Sehän on selvää, että ne venäläiset vihaa Sanna Marinia. Mutta onko se, että Sanna Marin vei meidät natoon, ainut venäläisten vihaaminen syy?
Tällaista pohdintaa
Vihaako venäläiset Sanna Marinia Suomen NATOon saamisen vuoksi?
72
768
Vastaukset
- Anonyymi
Venäläiset eivät pidä ihmisistä, jotka murtavat suomettumisen rakenteita.
- Anonyymi
Etenkään siinä tapauksessa, että suomettumisen murtaja on nainen.
Venäläisen poliittisen eliitin suhtautumista naispoliitikkoihin kuvaa hyvin se, miten venäläispoliitikko Vladimir Žirinovski reagoi silloin, kun Elisabet Rehn valittiin Suomen puolustusministeriksi.
Žirinovski totesi lyhyesti, että maa joka valitsee naisen puolustusministerikseen, ei ole ansainnut itsenäisyyttään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etenkään siinä tapauksessa, että suomettumisen murtaja on nainen.
Venäläisen poliittisen eliitin suhtautumista naispoliitikkoihin kuvaa hyvin se, miten venäläispoliitikko Vladimir Žirinovski reagoi silloin, kun Elisabet Rehn valittiin Suomen puolustusministeriksi.
Žirinovski totesi lyhyesti, että maa joka valitsee naisen puolustusministerikseen, ei ole ansainnut itsenäisyyttään.The Men in Black.
The Red Mafia (NaZionist) from Russia, venäläinen Punainen Mafia.
Ei pidä koskaan luottaa
Putiniin, Trumpiin, Mileikowskyn (Netanyahu) tai Zelenskyyn.
Vladimir Putin kuuluu samaan Venäjän juutalaiseen Ch4b4d Lub4v1tch N4Z1on1st Red m4f14 kuin Donald Trump, Benjamin Mileikowsky ja Volodymyr Zelenskyy.
Tämä venäläinen Cabal on suvereenisti hallinnut sekä Länttä, että Itää jo ainakin 100 vuotta.
Ch4b4d-Lub4v1tch on h4s1d1-juut4l41suuden dynastia.
Ortodoksisen juut4l41suuden h4red1-haaraan (ultraortodoksinen) kuuluva Ch4b4d on yksi maailman tunnetuimmista h4s1d1-juut4l41sl11kke1stä ja yksi suurimmista juut4l41s1st4 uskonnollisista järjestöistä.
Toisin kuin useimmat h4red1-ryhmät, jotka ovat itseensä eristäytyneitä, Ch4b4d toimii pääasiassa laajemmassa maailmassa ja palvelee ei-uskovia juut4l41s14.
Perustettu Venäjällä vuonna 1775.
Jäsenmäärä 90 000–95 000 (2018)
R4bb1 Shneur Zalman Liadista (1745–1812) perusti Ch4b4d1n vuonna 1775 Lioznon kaupungissa Venäjän keisarikunnassa.
Nimi "Ch4b4d" on lyhenne, joka on muodostettu kolmesta h3pr34l41sest4 sanasta – Chokmah, Binah, Da'at – jotka viittaavat k4bb4l1st1sen Elämänpuun kolmeen ensimmäiseen sefirotiin Keterin jälkeen: "Viisaus, Ymmärrys ja Tieto" – jotka edustavat liikkeen älyllistä ja k4bb4l1st1sta perustaa.
Arviolta jopa miljoona juut4l41st4 osallistuu Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin vähintään kerran vuodessa.
Vuonna 2020 Pew Research Centerin tekemässä tutkimuksessa havaittiin, että 16 % amerikkalaisista juut4l41s1st4 osallistui Ch4b4d1n jumalanpalveluksiin tai aktiviteetteihin ainakin osittain säännöllisesti.
Ch4b4d-liike perustettiin Puolan ensimmäisen jaon jälkeen Lioznon kaupungissa, Pihkovan hallintoalueella, Venäjän keisarikunnassa (nykyinen Liozna, Valko-Venäjä), vuonna 1775.
Liikeen perusti Shneur Zalman, h4s1d1sm1n perustajan, r4bb1 Israel Baal Shem Tovin seuraajan, Mezeritchin Dov Berin oppilas.
