Suomalainen Sanna maailmalla

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/viihde/art-2000011605325.html

Ollaan me niitä. Maailman onnellisin kansa mitattuna objektiivisilla mittareilla.
Onnellisuuden merkitys ihmisten elämässä nousi esiin ensimmäisten joukossa pienessä Bhutanin kuningaskunnassa, Himalajan juurella.
Siksi jo 1970-luvulla maassa syntyi käsite bruttokansanonnesta (gross national happiness). Bhutanissa bruttokansanonnelle on määritelty neljä peruspilaria, jotka tulee huomioida päätöksenteossa:
*kestävä ja tasa-arvoinen sosioekonominen kehitys,
*ympäristönsuojelu,
*kulttuurin säilyttäminen ja
*hyvä hallinto.

Mutta ei osata arvostaa omaamme! Kun ollaan suomalaisia, kai kaikki ekstrovertit on muuttaneet täältä pois vuosikymmeniä tai satoja sitten. Ei tod. haitannut korona-aikana se kahden metrin etäisyys toisiin! Meillä kyräillään ja ollaan kateellisia ja huono-osaisia, ainakin kun naapureihin vertaa! Ne saa kaikken helpomalla!

Meillä itsenäisyyspäivääkin juhlitaan katsomalla kuinka presidenttipari kättelee paria tuhatta vierasta , jotka kulkevat jonossa! Ja arvostellaan niiden vaatteita! Muualla pitäkööt karnevaalinsa!

Ihan sama. Kun jos aikoinaan tehtiin Suomea, omaa itsenäistä kansakuntaa, sanottiin
"Ruotsalaisia emme ole, venäläisiksi emme halua tulla, olkaamme siis suomalaisia".

Eläköön se pieni etäisyys ja oma tila!

6

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Suomalaisuus on mielentila. Toki pohjana on rehellisyys, ahkeruus, sisu ja oikeudenmukaisuuden ja tasavertaisuuden ajatukset!

      Pidetään ne!

    • Anonyymi
      UUSI

      Onneksi meillä on Sanna. Muuten saisi aina hävetä suomea ulkomaalaisten silmissä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Missä muussa maassa torpparin pojasta tulee metallimies, hänen lapsestaan insinööri, hänen lapsestaan professori?
      Missä muussa maassa torpparin tytöstä tulee karjakko, hänen lapsestaan sähköasentaja, hänen lapsestaan toimitusjohtaja?

      • Anonyymi
        UUSI

        Suomi on täynnä 'tuhkimotarinoita' , joihin ei ole tarvittu 'hyvää haltijaa' taikasauvoineen, vaan yhteiskunta, joka on kouluttanut lapsiaan kykyjensä mukaan!


    • Anonyymi
      UUSI

      Ei haittaa huono hallitus, joka ei suomalaisuutta käsitä!
      Me jaksetaan. Ollaan omiamme. Purnataan, mutta tehdään mitä pitää!
      Ja jos tulee vielä vapaat vaalit, valta vaihtuu!

    • Anonyymi
      UUSI

      Maailma tarvitsee suomalaisuutta.
      Ok, joskus naivia, mutta toivoa pitää olla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22165
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9027
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5812
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5330
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4846
    7. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      4702
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      79
      4452
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      80
      4241
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe