Psykoosissa oleva suojatyöpaikkalainen millä abrobaatturilla , ei osaa kuin erota

Anonyymi-ap

Keski-Suomen hyvinvointialueen johtajan virasta eroa pyytänyt Jan Tollet saa erokorvauksena yhteensä 140 000 euron paikkeilla pyörivän summan. Asiasta kertoo Keskisuomalainen.

Keskisuomalaisen mukaan Tollet saa erokorvauksena palkan kuudelta kuukaudelta ja lisäksi irtisanomisajan palkan kolmelta kuukaudelta.

Asian vahvistaa Keskisuomalaiselle aluehallituksen puheenjohtaja Maria Kaisa Aula. Aulan mukaan asiasta on sovittu johtajasopimuksessa.

Keskisuomalaisen mukaan Tollet aloitti 15 000 euron kuukausipalkalla elokuussa 2022. Sen jälkeen hän palkkansa on noussut ja näin ollen Tolletin rahakorvaus erotilanteessa on yhteensä noin 140 000 euron luokkaa.

Hyvinvointialue tiedotti Tolletin päätöksestä keskiviikkona. Tollet päätti erota tehtävästään, koska hänellä ei ole aluehallituksen luottamusta.

12

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      miten helvetissä maksetaan jos itse eroaa. Sairasta

      ei ihme jos rahat ei riitä hyvinvointiaueilla kun johtajilla ja päälliköillä ihan sam vaikka ei tee mitää saa jättipalkat riittää kun san eroa ja rahaa tulee vaikka tejkee satoja miljoonia tappiota SAATANA MAKSUMIEHEKSI TOMMONEN PÖLVÄSTI JOUTAA.

      • Anonyymi

        Siksi hän on päällikkö kun osaa noin sosialisoida ihan johtajan taitavasti.


      • Anonyymi

        KSML: Eronnut hyvinvointi­alueen johtaja saa ison erorahan
        Yli sadan miljoonan euron tappiot tehnyt hyvinvointialue maksaa pomolleen isot erorahat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KSML: Eronnut hyvinvointi­alueen johtaja saa ison erorahan
        Yli sadan miljoonan euron tappiot tehnyt hyvinvointialue maksaa pomolleen isot erorahat.

        Tollet tiedotti tänään, että hakee eroa, koska hänellä ei ole enää aluehallituksen luottamusta eikä siten riittäviä edellytyksiä työn jatkamiseksi.

        – Hyvinvointialueella on edelleen suuret haasteet edessä, mutta luotan siihen, että Keski-Suomen hyvinvointialue pärjää tulevaisuudessakin ja tulee selättämään toiminnan ja talouden yhteensovittamisen haasteet, Tollet sanoi.

        Valtiovarainministeriö ilmoitti kesällä, että Keski-Suomen hyvinvointialue joutuu arviointimenettelyyn. Keski-Suomi teki viime vuonna 137 miljoonaa euroa alijäämäisen tuloksen, joka on eniten koko Suomessa.


      • Anonyymi

        Tilannetta heikentää se, että kahtena edellisenä vuonna hyvinvointialue on tehnyt alijäämää kumulatiivisesti yhteensä 255 miljoonaa euroa. Tilinpäätösennusteen mukaan kumulatiivinen alijäämä painuisi vuoden lopussa siis jo noin 330 miljoonaa euroa pakkaselle.


    • Anonyymi

      PÄLLISTELEE VIELÄ ILTALEHDESSÄ KUIN MIELENTERVEYS POTILAS LIEKKÖ LÄÄKITYS VÄÄRÄ TAI MUUTEN DILLE DONG.

    • Anonyymi

      SANOOHAN TUON SUKUNIMIKIN JO TOILET ELI WC-PYTTY KAMAA ELI PASKAA.

    • Anonyymi

      kyllä ei ole täyspäinen jäbä

    • Anonyymi

      dfdfs

    • Anonyymi

      ggff

    • Anonyymi

      Helsinkipalstan ongelmatko keski-suomessa?

    • Anonyymi

      SDSD

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5027
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1803
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1670
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1614
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      226
      928
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      901
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      43
      853
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      813
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      782
    Aihe