R4bb1 Dovber Shneuri, siirsi liikkeen Ljubavitšiin nykyisen Venäjän alueelle vuonna 1813.
Vuonna 2020 Ch4b4d-keskuksia oli yli 3 500 kappaletta sadassa eri maassa.
Ch4b4d-liikkeen verkkohakemistossa on noin 1 350 Ch4b4d-laitosta.
Tämä luku sisältää koulut ja muut Ch4b4d11n liittyvät laitokset.
Ch4b4d-keskusten määrä vaihtelee maittain; suurin osa niistä on Yhdysvalloissa ja Israelissa.
Ch4b4d1ll4 on toimintaa yli 100 maassa.
Hakemistonsa mukaan Ch4b4d1ll4 on toimipisteitä yhteensä 950 kaupungissa ympäri maailmaa: 178 Euroopassa, 14 Afrikassa, 200 Israelissa, 400 Pohjois-Amerikassa, 38 Etelä-Amerikassa ja noin 70 Aasiassa (Israelin lisäksi, Venäjä mukaan lukien). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etenkään siinä tapauksessa, että suomettumisen murtaja on nainen.
Venäläisen poliittisen eliitin suhtautumista naispoliitikkoihin kuvaa hyvin se, miten venäläispoliitikko Vladimir Žirinovski reagoi silloin, kun Elisabet Rehn valittiin Suomen puolustusministeriksi.
Žirinovski totesi lyhyesti, että maa joka valitsee naisen puolustusministerikseen, ei ole ansainnut itsenäisyyttään.Zirinovski on onneksi kuollut mutta ikävä kyllä noita Suomen syöjiä riittää venäjällä!
- Anonyymi
No eikö se riitä vihaan että on suomalainen?
Mutta eihän venäläisetkään niin tyhmiä ole kuin meidän Persut, jotka vihaa Marinia vielä enemmän.
Joo o! Vaikka Marin on suomalainen! Että kumpi nyt on pahempi vihollinen? Persut vai venäläinen?? - Anonyymi
Voi ne vähän vihata, mutta eivät läheskään niin paljon kuin suomalaiset, jotka koko natoroskan joutuvat maksamaan.
- Anonyymi
Presidentti Niinistö kannatti Natoon siirtymistä. Eduskunta oli varsin yksimielinen Nato äänestyksessään. Vain 8 kansanedustajaa vastusti Natoon siirtymistä. Nato-jäsenhakemuksen jättämistä vastaan äänestivät vasemmistoliitosta Markus Mustajärvi, Katja Hänninen, Veronika Honkasalo, Anna Kontula, Merja Kyllönen ja Johannes Yrttiaho. Perussuomalaisista vastaan äänesti Mika Niikko ja valta kuuluu kansalle -eduskuntaryhmästä Ano Turtiainen.
- Anonyymi
Niinistöä vihataan Venäjällä kuten Suomessakin. Hän on suurin syyllinen Natojäsenyydestämme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinistöä vihataan Venäjällä kuten Suomessakin. Hän on suurin syyllinen Natojäsenyydestämme.
Niinistöä, eikä Marinia, EI VIHATA vaan kunnioitetaan. Vain jotkut venakot voi heitä ehkä vihata!
- Anonyymi
Venäläiset pitävät kännäävää bilehilettä poliitikkona lähinnä irvokkaana vitsinä, niinkuin muukin sivistynyt maailma.
- Anonyymi
Onhan siinä aimoannos peri venäläistä naisvihaa, joka usein naamioituu "perinteiset arvot" agendan alle.
- Anonyymi
Tätä on paljon
- Anonyymi
Sanna on epäkonservatiivi. Ei edes mikään liberaali, vaan narsistinen hajottaja.
- Anonyymi
Nekö ne syyt siis että venäläiset eivät Sannasta niin tykkää?
- Anonyymi
Sanna on hajoittanut persujen päät, heillä on vakava Sanna-trauma.
- Anonyymi
Oisko myös se, kun Marin osti meille ne puolustuslentsikat ?
- Anonyymi
Minä olen vihannut ryzziä koko ikäni.
- Anonyymi00072
Niin minäkin olen vihannut ryssiä aina .kuka noista roistoista vois pitää .
- Anonyymi
Eivät venäläiset edes tiedä, että kuka on Sanna Marin.
Toisaalta, ei Sanna vienyt meitä Natoon vaan se oli kansa mielipide jonka Sauli Niinistö ja Pekka Haavisto toteuttivat. - Anonyymi
Kyllähän se venäläisten viha näkyy, täälläkin!
- Anonyymi
Venäläisten viha Sanna Marinia kohtaan voi johtua myös hänen iästään!
Sanna Marinhan oli 34 vuotias toimiessaan Suomen pääministerinä.
Niin nuorena ei voi venäjällä voi edes päästä presidentiksi! - Anonyymi
Venäjä vihaa ihan kaikkia, koska se on kiukkuinen teini joka on muka aina oikeassa.
- Anonyymi
Älykäs ei koskaan alennu vihamaan, vaan pyrkii näkemään huonojen päätösten taustat ja korjaamaan virheet.
- Anonyymi
Miksi näin?
- Anonyymi
Oiskohan ihan liian länsimainen?
- Anonyymi
Olsiko liian minä minä minä minä minä minä minä minä?
- Anonyymi
Antisuomettuminen!
Venäläiset pitää suomettumisesta. - Anonyymi
Aivan sama mitä venäläisten päässä liikkuu. Turhia täällä mietitään.
- Anonyymi
Ryssiä kätyreineen liikkuu eri foorumeilla ja palstoilla, niin on se hyvä tietää niitten vihasta Sanna Marina kohtaan.
- Anonyymi
Koska tukee Ukrainaa!
- Anonyymi
Tämäpä!
Kun ei ollut venäjämielinen
- Anonyymi
Jotainhan hänen on oikein pitänyt tehä, kun venäläiset niin paljon mollaavat häntä!
- Anonyymi
Sann Marin vilautteli puheissaan nelipäiväistä työviikkoa ja kolmen tonnin minimipalkkaa. Ei ihme, ettei SDP kelvannut Orpon hallitukseen ja oikeisto keksii kaikkea mustamaalausta Marinista.
- Anonyymi
Venäläiset ihailevat Sannaa, koska hän sai maan selvitystilaan.
- Anonyymi
Venäjän toive oli että Suomi ei liittyisi Natoon
- Anonyymi
Joo, sen takia että venäjä saisi vapaasti hyökätä Suomeen kun ei ole ketään puolustamassa Suomea!!
- Anonyymi
Nehän venäjä mielisineen keksii kaikenlaista lokaa ja haukkumisninijä Sanna Marinille.
Sellaisia ne venäläiset on - Anonyymi
En osaa kyllä yhtään sanoa, miksi joku ei kumarra Sannan perään.
- Anonyymi
Nut ei ole aika mennä mökilleeee.
- Anonyymi
No ainakin ne rys-sän kätyrit kärkkäästi on Sanna Marinin kimpussa!
- Anonyymi
No on!
- Anonyymi
Sanna Marin eristi venäjää, mutta edisti Suomea!
- Anonyymi
Lisää itsetuntoa. Venäläiset eivät edes tiedä, kuka tämä sanna marinisi on
- Anonyymi
MOT[]
- Anonyymi
Kyllä se Suomen NATOon saaminen on eräs niistä, miksi venäläiset nälvivät kaikin tavoin Sanna Marinia. Myös se, että Sanna ei ole suomettunut kismittää venäläisiä hurjasti ja saa kirjoitukset äärimmilleen mitätöintiä.
- Anonyymi
Vaarallinen venäjälle!
- Anonyymi
Venäläiset kehittelevät kaikenlaisia halveerauksia Marinista
- Anonyymi
Venäläiset ne vaan jatkavat Sanna Marinin vihaamista
- Anonyymi
Sinä taidat olle se suurin vihaaja.
- Anonyymi
Venäläiset vihaavat suomalaisia. Ei ne siitä piittaa kenen syyksi sinä sitä Natoon liittymistä yrität vierittää. Eduskunta sen päätti jos et sitä tiennyt.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/08365198-e55f-4060-8b4e-bcdffcc2a52e
"Ja tietysti meidän on pidettävä yhtä, jotta voimme selviytyä tästä aggressiivisesta maantieteellisestä naapuristamme, Marin paalutti aplodien saattelemana."
