Onko kirkko saanut toimillaan ja sakramenteillaan sekä kirkonmenoillaan aikaan ihmissielujen pelastumista? Tämä onkin vakava kysymys!
Linkin sivusto vastaa kysymykseen
https://oikeaseurakunta.wordpress.com/
Onko kirkko saanut toimillaan aikaan ihmissielujen pelastumista?
15
120
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kasteen armo pelastaa ja toimii, niin kaikki hyvin. Jos ei pelasta, jos jotkut ovat silti väärällä tiellä ja tekevät vääriä tekoja, niin silloin koko kasteen armon voi asettaa kyseenalaiseksi.
- Anonyymi
Jos kastaminen ja vielä tietämättömille pelastaisi, silloinhan kannattaisi mennä kaduille ja heittää ämpärillä vettä ihmisten päälle ja näin pelastaisi tuhansia.
Raamattu opettaa, että kristillinen upotuskaste vedessä kuuluu kaikille uskoon tulleille, samoin kuin Pyhän Hengen kastekin!
Raamattu sanoo: ”Pietari vastasi: ”Kääntykää, ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan” Apt.teot 2:38
… ”Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.” Apt. teot 2:41.
Jos uskot Jeesukseen kokosydämisesti niin voit sinäkin tulla Raamatulliselle kasteelle Jeesuksen Kristuksen nimeen.
”Silloin Filippos sanoi hänelle: ”JOS SINÄ USKOT KOKO SYDÄMESTÄSI, se tapahtukoon.” Hoviherra vastasi: ”Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika.” Apt. teot 8:37
- Anonyymi
Vastaus: Ei ole.
- Anonyymi
Uskonnot, uskonsuunnat, kirkkokunnat, yhdistykset, yms. eivät ole seurakuntia.
- Anonyymi
Ei pienintäkään merkitystä yksilön pelastumiseen.
- Anonyymi
Vaikka joka päivä koko pappiskunta on kastamassa mikänn ei liikahda yläkerrassa.
- Anonyymi
Amen, näin on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka joka päivä koko pappiskunta on kastamassa mikänn ei liikahda yläkerrassa.
Yksilö aukaisee sydämen oven SISÄLTÄ PÄIN !
Haloo ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksilö aukaisee sydämen oven SISÄLTÄ PÄIN !
Haloo !Miten se yhäkkiä niin voi olla.
Ja niin paljon kasteesta väännetty.
Turhaa ja tuulen tavoittelua ollut.
Voi sen ne.
- Anonyymi
Ei ole. Kirkko on poistanut uskon ja synneistä parannuksen. Heidän mukaan riittää kun roiskii vettä jonkun päälle niin pelastuu, kun löytyy raamatusta yksi kohta (jos jättää muut kohdat huomiotta) joka tukisi väitettä.
- Anonyymi
Jos vesi ei pelasta niin silloin on piru merrassa.
- Anonyymi
Ihmiset ovat kasteesta toisiaan herjatessa ajaneet itsensä liriin, jos se vesi ei sitten kuitenkaan pelasta teki pirskotusta tai syväsukellusta.
Nolosti on käynyt. - Anonyymi
Jos tosiaan pelastuksen eteen pitää vähän itsekin tehdä jotain eikä riitä että suorittaa vesielementtejä tavalla tai toisella, niin on tullut ehkä vähän liian paljon turpakäräjiä turhan takia. On mennyt tuottavaa aikaa hukkaan eikä ole ollut kannattavaa bisnestä kinastella asiasta joka ei kuitenkaan mitään ratkaise.
- Anonyymi
Toistaiseksi mistään sieluista ei ole kuin eri uskoisten keskenään ristiriitaiset uskomukset sieluista, taivaista ja helveteitä.
Palataan asiaan, kun saatte ensimmäisen todisteen. - AnonyymiUUSI
Hyvä kysymys
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa594655Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444410Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612162Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1271497- 481431
- 341308