Sen laatu on juuri niin hyvä kuin päättäjien päätökset ja motiivit, sekä tulijoiden taso. Tämä on yksiselitteistä.
Jos maahanmuuton taloudellinen balanssi on miljarditasolla miinusta ja seurauksena on myös mm. työmarkkinoiden vääristyminen, työttömyyden kasvu, rikollisuuden kasvu ja turvallisuuden heikkeneminen, voidaan yksimielisesti todeta, että eihän tässä kaikki ole mennyt niin kuin olisi pitänyt mennä.
Loppukaneetiksi vielä tähän liittyvä oleellinen tosiasia:
Politiikassa mikään ei tapahdu sattumalta, vaan niin kuin on päätetty tapahtuvan. Päättäjät eivät tee päätöksiään tiedottomina ja ymmärtämättä seurauksia.
☝️😏
Maahanmuutto on mielenkiintoinen asia
24
154
Vastaukset
- Anonyymi
Loppukaneettina uusi nikki...
- Anonyymi
Ilman hattua.
- Anonyymi
jos tuot maahan jonkun maan epäonnistujat niin ei niistä uudelle maalle rahasampoa synny
- Anonyymi
jos toisi jostain maasta osaavan eliitin vaikka afrikan maasta niin se olisi rikos sitä maata kohtaan , koska köyhtyisi edelleen parhaimpien yksilöiden menetyksellä
- Anonyymi
Laatu on kehitysmaamuslimi islampaskaa…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laatu on kehitysmaamuslimi islampaskaa…
afrikassa ei tarvitse kehittyä kun fyysisesti , juokse leijonaa pakoon 🤣
- Anonyymi
" Jos maahanmuuton taloudellinen balanssi on miljarditasolla miinusta ja seurauksena on myös mm. työmarkkinoiden vääristyminen, työttömyyden kasvu, rikollisuuden kasvu ja turvallisuuden heikkeneminen "
tosta puuttuu mm yritystoiminnan vääristyminen kun esim 90 % maahanmuuttaja ravintoloista ei maksa veroja- Anonyymi
Tämä myös.
Pizza maksaa viisi euroa, kun mitään veroja ei makseta. 😂
- Anonyymi
mustalaisten dna/geenit on kaikki lähi-idänmaista, irakista,egyptistä ym..
entisiä muslimeja.. Se on Faktaa.
Jokaine voi ite miettiä kuinka hyvin sopeutunu Suomiyhteiskuntaan.
Vuodesta toiseen saadaan lukea meediasta näiden tekemiä tappoa,murhia, rikoksia.- Anonyymi
kun 500v nämä ei ole yhteiskuntaan kadonneet vaan ovat selvästi erottuva popula niin käytökseltään , kun ulkonäöltään niin miten tulijat sulautuu ???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kun 500v nämä ei ole yhteiskuntaan kadonneet vaan ovat selvästi erottuva popula niin käytökseltään , kun ulkonäöltään niin miten tulijat sulautuu ???
On se kyllä merkillistä, kun romanit eivät ole sopeutuneet meikäläiseen yhteiskuntaan, vaikka heitä on yritetty sopeuttaa ankarien lakienkie avulla, jopa sallimalla heidän tappamisensa heti tavattaessa.
- Anonyymi
Romanien geeniperimä on peräisin Pohjois-Intiasta.
- Anonyymi
Ja keiden syytä olikaan lähtö Intiasta? Muslimiruhtinaan. Islam oli ehättänyt muutamassa vuosisadassa sieltä Mekan tienoilta Intiaan asti. Koko Intia otti takapakkia islamvalloituksessa, koska kalifaatit keräsi vain vallattujen maiden rikkaudet itselleen ja eli loisteliaasti. Hiukan häivähtää empatiaa mustalaisia kohtaan.
- Anonyymi
"Politiikassa mikään ei tapahdu sattumalta, vaan niin kuin on päätetty tapahtuvan. Päättäjät eivät tee päätöksiään tiedottomina ja ymmärtämättä seurauksia."
Päättikö Orvon hallitus aloittaessaan kaiken sen tapahtuvaksi, mikä sen toimesta on tapahtunut?Tietenkin. Orpon hallitus päätti ryhtyä korjaamaan rakenteellisa ongelmia, sekä leikkauksiin, säästöihin, veropoliittisiin toimiin jne. Niillä on seurauksensa, jotka ei tule yllätyksenä. Esim. pienituloisilta leikkaamisen seurauksena on satavarma elintason heikentyminen. Veronalennuksilla yms. pyritään kompensoimaan selvää seurausta. Se on oma lukunsa, miten tällaisessa onnistutaan ja jos, niin millaisella aikataululla.
