Kolkkoa kolkkoon miljoonalla

Teräskorppi kuuluu ihmisen luontoon, koska se on kallis ja siinä on tekoälysilmä. Taiteilijaoletettu on kaivanut jostakin tiedon, että alueella on kuultu korpin rääkäisy 1800- luvulla, joten teos nivoutuu paikan historiaan. Bravo!
10269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Naistaiteilijatkin ovat nyt löytäneet fallostaiteen mittakaavat, sekä materiaalit! Tämä on todellista tasa-arvoa. Terästeollisuus ja robotiikka yhtyvät taiteen telaketjukeijukaisiin.

Äänestä

Tuo rääkäisy täytyy ehdottomasti saada kuuluviin. Taideteosten on oltava kokonaisvaltaisia elämyksiä ja myös näkövammaisten täytyy saada nauttia niistä.

Äänestä

Eiköhän siellä jo pian ole linnun selässä ratsastaja, joka rääkyy rahaa vielä isomman luontoteoksen rakentamiseen. Ehkä sen seuraavan luonuksen voisi laittaa datakeskuksen katolle koristeeksi ja viereen atomivoimala tahkoamaan energiaa ajan vaatimukset täyttävälle robotiikalle. Vielä Koneen hissi sinne teräksen sisään, niin paksummankin taideväen saisi hilattua sinne turvallisen tilan korkeuksiin.

Äänestä

Niin mitähän tuolla linnulla halutaan kertoa? Luonnosta vieraantuneen ihmisen ympäristö ja sen mukainen toteutus. Luontohan tekee kuolemaa, mutta ihmisen luomukset näyttää vaan suurenevan.

Äänestä

Lisäksi se se on karseen ruma.

Miten se voikin olla noin ruma

Äänestä

Kävin katsomassa ja kyllä on Naakka, sehän kuuluu tänne ja nuo siivet vois olla myös nokka Kotkan. Vantaalla myös lentoasema eli "kotkan siivet". On hotellille päin, sekin hyvä kun matkailijat siellä käy ym. Mutta jokainen näkee omalla tavallaan se taiteen tarkoituskin.

Äänestä

Sehän on komea.

Äänestä

Tietokoneen ruudulle on helppo laappia tuollaisia massiivisia tekolintuja, kun pääsee sitten liehumaan taiteellisena työnjohtajana omia käsiä likaamatta. Tuollaisen linnun olisi voinut toteuttaa aivan hyvin päiväkotilapsen piirroksesta, niin olisi tullut ainakin vähemmän militantti lopputulos, sillä lapset ymmärtävät linnuistakin enemmän.

Äänestä

Tästähän ei puutu kuin kenialaisen saarnaajan halleluja… ai sekö onkin siis tulossa.

Äänestä

Ei se paha ole, mutta kyllä jotain sadekatoksia ja penkkejä olisi saanut halvemmallakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Teräskorppi kuuluu ihmisen luontoon, koska se on kallis ja siinä on tekoälysilmä. Taiteilijaoletettu on kaivanut jostakin tiedon, että alueella on kuultu korpin rääkäisy 1800- luvulla, joten teos nivoutuu paikan historiaan. Bravo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu