Mökillä elokuussa

Anonyymi-ap

Elokuu
sirkat sirittivät heinikössä ja sää oli elokuisen lämmin. Mökki oli siivottu ja kedon kukkia tuotu pienen pöydän maljakkoon ikkunan alle.

Olimme vihdoin vaimoni kanssa kaksin ja rauhassa kaikelta tohinalta kaukana kenenkään ulottumattomissa. Saunan savu, koivuinen savun tuoksu leijui loppukesän yöksi vaihtuvassa illassa. Joku yölintu äänteli metsässä.

Kuulin etäistä moottoriveneen ääntä, no ei aivan harvinaista, mutta kalastajat olivat jo mökeissään tulen äärellä, joten turisti eksyksissä?

Lisäsin vielä puita saunan kiukaan alle ja otin piilopullosta neuvoa-antavan. Tai tarvitsisinko neuvoa. Nämä mökki-illat menivät vähän liiankin rutiinin-omaisesti.
- saunaan - iltapala - nukkumaan
Jotain oli nyt ilmassa kun kaskaat sirkuttivat pensaissa. Oliko nyt se kesän sydänaika, se hedelmällisyyden ja siitoksen aika.

Lisäsin viellä pari klapia kiukaan alle ja jäin terassin hämyyn tähyilemään merelle.
- tuosta suuntaan harvoin lähestytään saartamme ja aikakin on myöhäinen näillä karikkoisilla vesillä kulkea.

9

1216

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan mahtava alku! Mutta miksi näin lyhyt? Jatka nyt ihmeessä, hyvä mies!

      • Anonyymi

        Sinähän sen tiedät mitä olet.


    • Anonyymi

      Kiihottaa kuulla miten tästä jatkui!

    • Anonyymi

      Jatka!

    • Anonyymi

      Eikö tää kiihottava juttu jatku ikinä? :(

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      234
      1746
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      191
      859
    3. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      853
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      61
      824
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      37
      764
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      392
      735
    7. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      615
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      20
      566
    9. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      31
      564
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      536
    Aihe