Toveri Demarit Eduskunnassa ja hallituksessa,ketkä teistä oli hyväksymässä EU_uutta perustuslakia, ilman kansan äänestystä.
Antakaapa kuulua, sillä nyt aloitetaan muodostamaan mielipiteitä, ketkä teistä on kelvollisia jatkamaan seuraavassa eduskunnassa.
Samaa kysytään oppositio puolueiden kansan edustajilta. Mielenkiinnolla odotamme ketkä saavat suunsa ensin auki.Veikataan, mutta ei unohdeta.
Antakaapa kuulua, sillä nyt aloitetaan muodostamaan mielipiteitä, ketkä teistä on kelvollisia jatkamaan seuraavassa eduskunnassa.
Samaa kysytään oppositio puolueiden kansan edustajilta. Mielenkiinnolla odotamme ketkä saavat suunsa ensin auki.Veikataan, mutta ei unohdeta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei me tarvita kansanäänestystä....kysynpä vaan että onko sinulla tarpeeksi infoo kyseisestä asiasta että voisit siitä viisaasti äänestää???sitä minäkin että ei ole...turhaa äänestyttää kansaa kun mielipiteisiin vaikuttaa enemmän propakanda kuin järki...
Todella hieno asia, että perustuslakiehdotus meni nurin. Luettuani sen havaitsin että se olisi antanut EU;lle oikeuden määrätä hyvinvointivaltion julkisesta sektorista minkä tasoinen se on. Suurin osa koko puhelinluettelon paksuisesta nivaskasta käsittelee bisneksen helpottamista ja sen etujen sementointia. Tavalliselle ihmiselle luvattiin läpinäkyvyyttä päätöksentekoon ja valmisteluun. Mutta lupaus yleisellä tasolla merkitsee ehkä vain ylimääräistä lehdistötiedoitetta toisinaan.Suomen sisäänajo perustuslakiin oli upea hämäys hallitukseltamme, jossa ilmeiseti vain jotkut henkilökohtaiset edut saavat silmäluomet värähtämään. Kansalaisten herääminen helpottuisi jos edes tiedotusvälineet olisivat teräviä vallan vahtikoiria. Mutta kun ei. Lehdistömme taso alkaa olla häpeällinen. Televisiomme jäänyt tavoitteettomaksi viihdettä vähä-älyisille laatikoksi. Jos oltaisiin edes itsekkäitä, mutta kun sen lisäksi vapaaehtoisesti sokeita nahjuksia, joille riitää sirkushuvit ja pullamössö.
Kopio viisaamman kirjoituksesta.
OLISIKO NIIN ETTÄ OLET NÄITÄ JOTKA ÄÄNESTÄÄ KUN JOKU NÄYTTÄÄ SINULLE ENSIN SE NAPIN, MITÄ PAINAA.
ÄLÄ OLE MILLÄSKÄÄN, TUTTU ASETELMA DEMAREILTA, ODOTETAAN SUU AUKI MITÄ JOHTO PÄÄTTÄÄ.
Olisiko tuo suu auki "ihmettely" demareille kovin yleinen luonteen piirre?
Tehdas, 400 henkeä, kolmivuoro. Tpana oli että kylmissä tilissa, ruokatauolla oikaistiin lämpöpöydän päälle pitkäkseen.
Varasto paloi,sinä yönä ruokatauolla ollut lämmittelijä sai lopputilin.Päätöksen perheelisen miehen lopputilistä siunasi, pääluottamies ja tösuojeluvaltuutettu.Kumpikin demareita.
Kaverin onneksi oli työpaikalla myös niitä jotka kokivat lopputili päätöksen epäoikeuden mukaiseksi.
He ilmoittivat pääluottamusmiehelle että kaikille meille muilekin jotka ovat loikoneet lämpölevyllä pitää myös antaa lopputili. Työnantaja perui aikaisemman päätöksen, ja siirsi ko. kaverin toiseen omistamaansa tehtaaseen.
Eli koko homman pointti? Nämä demarit olivat juuri näitä suu auki toljottajia.
jo keskustapuolueelta eli sieltä
sontatunkion puolelta.
Rivi demari on tällä hetkellä hiljaa EU-perustuslaki käsittelystä.
Ei voi sanoa omaa mielipisettä kun sitä ei ole.
Jospa se Lipponen ja Jaakonsaari vähän viksaisivat naitä lampaitaa. Ettei tarvitsisi toriparlamenteissa, puhua vai hyvistä heinävuosista.
Niin että mikä se on demarin kanta, kansan äänetys vai eduskunnan.
Koita nyt Paavo auttaa poikia.