Totuus Vladimir Putinin tuomiopäivän aseesta

Tyrmättiin jo Neuvostoliitossa. Venäläistutkijan mukaan jokainen tutkimus osoitti, ettei asekonsepti toimi. Venäjän ydinkäyttöinen ja ydinaseistettu Poseidon-jättiläistorpedo nousi jälleen otsikoihin diktaattori Vladimir Putinin todettua, että asetta on testattu onnistuneesti. Hieman aiemmin Putin väitti asevoimien kokeilleen myös ydinkäyttöistä Burevestnik-risteilyohjusta.

Verkkouutiset on kertonut testeistä muun muassa tässä jutussa.

Learn more
Poseidonin pitäisi venäläisväitteiden mukaan edetä itsenäisesti veden alla kohdealueelle, räjähtää vihollisen rannikolla ja aiheuttaa massiivinen radioaktiivinen tsunami.

Venäjän strategisten aseiden asiantuntija Pavel Podvig toteaa tämän olevan hyvä hetki muistaa, että Poseidonin väitetty toimintaperiaate tyrmättiin jo Neuvostoliiton aikaan.

– Ajatusta tsunamin kaltaisten aaltojen käyttämisestä rannikkokohteiden tuhoamiseen selvitettiin Neuvostoliitossa. Jokaisessa tutkimuksessa tultiin siihen lopputulokseen, ettei se toimi. Eräässä koko ideaa kutsuttiin ”absurdiksi”.

Jopa Neuvostoliiton ydinaseen isänä tunnettu ydinfyysikko Andrei Saharov oli kiinnostunut konseptista. Hän yritti tiettävästi keksiä jonkinlaista käyttökohdetta erittäin suurille ydinpommeille.

Podvigin mukaan Saharov ei kuitenkaan tehnyt minkäänlaisia laskelmia.

– Porukka laivaston tutkimuslaitoksissa teki, ja he havaitsivat, että aalto laantuu nopeasti.

Sekä Poseidon että Burevestnik ovat Vladimir Putinin niin kutsuttuja ”ihmeaseita”. Diktaattori esitteli niitä tulikivenkatkuisessa puheessa vuonna 2018. Aseita on markkinoitu virallisesti ydinsodan niin sanotun toisen iskun aseina ja vastauksena länsimaisiin ja etenkin amerikkalaisiin ohjuspuolustusjärjestelmiin.

Monet asiantuntijat ovat sitä mieltä, että Moskovan kiihtyvä ydinaseretoriikka superaseineen kielii lähinnä Venäjän asevoimien tavanomaisten kykyjen heikkoudesta ja huonoista suorituksista Ukrainassa. Kreml on historiallisesti turvautunut ydinasesapelin kalisteluun aina kun se on kokenut asemansa sotilaallisesti heikoksi.

Molempia Putinin suitsuttamista aseista pidetään sotilasasiantuntijoiden piirissä epäkäytännöllisinä ja turhina.

https://www.verkkouutiset.fi/a/totuus-vladimir-putinin-tuomiopaivan-aseesta-tyrmattiin-jo-neuvostoliitossa/#0a010954

10

244

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putinin kannattaa vain raahailla ankkureita Itämerellä, sen suurempaa tekniikkaa ei venäläisiltä heru.

    • Anonyymi

      Joku syöttää päivittäin jotain verkkouutisten propagandaa, joten piti oikein avata ja katsoa, mitä tämän päivän uutisissa kerrotaan Venäjän ilmoittamasta Ukrainan joukoille, antautumisesta Pokrovskissa ja Kupianskissa...Yllätys, yllätys, ei mitään mainintaa.

      Tätä epäilinkin, pelkkä MV-lehden jatke?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Pistäisivät jo huru-ukon jonnekin koppiin jottei voi aiheuttaa enempää vahinkoa maalleen ja varsinkaan naapurimailleen. Ennen oli ihan rauhallista, kauppa kävi joka hyödynsi molempia osapuolia eikä Venäjää uhannut kukaan millään tavoin. Sääliksi käy Venäjän tavallinen kansa, varsinkin nuoret miehet jotka joutuvat uhraamaan elämänsä yhden, jossain menneisyydessä, 60-70 luvun nuoruuudessaan voimainsa tunnossa DDR:ssä eläneensä "parhaimman" aikansa vuoksi jonka hän nyt haluaisi takaisin. Mitä hyvää NL/Venäjä on koskaan tuonut mukanaan, käsi pystyyn se joka sellaisen asian voisi kertoa. Pelkkää kurjuutta, paitsi toki rikkauksia ja helppoa elämää niille jotka sattuivat olemaan jossain päättävässä asemassa. Korruptio kunniaan.

    • Anonyymi

      Tämä viimeinen älyttömyys, ydinkäyttöinen ohjus on vain osoitus ettei Venäjä luota olemassa olevaan kalustoonsa. Sukellusveneet, saati pinta-alukset uppoavat itsekseen ja ohjukset jotka kantavat helposti samat ydinkärjet kuin tämä ihmease, ovat niin vanhoja että on syytäkin olettaa etteivät ne enää toimi. Tarvitaan siis ohjus jonka voi laukasta vaikka Kremlin pihalta.
      Sitten kun tämä ihmease on kerran laukaistu, niin se on sitten lätnämoro koko venäjän kansa johtajineen.

    • Anonyymi

      ei liity Lapuaan !!!!!!!!

      • Anonyymi

        Hermostu kuin tämä äijä ja päästele höyryjä ulos, niin olosi helpottuu! 😂 "67-vuotias mies hyökkäsi moottorisahalla naapurin pihalle, jossa neljä henkilöä kylpi paljussa. Hän oli ärsyyntynyt melusta.
        Mies sahasi paljua ja huitoi moottorisahalla kohti kylpijöitä, jotka puolustautuivat haravoilla, kunnes saha sammui polttoaineen loppuessa."
        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e020fd42-63d6-4729-b49a-5ee6f0e6027b


    • Anonyymi

      R*ssä on saanut vallattua puolet Pokrovskista, 60 tuhannen asukkaan kaupungista. Sitä vallatessaan Venäjä on menettänyt 120 tuhatta sotilasta, eikä lopullinen valtaaminen ole läheskään varmaa. Putin antoi joukoille kaksi viikkoa aikaa vallata loputkin kaupungista. Joukot ovat varmaan aivan innoissaan tästä määräyksestä? Puolella tehollako ne ovat hyökänneet? Se on varmaa, että örkeiltä tulee virtaamaan valtavasti verta tämän kahden viikon aikana, koska Ukraina on lähettänyt sinne vahvistuksia ja ensi tietojen mukaan örkit ovat joutuneet perääntymään tai oikeammin vain kuolleet.
      https://www.verkkouutiset.fi/a/hyokkaajan-kuoleman-polku-ruumiita-lojuu-10-15-metrin-valein/#0a010954

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe