Oli jo aikakin aloittaa vanhoillislestadiolainen lähetystyö Afrikan köyhimmissä maissa.
Emme pyri niinkään köyhien taloudelliseen tukemiseen, vaan saarnaamme Jumalan sanaa. Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta. Annamme ihmisille rohkeutta ymmärtää, että jokainen uskovaisen perheen lapsi on Jumalan lahja, joka on otettava kuuliaisesti vastaan.
Afrikan köyhissä maissa aatteemme levittäminen on helpompaa, koska siellä ihmiset elävät jo ennestään kuuliaisemmin (ei televisiota ja ehkäisyä ja jo nuorena sitoudutaan avioliittoon).
Juhani (vl)
Kirjoittaja on vanhoillislestadiolainen
Vanh.lest. lähetystyö Afrikassa!
6
869
Vastaukset
- J_Julistaja
Taistelu islamin ja kristinuskon välillä tullan suurelta osin käymään Afrikassa, joten onnea vain käännytystyöhön. Herran sana vähentää kummasti alkuasukkaiden aggressiivisuutta.
- Adolf
Lesut on helvetin tyhmiä
"Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta."
- Eikö afrikkalaisia pitäisi valaista kortsujen käytön hyödyistä, kun niitä on muutenkin helvetisti liikaa. Myös HIV on aika iso ongelma.
Eikä afrikan ongelmat "herran sanalla" hoidu. Afrikkalaisten pitäisi sanoutua irti kaikista jumalista, kuten kaikkien muidenkin ihmisten. Hädän tullen turvaudutaan jumalaan, eikä tehdä mitään asioden eteen, ajatellellan vaan että herra hoitaa asiat.- ihmettelija
En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan. - sori
ihmettelija kirjoitti:
En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan.Siis tuo mun teksti oli tarkotus olla vastine ketjun aloitukseen..
- kyllä
Juu, kyllä huomaa, ettei lesut saa naida (mennä naimisiin) muitten kun toisten lesujen kans. On niin sisäsiittosta sakkia, että puheetkin alkaa jo kuulostaan......no, en viitsi sanoo kun että osta vaikka telkkari. Tai ees volkkari.
- päätä
Olen iloinen että joku ottaa ja menee tekemään lähetystyötä ja kertomaan Jumalasta ihmisille jotka eivät tiedä, mutta en pidä ajatuksesta saarnata heille ja ei auta. Minusta meidän tulisi lähestyä näitä ihmisiä ystävällisesti ja pyrkiä auttamaan heitä ja siinä samassa kertoa heille Jumalan sanaa. On hölmöä ajatella että voimme vain "lyödä raamatulla päähän" ja lähteä pois, koska eikö olisi parasta jos auttaisimme muita ihmisiä...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2296720Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1405612Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3193728Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283520Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1262550Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne242365Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42210Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi602064Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631813- 1061584