Vaikka piispojen mukaan kirkko ja valtio erotettiin jo 1860-luvulla, evankelis-luterilaisen kirkon etuoikeudet ja julkisoikeudellinen erityisasema, myös piispojen virkamiesrooli, jatkuvat 2020-luvulla ja tuntuvat vuosi vuodelta yhä kummallisemmilta. Ne rikkovat ihmisten yhdenvertaisuutta uskonnosta tai vakaumuksesta riippumatta. Venäjän vallan aikainen "ero" ei ole mistään kotoisin
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/blogi/syrjintaa-ilman-hyvaksyttavaa-perustetta/
Venäjän vallan aikainen ero ei ole mistään kotoisin
16
219
Vastaukset
- Anonyymi
Tuommoinen "ero" on soromnoo-meininkiä. Nyt tarvitaan suomalainen ratkaisu. Se on menoks ja moro kirkolle.
- Anonyymi
Kirkko eroon valtiosta ihan kunnolla.
- Anonyymi
Totta. Nyt tositoimiin.
- Anonyymi
Suomalainen ratkaisu. ja ainakin eroakirkosta.fi
- Anonyymi
No ei. Tarvitaan suomalainen ratkaisu.
- Anonyymi
Se on vitsi. Ei edus Venäjän ystävät usko.
- Anonyymi
Piispojen jankuttama "ero" 1860-luvulla ei oke mistään kotoisin.
- Anonyymi
Piispalle voi huomauttaa, että tuon ajan ratkaisut pitäisi päivittää 2020-luvulle.
- Anonyymi
Miten on näin kauan sinnitellyt. Ei sovi nato-duomeen.
- Anonyymi
Aivan naurettava.
- Anonyymi
Piispat ovat munannnewt itsensä.
- Anonyymi
Joo, uon ihan sammaa mieltä, että ero ei ole hyvä asia, mutta:
JOO, AULAT JA PORSTUAT ALKAVAT OLLA JO TÄYNNÄ KAKSINAISMORALISMIA? EIKÖHÄN TAAS LEIKATA VÄHÄSSÄ USKOLLISILTA?!
Mutta:
Johan alako valakiammaan tuo Malakijjaan tappaus.
Mutta jos joku erroo jätettynä puolisosttaan ja männöö avioliittoon toesen kerran ku ei ossaa tahi pysty olemmaan yksin. Ei välttämäti seksin tarve ole siinä mottiivina vuan ihiminen tarvihhee toesen kaveriksi. Isävaennooki kaipas äetin kuoltuva juttuseurroo ja kaveria, jonka kanssa paranttoo mualimata ja vaekka hierroo kippeitä hartijoita. Pitteekö hänen pysyvä uuvessa liitossa uskollisesti vae pitteekö erota? -No nyt ruppee Lyyli vaennaaki ja Pieti vaennooki kiäntelehtimmään hauvvassa kun tuo kysymys ruppoo askarruttammaan ja lakikirjatkii alakkoo näyttämmään yksinkertasilta ko Kalevala konsannaan.
Mutta elähän mitteen, on miulla ollunna uusiakkii mietteitä. Nimittäin:
PIRUJA, NOITIA JA LUURANKOJA VAI KUKARAZI (BLUE CAT)?!
Lapset eivät halunneet mennä koikkelehtija satteen tuhnussa ilimassa viime perjantaina; toinen päiväkotiin, toinen kouluun.
Miksikö? Täh? -No ”halloween” ei heidän mielestään ole luurankoineen, pirunkuvineen ja sarvipääideologioineen lapsille hyvyyttä rakentava kulttuurinen päivä.
He katsoivat animaatioita netistä ”Kahta koiraa, blue catia ja kolmea vahingoniloisesti pahan tekemisen jälkeen tuon tuostakin nauravaa ”cartoon” -hyönteistä. Sanoako heille, ettei tuo myöskään ole hyvä tapa viettää aikaa?
Mikä sitten on? Kerro sinä! Meillä ”Kuusamossa” ei osata…
Mutta viime viikot ovat olleet hauskoja ja lapset ovat leikkineet ja askarrelleet paljon. Yksi uusi harrastus on ollut heille mielenkiintoinen. He ovat opetelleet uusien laulujen tekemistä ja erityisesti uusien laulujen laulamista. Talossa on myös yksi aikuinen, joka on kehittänyt uusia lauluja ja säveltänyt niihin musiikit, hyvin taitavasti ja monivivahteisen monikerroksisesti. Noin kolmessakymmenessä laulussa osa on tosin myös klassista musisointia. Itse olen pitänyt flyygelin kannen enimmäkseen kiinni.
Poskensoittelu on jopa kuorossa, vuoroja kysymättä päällekkäin puhumista joillakin ”heimoilla”.
Elämä on!
Solevi Karsa - Vihavainen
Toisen posken kääntäjän puistotie 007
087800 Rääkkylä - Anonyymi
Saisikohan kirkko mitään sympatiaa vapaa-ajattelijoilta, jos se luopuisi "etuoikeuksistaan" vai säilyisikö viha ennallaan siitä huolimatta?
- Anonyymi
Tässä ei enää roikutaan.
- Anonyymi
Piispojen vitsille nauravaisivat naurismaan aidatkin. Niitäkin taisi olla 1800-luvulla.
- Anonyymi
Ei todellakaan enää 2020,luvulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174