- Anonyymi
Mr.Perfect kirjoitti:
Tietenkin. Orpon hallitus päätti ryhtyä korjaamaan rakenteellisa ongelmia, sekä leikkauksiin, säästöihin, veropoliittisiin toimiin jne. Niillä on seurauksensa, jotka ei tule yllätyksenä. Esim. pienituloisilta leikkaamisen seurauksena on satavarma elintason heikentyminen. Veronalennuksilla yms. pyritään kompensoimaan selvää seurausta. Se on oma lukunsa, miten tällaisessa onnistutaan ja jos, niin millaisella aikataululla.
Ja lupasi satatuhatta uutta työpaikkaakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja lupasi satatuhatta uutta työpaikkaakin.
Valtion velkalaivankin piti kääntyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valtion velkalaivankin piti kääntyä.
Orpo ja Purra päättivät kääntää valtion velkalaivaa ja käänsivät myös.
Tosin väärään suuntaan - Anonyymi
Mr.Perfect kirjoitti:
Tietenkin. Orpon hallitus päätti ryhtyä korjaamaan rakenteellisa ongelmia, sekä leikkauksiin, säästöihin, veropoliittisiin toimiin jne. Niillä on seurauksensa, jotka ei tule yllätyksenä. Esim. pienituloisilta leikkaamisen seurauksena on satavarma elintason heikentyminen. Veronalennuksilla yms. pyritään kompensoimaan selvää seurausta. Se on oma lukunsa, miten tällaisessa onnistutaan ja jos, niin millaisella aikataululla.
Niin, pienituloisilta leikkaaminenhan ei käynyt perussuomalaisille vaalipuheissa, mutta alkoi käydä heti kun aloitettiin hallitustunnustelut.
Pienituloisten veronalennukset jäivät muuten niin pieniksi, että ne eivät kata edes arvonlisäveron korotusta. Anonyymi kirjoitti:
Niin, pienituloisilta leikkaaminenhan ei käynyt perussuomalaisille vaalipuheissa, mutta alkoi käydä heti kun aloitettiin hallitustunnustelut.
Pienituloisten veronalennukset jäivät muuten niin pieniksi, että ne eivät kata edes arvonlisäveron korotusta.Eihän se käy edelleenkään, mutta demokraattisessa hallituksessa joudutaan ajamaan myös toisen puolueen politiikkaa, vaikka se on oman politiikan kanssa ristiriidassa. Eihän Rkp:llekään käy perussuomalainen maahanmuuttopolitiikka, mutta joutuvat sitä ajamaan. Sun logiikallasi siis Rkp:lle alkoi heti käymään persupolitiikka, kun aloitettiin hallitustunnustelut. Todellisuudessa kuitenkin se aiheuttaa tänäkin päivänä kiukkua. Yhtälailla persuja kiukuttaa se, että joutuvat olemaan mukana pienituloisia kyykyttävää politiikkaa. Ehkä kannattaisi kuitenkin yrittää muodostaa ajatukset realistiselta pohjalta ja välttää tiktok-videoita, vaikka niistä saakin kivat stondikset.
Mr.Perfect kirjoitti:
Eihän se käy edelleenkään, mutta demokraattisessa hallituksessa joudutaan ajamaan myös toisen puolueen politiikkaa, vaikka se on oman politiikan kanssa ristiriidassa. Eihän Rkp:llekään käy perussuomalainen maahanmuuttopolitiikka, mutta joutuvat sitä ajamaan. Sun logiikallasi siis Rkp:lle alkoi heti käymään persupolitiikka, kun aloitettiin hallitustunnustelut. Todellisuudessa kuitenkin se aiheuttaa tänäkin päivänä kiukkua. Yhtälailla persuja kiukuttaa se, että joutuvat olemaan mukana pienituloisia kyykyttävää politiikkaa. Ehkä kannattaisi kuitenkin yrittää muodostaa ajatukset realistiselta pohjalta ja välttää tiktok-videoita, vaikka niistä saakin kivat stondikset.
...joutuvat olemaan mukana pienituloisia kyykyttävässä politiikassa*
- Anonyymi
Lyhyesti sanottuna: Marin toimi kuin pikkulapsi opposition edessä, otti tahallaan monta miljardia ylimääräistä lainaa kostoksi opposition kritiikistä.
Kaikki pummit olivat saamiinsa etuihin tyytyväisiä, samoin Suomeen rynnännyt pakolaisjoukko, opiskelijajoukkoineen, joilla perheet Suomen elätettäviksi vielä mukana.
Sannalla ei oikein mennyt putkeen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061
