Onko kirkko saanut toimillaan aikaan ihmissielujen pelastumista?

Anonyymi-ap

Onko kirkko saanut toimillaan ja sakramenteillaan sekä kirkonmenoillaan aikaan ihmissielujen pelastumista? Tämä onkin vakava kysymys!

Linkin sivusto vastaa kysymykseen

https://oikeaseurakunta.wordpress.com/

15

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kasteen armo pelastaa ja toimii, niin kaikki hyvin. Jos ei pelasta, jos jotkut ovat silti väärällä tiellä ja tekevät vääriä tekoja, niin silloin koko kasteen armon voi asettaa kyseenalaiseksi.

      • Anonyymi

        Jos kastaminen ja vielä tietämättömille pelastaisi, silloinhan kannattaisi mennä kaduille ja heittää ämpärillä vettä ihmisten päälle ja näin pelastaisi tuhansia.


        Raamattu opettaa, että kristillinen upotuskaste vedessä kuuluu kaikille uskoon tulleille, samoin kuin Pyhän Hengen kastekin!

        Raamattu sanoo: ”Pietari vastasi: ”Kääntykää, ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” Apt.teot 2:38
        … ”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.” Apt. teot 2:41.

        Jos uskot Jeesukseen kokosydämisesti niin voit sinäkin tulla Raamatulliselle kasteelle Jeesuksen Kristuksen nimeen.

        ”Silloin Filippos sanoi hänelle: ”JOS SINÄ USKOT KOKO SYDÄMESTÄSI, se tapahtukoon.” Hoviherra vastasi: ”Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika.” Apt. teot 8:37


    • Anonyymi

      Vastaus: Ei ole.

    • Anonyymi

      Uskonnot, uskonsuunnat, kirkkokunnat, yhdistykset, yms. eivät ole seurakuntia.

    • Anonyymi

      Ei pienintäkään merkitystä yksilön pelastumiseen.

      • Anonyymi

        Vaikka joka päivä koko pappiskunta on kastamassa mikänn ei liikahda yläkerrassa.


      • Anonyymi

        Amen, näin on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikka joka päivä koko pappiskunta on kastamassa mikänn ei liikahda yläkerrassa.

        Yksilö aukaisee sydämen oven SISÄLTÄ PÄIN !

        Haloo !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksilö aukaisee sydämen oven SISÄLTÄ PÄIN !

        Haloo !

        Miten se yhäkkiä niin voi olla.

        Ja niin paljon kasteesta väännetty.

        Turhaa ja tuulen tavoittelua ollut.

        Voi sen ne.


    • Anonyymi

      Ei ole. Kirkko on poistanut uskon ja synneistä parannuksen. Heidän mukaan riittää kun roiskii vettä jonkun päälle niin pelastuu, kun löytyy raamatusta yksi kohta (jos jättää muut kohdat huomiotta) joka tukisi väitettä.

    • Anonyymi

      Jos vesi ei pelasta niin silloin on piru merrassa.

    • Anonyymi

      Ihmiset ovat kasteesta toisiaan herjatessa ajaneet itsensä liriin, jos se vesi ei sitten kuitenkaan pelasta teki pirskotusta tai syväsukellusta.

      Nolosti on käynyt.

    • Anonyymi

      Jos tosiaan pelastuksen eteen pitää vähän itsekin tehdä jotain eikä riitä että suorittaa vesielementtejä tavalla tai toisella, niin on tullut ehkä vähän liian paljon turpakäräjiä turhan takia. On mennyt tuottavaa aikaa hukkaan eikä ole ollut kannattavaa bisnestä kinastella asiasta joka ei kuitenkaan mitään ratkaise.

    • Anonyymi

      Toistaiseksi mistään sieluista ei ole kuin eri uskoisten keskenään ristiriitaiset uskomukset sieluista, taivaista ja helveteitä.

      Palataan asiaan, kun saatte ensimmäisen todisteen.

    • Anonyymi
      UUSI

      Hyvä kysymys

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6107
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      59
      4655
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4410
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2652
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2162
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      127
      1497
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1431
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1308
    Aihe