Onko kukaan muu seurannut tuota Porin helluntaiseurakunnan jäsentä, joka kiistää Raamatun profetiat tälle päivälle ja opettaa kalvinismia? Lisäksi kannattaa korvausteologiaa. Miksi hän on helluntaiseurakunnan jäsen, kun opettaa ihan eri oppia. Jatkuvasti pilkkaa myös Pekka Sartolaa, Martti Ahvenaista ja monia tunnustettuja opettajia. Onko itse sitten niin viisas ja kokenut?
Simon J. Kok preterismi ja kalvinisti youtubessa
16
567
Vastaukset
- Anonyymi
miksi helluntaiseurakunta hyväksyy harhaopetuksen kuten luterilainen jumalattomaksi kansankirkoksi 1985-1986 muuttunut ev.lut kirkko, jossa portot ja pyhät kuulemma nauttivat toistensa seurassa?
- Anonyymi
Ei taida helluntailaisilla olla millään enää mitään väliä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei taida helluntailaisilla olla millään enää mitään väliä.
Parhami ja Olseni oli aikansa kuuluisimpia homomiehiä, jotka vietiin vankilaankin niistä asioista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parhami ja Olseni oli aikansa kuuluisimpia homomiehiä, jotka vietiin vankilaankin niistä asioista.
Tom of Finand olisi jäänyt toiseksi.
- Anonyymi
Helluntailaisten opit on sitä sun tätä, kuka mitäkin puhuu ja suutaan aukoo.
Sitä varten se helluntaikirkko on perustettu, että tulisi jotain yhtenäistä opetusta.- Anonyymi00016UUSI
aivopierunen ei osaa- eikä ymmärrä mitään, mutta mussuttaa osaa.
jopa juutalaisuudessa sukukunnat- olivat Ilmestysmajan ympärillä.
ei siellä jokainen ollut kuin muotilla lyötyjä samanaamaisia ja ulkomuotoisia - ajatuksellisia ihmisiä, ymmärtääkö hän.
Onneksi en ole sinunkalstaisesi. Kiitos Herralle.
Olisi se mieletön ajatuskin.
- Anonyymi
Ei hän kiistä Raamatun profetioita! Tämä on olkiukko. Hän näkee vain niiden täyttyksen eritavalla mitä 1900 ja 2000 -luvun vapaakristilliset piirit.
Helluntailaiset ja monet vapaakristilliset ovat futuristeja ja odottavat pikaista maailmanloppua kun taas Simon opettaa preterististä tulkintaa jossa monet asiat esim. matteus 24 ja ilmestyskirjasta on täyttynyt Jerusalemin tuhossa vuonna 70.
Tämä on yksi ihan perus ilmestyskirjan tulkinnoista jos haluaa vähän laajemmin tutkia eskatologiaa eikä vain oman kuplan opetuksia.
Preterismistä löytyy lisää suomeksi https://preterismi.fi Rauhan tervehdys.
Raamattu kieltää preterismin ja sanoo, että se turmelee useimpien uskon!
https://www.youtube.com/watch?v=V2-xuYRrYAY
Siunauksin, MM.- Anonyymi
"Raamattu kieltää preterismin ja sanoo, että se turmelee useimpien uskon" on kyllä aivottominta, mitä olen pitkään, pitkään aikaan lukenut!
:D :D :D - Anonyymi
On olemassa typeryyttä, joka on niin pohjattoman syvää, että sen purkaminen on lähestulkoon mahdotonta, ja tämä herra MM:n ulostulo täyttää kirkkaasti tällaisen typeryyden kriteerit. Se on kyllä jo harvinaislaatuinen saavutus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On olemassa typeryyttä, joka on niin pohjattoman syvää, että sen purkaminen on lähestulkoon mahdotonta, ja tämä herra MM:n ulostulo täyttää kirkkaasti tällaisen typeryyden kriteerit. Se on kyllä jo harvinaislaatuinen saavutus.
Ylpeys käy lankeemuksen edellä ja tämän sanon sinulle, kun noin käyt ivaamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylpeys käy lankeemuksen edellä ja tämän sanon sinulle, kun noin käyt ivaamaan.
Sössönsöö. Paavali kieltää olemasta ymmärrykseltään alaikäinen, joten on aivan paikallaan huomauttaa, kun joku ajautuu uskonnollisessa idiotismissaan lastakin alemmalle tasolle. Silloin ei ole kyse ivaamisesta. Silittely ei tuollaiseen itsetyytyväiseen laiskurivatsaisuuteen tehoa.
- Anonyymi00017UUSI
Entä sitten- eikös se ole sama- kunhna pelastuu- jos vaikka helvetintulet palavat jatkuvasti persuuksissa ja pelottaa niin julmetusti.
ja sama- jos vauvoja hätäkastetaan, että ei joudu helvettiin kitumaan.
Mitä se haittaa-- jos porukka muutoin pelastuu.
Eli olkoon vaikka miten pete- tissinä- niin onko se teistä pois.
Tuskin te teitinkään Raamatuntuntemus on täydellistä.
eli pata kattilaa soimaa
- Anonyymi00012UUSI
Ihmettelen osittain tuon tyyliä vastata esim. Ilkka Vakkurille: pilkkaa, esittää itkemistä jne.. ja puolustaa sitä pilkkaa, ei-sävyisästi puhumista, koska piti Vakkurin väitteitä kalvinismista niin valheellisina. Tosin noista Kokin vastauksista on jo vuosia aikaa, jospa on muuttanut tyyliään..? Ei sen Vakkurinkaan tyyli esittää asioita ole moitteetonta, mutta tuollainen että vastauksessa toiselle on mukana samoja elementtejä kuin koulukiusaajalla menee yli ymmärryksen.
- Anonyymi00013UUSI
Preterismi on lähtöisin katolilaiselta kirkolta. Pretetismin päämääränä on häivyttää katolilaisen kirkon todellinen olemus: Jeesuksen todistajien verestä juopunut portto ja näin edistää ekuminiaa, se on katolilaisuuden hyväksyntää.
- Anonyymi00014UUSI
Preterismi on teologinen näkemys, jonka mukaan Raamatun lopun ajan ennustukset, erityisesti Ilmestyskirjan tapahtumat, ovat jo toteutuneet. Menneisyyteen (lat. praeter) painottuvan opin kehitti katolisessa vastauskonpuhdistuksessa 1600-luvulla espanjalainen jesuiitta Luis de Alcázar.
Tausta ja tarkoitus:Alcázarin tavoitteena oli puolustaa katolista kirkkoa ja paavia protestanttien esittämältä kritiikiltä. Reformaattorit olivat pitkään tulkinneet Ilmestyskirjan antikristuksen viittaavan paaviuteen. Alcázar loi preterismin ohjatakseen huomion muualle: hänen mukaansa Ilmestyskirjan profetiat kertoivat jo tapahtuneesta varhaiskristillisen ajan historiasta, Jerusalemin hävityksestä (vuonna 70 jKr.) sekä Rooman valtakunnan pakanuudesta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505207Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.752990Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2901504Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721163Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781136Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1291072
- 1711044
- 49934