Vanh.lest. lähetystyö Afrikassa!

Juhani (vl)

Oli jo aikakin aloittaa vanhoillislestadiolainen lähetystyö Afrikan köyhimmissä maissa.

Emme pyri niinkään köyhien taloudelliseen tukemiseen, vaan saarnaamme Jumalan sanaa. Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta. Annamme ihmisille rohkeutta ymmärtää, että jokainen uskovaisen perheen lapsi on Jumalan lahja, joka on otettava kuuliaisesti vastaan.

Afrikan köyhissä maissa aatteemme levittäminen on helpompaa, koska siellä ihmiset elävät jo ennestään kuuliaisemmin (ei televisiota ja ehkäisyä ja jo nuorena sitoudutaan avioliittoon).

Juhani (vl)
Kirjoittaja on vanhoillislestadiolainen

6

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J_Julistaja

      Taistelu islamin ja kristinuskon välillä tullan suurelta osin käymään Afrikassa, joten onnea vain käännytystyöhön. Herran sana vähentää kummasti alkuasukkaiden aggressiivisuutta.

    • Adolf

      Lesut on helvetin tyhmiä

      "Samalla kerromme heille ehkäisyn ja perhesuunnittelun turmiollisuudesta."

      - Eikö afrikkalaisia pitäisi valaista kortsujen käytön hyödyistä, kun niitä on muutenkin helvetisti liikaa. Myös HIV on aika iso ongelma.

      Eikä afrikan ongelmat "herran sanalla" hoidu. Afrikkalaisten pitäisi sanoutua irti kaikista jumalista, kuten kaikkien muidenkin ihmisten. Hädän tullen turvaudutaan jumalaan, eikä tehdä mitään asioden eteen, ajatellellan vaan että herra hoitaa asiat.

      • ihmettelija

        En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
        Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
        Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
        En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan.


      • sori
        ihmettelija kirjoitti:

        En todellakaan ymmarra ajtusmaailmaanne. Juuri, siella missa on maailman vakavin HIVlevinnaisyys ja juuri siella missa ihmisten pitaisi alkaa tosissaan keskittymaan vaeston rajoittamiseen, te menette ja pahennatte sita. En oikein tieda, oliko kyseessa provo, mutta todellakin pelottavaa.
        Jokainen lapsi on Jumalan lahja, mutta ajatellaan kuitenkin ihmisten parasta ensin..Niinhan se Jumalakin varmaan tahtoo meidan ajattelevan.
        Siella on ihan tarpeeksi nalkaan ja AIDS:iin kuolevia lapsia, miksi naita ihmisia pitaisi yllyttaa lisaantymaan enemman?
        En ole ikina ymmartanyt teidan Lestaadiolaisten ajatusmallia, mutta tama ylitti jo rajan.

        Siis tuo mun teksti oli tarkotus olla vastine ketjun aloitukseen..


    • kyllä

      Juu, kyllä huomaa, ettei lesut saa naida (mennä naimisiin) muitten kun toisten lesujen kans. On niin sisäsiittosta sakkia, että puheetkin alkaa jo kuulostaan......no, en viitsi sanoo kun että osta vaikka telkkari. Tai ees volkkari.

    • päätä

      Olen iloinen että joku ottaa ja menee tekemään lähetystyötä ja kertomaan Jumalasta ihmisille jotka eivät tiedä, mutta en pidä ajatuksesta saarnata heille ja ei auta. Minusta meidän tulisi lähestyä näitä ihmisiä ystävällisesti ja pyrkiä auttamaan heitä ja siinä samassa kertoa heille Jumalan sanaa. On hölmöä ajatella että voimme vain "lyödä raamatulla päähän" ja lähteä pois, koska eikö olisi parasta jos auttaisimme muita ihmisiä...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1164
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      527
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe