Työkaveri ja kauhea stressi

Anonyymi-ap

Eli minulla on työkaveri joka aiheuttaa kamalan stressin tai ainakin luulen niin koska en tiedä onko tämä oikeaa stressiä.
Mutta kuitenkin, hän on todella hankala ihminen joka valittaa ja löytää jotain sanomista kaikesta. Jos teen pienenkin virheen niin hän antaa tulla kunnolla. Omat samanlaiset ja pahemmat virheet hän kuittaa sanomalla että ei tuo haittaa. Hän on itse paras eikä muut osaa mitään.
Jos hän ei saa tahtoaan läpi jossain asiassa niin alkaa valittaminen, mykkäkoulu tai tavaroiden paiskominen. Tänään hän ei olisi halunnut tehdä yhtä työtä ja hän raivosi minulle puoli tuntia ja sitten istui ja mökötti. Haukkuu myös muut työntekijät minulle.
Olen alkanut tekemään töissä virheitä enemmän koska ajatus ei kulje aina enää kunnolla kun keskityn niin paljon siihen ettei virheitä tule. Ei ne isoja virheitä ole koska lopullisessa työssä ne ei näy mutta hän tekee niistä sellaisia.
Viimeksi eräässä työssäni oli yhden millin heitto ja sain kuulla siitä. Samassa työssä hänellä oli 10 millin heitto mutta se ei haitannut lainkaan.

Olen välillä varannut aikaa ylitöille mutta jotenkin se on hänelle liikaa. Hän pakottaa minut kotiin kun 8 tuntia tulee täyteen. Hän valittaa niin kauan että on pakko lähteä. Kerran tein niin että menimme pukuhuoneeseen niin tein muka lähtöä mutta odotin että hän lähtee. Kun hän lähti niin palasin töihin.

Pidän työstäni ja työpaikastani paljon ja olenkin ollut siellä 16 vuotta. Hän on ollut vuoden.

Arjessa tilanne näkyy siten että hän pyörii kaiken aikaa mielessä. Jos herään yöllä niin hän tulee sekunnissa mieleen enkä saa enää unta. Olen todella väsynyt ja saatan nukkua sohvalla töiden jälkeen tunteja. Salilla käydessäkin (jos jaksaa sinne mennä) tai kävelyllä ajattelen vain häntä. Aivan sama mitä teen niin hän on mielessä. Verenpaineeni on aina ollut hyvä ja olen seurannut sitä ja nyt se on ollut koholla kuukausia. En pysty rentoutumaan kotona ja olen äkkipikainen ja kärsimätön. Kaikki työt kotona on jäänyt koska en jaksa aloittaa niitä.

Hän on todella päässyt ihoni alle. Pitäisi olla paksumpi nahka 40 ikävuoteen mennessä varsinkin kun hän on 25.
Pomo tietää että hänellä on huonoja päiviä mutta koko totuutta en ole kertonut koska en haluaisi olla kielikello ja tiedän että siitä tulee vain lisää ongelmia. Hän varmasti suuttuisi ja valittaisi entistä enemmän.

Halusin vain kirjoittaa johonkin. En tiedä mitä tekisin. Työpaikan vaihto on käynyt mielessä

12

377

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onhan tuossa selkeästi jotain ongelmaa, jos työkaverit tulee uniin. Eli asialle pitäisi selkeästi tehdä jotain. Teoriassa se olisi lähiesihenkilön tehtävä ruveta puuttumaan asiaan, mikä on tietysti helpommin sanottu kuin tehty. Sanoisin myös että asiaan kannattaa puuttua, mitä nopeammin sitä nopeammin periaatteella, koska ongelma vain kasvaa ajanoloon.

      Konkreettisia vinkkejä on vaikea antaa, kun asiaa ei tiedä tarkemmin, mutta aloitetaan nyt vaikka siitä, että jos olet ollut 16 vuotta samassa paikassa, niin voit luottaa itseesi sen verran, että työnantajakin on varmasti huomannut sen että olet viihtynyt työssäsi.

