä sinun kirjoituksissa ei auta yhtään tämä outo kirjoitustyyli, jossa kaiken lisäksi oletetaan muiden osaavan lukea sinun ajatuksia.- Anonyymi
Henkilö on mainehaitta paikalliselle seurakunnalle.
Uhkailee myös ihmisiä väkivallalla.
- Anonyymi
Ateismi ei kiellä mitään. Eihän punainen väri kiellä muita värejä eikä postimerkkejä keräävä kiellä muita keräämästä mitä haluavat
- Anonyymi
"Onko usko rakentavaa?"
Ei. Se on nakertavaa. Se nakertaa ihmisestä kaiken hyvyyden pois.
Kuten hihhuleista huomaa. Heissä ei ole yhtään lähimmäisrakkautta. - Anonyymi
Äiti Amma kävi tervehtimässä ja hän on rakkauden elävä lähettiläs. Euroopan kiertue. Hän on syntynyt 1953.
Paljon ihmisiä katsomassa. Jeesuksen visiitti olisi ♡♡♡
Näitäkin tapaamisia saisi olla myös ateisteille.- Anonyymi
Saahan siellä kuka tahansa käydä. Ei kai halaileminen ole uskovaisten yksinoikeus?
- Anonyymi
A family that plays together, stays together. ❤️
Arvon antaa jokaiselle. - Anonyymi
Usko rakentaa ihmistä sisältäpäin
Usko on kuin hiljainen valo sydämessä. Se ei aina huuda, ei pakota eikä etsi huomiota, mutta se kantaa silloin, kun kaikki muu ympärillä horjuu. Usko antaa ihmiselle sisäisen vakauden – sen, että vaikka myrsky nousisi, sydämessä voi silti olla rauha.
Kun ihminen uskoo, hän ei ole yksin. Hän kokee kuuluvansa johonkin suurempaan, Jumalan suunnitelmaan, joka ulottuu yli näkyvän maailman. Tämä yhteys luo toivoa ja rohkeutta, sillä usko kertoo: “Sinun elämäsi ei ole turha. Sinulla on tarkoitus.”
Usko rakentaa lempeästi, pala palalta. Se opettaa kiitollisuutta, anteeksiantoa ja luottamusta. Se tekee sydämestä vahvan, mutta samalla nöyrän. Ihminen, joka kulkee uskossa, ei tarvitse täydellisyyttä – vain sen tiedon, että Jumala on hänen kanssaan.- Anonyymi
Voi sinua reppanaa. Minukaan ei tarvitse olla täydellinen. Minä olen lapsesta asti kokenut olevani loppupelissä yksin. Siksi pidän huolta itsestäni, löytöeläimistä ja naapurin mummoista, koska ymmärrän, mitä on olla jossain tilanteessyksin. Minusta tuntuu hyvältä auttaa naapurin mummoa, koska tavallaan näen hänessä itseni. Oma susäinen kokemus on enemmän, kuin ulkoisesti opetettu hyveellisyyden tavoittelu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi sinua reppanaa. Minukaan ei tarvitse olla täydellinen. Minä olen lapsesta asti kokenut olevani loppupelissä yksin. Siksi pidän huolta itsestäni, löytöeläimistä ja naapurin mummoista, koska ymmärrän, mitä on olla jossain tilanteessyksin. Minusta tuntuu hyvältä auttaa naapurin mummoa, koska tavallaan näen hänessä itseni. Oma susäinen kokemus on enemmän, kuin ulkoisesti opetettu hyveellisyyden tavoittelu.
Ai niin unohdin mainita, että olen varmaankin saatanan asialla, koska en tee sitä jesun piikkiin. Hurjaa meininkiä maalauskylässä!
- Anonyymi
usko aku ankkaan niin pääset kuoleman jälkeen ankkalinnaan
- Anonyymi
Jokaisen jumalakuva on erilainen. Kaikilla on omanlainen. Ateistillakin on, jos tarkkoja ollaan. Se, että haluaa kieltää sen (minkä saa itse määrittää!) on perin outoa. Mutta kukin tavallaan eikä tyhmyys ole lailla kielletty.
- Anonyymi
Aloittajalle sen verran, että eivät kaikki uskovaiset tietenkään ole vajakkeja. Ei ollenkaan.
Jostain syystä vajakiksi luokiteltavat uskovaiset vouhkaavat mielellään ateismipalstalla, rautatieasemilla, terveysasemien odotustiloissa ja kadun varsilla. Käytöksensä näillä vajakeila on häiritsevää, eivätkä he kunnioita toisten ihmisten itseajatteluoikeutta ja äänimaisemaa.
Ei ole pakko olla vajakki!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464