Rasisti Trump?
https://yle.fi/a/74-20191469
Trump laski pakolaiskiintiön murto-osaan aiemmasta ja antoi etusijan valkoisille Etelä -Afrikkalaisille – tästä on kyse
Yhdysvaltain kiintiö uudelleen sijoitettaville pakolaisille on viime vuosina ollut korkea, mutta Trump alittaa nyt jopa ensimmäisen virkakautensa luvut.
Valokuvaajat kuvaavat ihmisryhmää lentoasemalla.
Avaa kuvien katselu
Toukokuussa lentokone toi Etelä-Afrikasta turvapaikan saaneita afrikaanereita Dullesin lentokentälle, Washingtonin lähelle. Kuva: Chip Somodevilla / Getty
Avaa
Presidentti Donald Trump tömäytti torstaina tiskiin kovan päätöksen. Kiintiöpakolaisten kattoluku lasketaan viime vuoden 125 000:sta vain 7 500:aan eli vain kuuteen prosenttiin aiemmasta.
Heistäkin iso osa on Trumpin päätöksen mukaan valkoisia afrikaanereita Etelä-Afrikasta.
Mistä on kyse?
Kiintiöpakolaisten määrä vaihdellut suuresti
Yhdysvallat on maailman mittakaavassa niitä harvoja maita, jotka uudelleensijoittavat pakolaisia. Se on tehnyt niin jo 75 vuotta.
Myös Suomi osallistuu uudelleensijoitukseen. Suomessa niin sanottu kiintiöpakolaisten kiintiö oli suurimmillaan 1 500 vuonna 2022, nykyhallituksen aikana luku on 500. Lähtömaat ja toteutuneiden uudelleensijoitusten määrä vaihtelevat.
Yhdysvalloissa lukumäärä on yleensä ollut kymmeniätuhansia. Trumpin ensimmäisellä virkakaudella luku laskettiin alimmillaan 18 000:een vuonna 2020 ja seuraavalle vuodelle 15 000:een.
Suurimmillaan luku on ollut tällä vuosituhannella presidentti Joe Bidenin kaudella 125 000. Käytännössä kiintiöitä ei ole yleensä saatu täyteen.
Uudelleensijoitettavien lähtömaat heijastelevat normaalisti maailman kriisipesäkkeiden listaa. Viime vuonna kolmen kärki oli Kongon demokraattinen tasavalta, Afganistan ja Venezuela, joista tuli liki puolet pakolaisista.
Uudelleensijoitettavien pakolaisten oikeus suojeluun määritellään jo ulkomailla. He hakevat pakolaisasemaa YK:n pakolaisjärjestöltä UNHCR:ltä ja heidän taustansa tutkitaan heidän ollessaan ulkomailla.
Kiintiöpakolaisten ohella Yhdysvalloistakin voi hakea turvapaikkaa myös maahan saapuva tai maassa jo oleskeleva ihminen.
Trump laski pakolaiskiintiön murto-osaan nykyisestä
4
101
Vastaukset
- Anonyymi
maailmassa on selvästi kaksi erilaista maailmaa oikeistolainen ja vasemmsitolainen
suomi kun on aina kuulunut vasemmistolaiseen suuntaukseen niin miksi esim. kouluihin pääsee päästötodistuksella eli arvosanalla , eihän sellainen ihmisten luokittelu kuulu heidän maailmaansa ???? - Anonyymi
Hyvä alku. Pitäisi olla tosin nollatoleranssi.
- Anonyymi
tanskassa on vielä parempi meno kun tavoite on nolla turvapaikanhakijaa vuodessa
ja tämä päätös on tehty ja toteutetaan tanskan työväenpuolueen johdolla - Anonyymi
KYLLÄ SE NIIN ON ETTÄ JOKAISEN DIKTAATTORIN PITÄÄ SAADA OMA SOTA PUTIN UKRAINASTA JA NYT TRUMPPI ON VENEZUELLAN ÖLJYN PERÄSSÄ , HUUME KAUPAN VARJOLLA
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen403206Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,642624Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään652450Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621338Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3031263Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?21108- 411016
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1011002- 42997
- 80981