Kiitos Sanna - Anonyymi
nIIN ?? kUN vENÄJÄN PANSARIVAUNUT ALKAA SIITÄ TULLA ,, NIIN TEHDÄÄN mARIA kENRAALIKSI JA LAITETAAN HÄNET KEULANA sUOMEN ARMEIJASSA , MISSÄ HÄN AINA HALUA OLLA, NIIN SAAMME NÄHDÄ VIHAAKO HE HÄNET , VAI PUSSAAKOO NE HÄNET? aNTEEKSI CAPS LOCK..
- Anonyymi
Olipa hoono soomi...
- Anonyymi
Voi sitä venäläisten katkeruuden määrää!
- Anonyymi00064
Vihaa ja katkeraa vihaa onkin!
- Anonyymi00065
Sannalla on yhteys jauhojengeihin mitkä ryöstöö suomessa suomalaisia. ON MUUTEN RASISMIA SE.
Sanna vei meidät kimppaan Trumpin kanssa.
😀😀😀😀😀>>Nekö ne syyt siis että venäläiset eivät Sannasta niin tykkää?>>
Minäkään en tykkää Sannasta.
Olen siis venäläisten ystävä.
Slava Russia !
😀😀😀😀😀- Anonyymi00066
Venäjän hybridi vaikuttaminen yleensä syynä, kun ko. entistä Suomen pääministeriä halveksitaan.
- Anonyymi00068
Sitä on liikkeellä...
- Anonyymi00069
Onhan osa perussuomalaisista harhautuneet siihen puten kelkkaan!
- Anonyymi00070
No eihän monet perussuomalaiset pidä Ukrainastakaan!
- Anonyymi00071
Venäläiset vihaa Marinian monesta syystä, vähän vastaavalla atvalla kuin Hillary Clintonia (siksi tukivat Trumppia 2016).'
Demokratiavoimat ovat kaikkein pahin vastavoima lännessä Venäjän kommunismista kumpuvalle diktatuurijärjestelmälle. Oikeiston kansa niillä on monia yhteisiä tavoitteita, mutta demokraattisiin voimiin ne eivät voi yhtä helposti vaikuttaa. Marin ja Clinton edustavat tätä vastavoimaa lännessä.
Marin on nainen ja vahva johtaja, se on huono esimerkki venäläisille putinin konserativismin kannalta.
Marin toisiaan oli yksi vahva vaikuttaja Suomen viemisessä Natoon.
Marin ei alkanut pehmoilemaan Venäjän edessä ja osoitti, että nasipoliitikko voi sanoa suorat sanat putinista.
jne.... - Anonyymi00073
putin pelkää Marinin kaltaisia voimakkaita naisjohtajia.
- Anonyymi00074
>> Mutta onko se, että Sanna Marin vei meidät natoon,
Sanna voi huoletta lakata pelkäämästä tuollaisen asian takia. Sanna Marin ei mitään Naton puoltamispuheita koskaan pitänyt, ei ainoatakaan.
Marinilla pääministerinä oli olematon vaikutus siihen, että eduskunnan enemmistö kääntyi muutamassa viikossa Venäjän hyökkäyksen jälkeen Nato-jäsenyyden kannalle.
Sanna Marin oli pelkkä sivustakatsoja tässä NATO-jäsenyyyden asiassa. - Anonyymi00075
Kiitos Sanna!
- Anonyymi00076
Sanna on laiha paska. Olkoon siellä Lontoossa töissä omaan eläkeikäänsä saakka.
- Anonyymi00077
Anonyymi00076 kirjoitti:
Sanna on laiha paska. Olkoon siellä Lontoossa töissä omaan eläkeikäänsä saakka.
Tiltut olkoot ahkeroimassa Pietarissa, vaihtoehto ahkeroinnille ja muistutus narratiivin ylläpitämisestä sekä lojaaliudesta palankanmaksajaa kohtaan löytyy Sandarmohista.
- Anonyymi00079
Huomaa taas sen venäjämielisten Sanna vihan!
- Anonyymi00080
Ja populistit myös koska myös ovat putinin henkisiä,,,vihaavat natoa ja Marinia.
- Anonyymi00081
Eipä ne muuten manipuloiskaan
- Anonyymi00082
On kyllä ollutkin musta maalausta!
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332798IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk972080- 1651644
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.921564Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171506Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591248- 1471094
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521090Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44952Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450932