Oli jo aikakin aloittaa vanhoillislestadiolainen lähetystyö Afrikan köyhimmissä maissa.
Emme pyri niinkään köyhien taloudelliseen tukemiseen, vaan saarnaamme Jumalan sanaa. Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta. Annamme ihmisille rohkeutta ymmärtää, että jokainen uskovaisen perheen lapsi on Jumalan lahja, joka on otettava kuuliaisesti vastaan.
Afrikan köyhissä maissa aatteemme levittäminen on helpompaa, koska siellä ihmiset elävät jo ennestään kuuliaisemmin (ei televisiota ja ehkäisyä ja jo nuorena sitoudutaan avioliittoon).
Juhani (vl)
Kirjoittaja on vanhoillislestadiolainen
Vanh.lest. lähetystyö Afrikassa!
6
884
Vastaukset
- J_Julistaja
Taistelu islamin ja kristinuskon välillä tullan suurelta osin käymään Afrikassa, joten onnea vain käännytystyöhön. Herran sana vähentää kummasti alkuasukkaiden aggressiivisuutta.
- Adolf
Lesut on helvetin tyhmiä
"Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta."
- Eikö afrikkalaisia pitäisi valaista kortsujen käytön hyödyistä, kun niitä on muutenkin helvetisti liikaa. Myös HIV on aika iso ongelma.
Eikä afrikan ongelmat "herran sanalla" hoidu. Afrikkalaisten pitäisi sanoutua irti kaikista jumalista, kuten kaikkien muidenkin ihmisten. Hädän tullen turvaudutaan jumalaan, eikä tehdä mitään asioden eteen, ajatellellan vaan että herra hoitaa asiat.- ihmettelija
En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan. - sori
ihmettelija kirjoitti:
En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan.Siis tuo mun teksti oli tarkotus olla vastine ketjun aloitukseen..
- kyllä
Juu, kyllä huomaa, ettei lesut saa naida (mennä naimisiin) muitten kun toisten lesujen kans. On niin sisäsiittosta sakkia, että puheetkin alkaa jo kuulostaan......no, en viitsi sanoo kun että osta vaikka telkkari. Tai ees volkkari.
- päätä
Olen iloinen että joku ottaa ja menee tekemään lähetystyötä ja kertomaan Jumalasta ihmisille jotka eivät tiedä, mutta en pidä ajatuksesta saarnata heille ja ei auta. Minusta meidän tulisi lähestyä näitä ihmisiä ystävällisesti ja pyrkiä auttamaan heitä ja siinä samassa kertoa heille Jumalan sanaa. On hölmöä ajatella että voimme vain "lyödä raamatulla päähän" ja lähteä pois, koska eikö olisi parasta jos auttaisimme muita ihmisiä...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011581
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581001Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61886
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä341707Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74706Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61702