      Mutta pari nopeaa huomiota, jotka mielestäni voit ottaa neutraalina asiana käsiteltäväksi vaikka esihenkilön kanssa kahdestaan.

      Ylityöt on aina työnantajan ja työntekijän välistä sopimista, eikä se kuulu muille työkavereille. Tästä voi antaa ihan tönjohtajan kautta julkilausumana, että siihen ei tarvitse muiden puuttua.

      Firman sisäistä laadunvalvontaa ja reklamaatioprosessia kannattaa myös kierrättää esihenkilön kautta, jos se menee kerta noin toksiseksi. Se ei automaattisesti ole työkaverin tehtävä ohjata toista työkaveria, tai vahtia työn laatua, mikäli ei toisin ole sovittu.

    • Anonyymi

      Eli työkaveri arvioi sun työnjäljen eikö kuulu pomolle arvioida sun työn jälki??

      • Anonyymi

        Työkaveri ei arvioi vaan arvostelee kovin sanoin. Pomo tarkistaa työnjäljen kyllä mutta ei arvostele eikä siinä yleensä ole mitään sanomista. Jos harvoin tulee jotain niin se on hyvin pientä ja helposti muutamassa minuutissa korjattavissa. Huomaan itse kyllä jos joku ei täsmää ja korjaan sen. Näitä sattuu kaikille.
        Paitsi tälle työkaverille ei tietenkään koska hän on paras.


    • Anonyymi

      Vaatii varmasti rohkeutta, mutta voisit alkaa tekemään samaa hänelle. Luultavasti epävarma osaamisestaan, joten kääntää huomion sinun tekemisiin. Heitä valokeila hänen touhuihin.

      • Anonyymi

        En ole sellainen. Meillä on nuorempiakin töissä jotka tekevät virheitä mutta annan ohjeita miten korjataan ja sanon päälle hymyillen että "hyvä siitä tulee".
        Se on jännä juttu että tämä työkaveri kyllä huomaa heidän virheensä mutta ei ole koskaan valittanut samalla tavalla heille eikä mököttänyt. Se olen vain minä jolle valitetaan ja mökötetään toistenkin virheistä.

        Voi olla että hän on jossain asioissa epävarma koska ei suostu tekemään kaikkea vaikka sanoo että osaa aivan kaiken. Minä en osaa todellakaan kaikkea mutta en olekaan ammattilainen. Jos joku sanoisi että laatoita tuo kylppäri niin en osaisi vaikka pitäisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole sellainen. Meillä on nuorempiakin töissä jotka tekevät virheitä mutta annan ohjeita miten korjataan ja sanon päälle hymyillen että "hyvä siitä tulee".
        Se on jännä juttu että tämä työkaveri kyllä huomaa heidän virheensä mutta ei ole koskaan valittanut samalla tavalla heille eikä mököttänyt. Se olen vain minä jolle valitetaan ja mökötetään toistenkin virheistä.

        Voi olla että hän on jossain asioissa epävarma koska ei suostu tekemään kaikkea vaikka sanoo että osaa aivan kaiken. Minä en osaa todellakaan kaikkea mutta en olekaan ammattilainen. Jos joku sanoisi että laatoita tuo kylppäri niin en osaisi vaikka pitäisi.

        Sä oot uhka,siitä käytös johtuu.Hän siis kadehtii sua ja etsii virheitä koska haluaa olla sua parempi. Älä kuuntele sen haukkuja työkavereista, voi jotain napauttaa takaisin ja jatkat töitäsi. Olet varmasti ahkera ja reilu työkaveri ja siksi pidetty mutta tälle korkeakoululaiselle punainen vaate. Suosittelen olemaan mahd.vähän tekemisissä ja vain työasiat ei muuta.


    • Anonyymi

      Puhuisin asiasta pomolle. Itse en pelkäisi seuraisiko siitä jotain, koska en usko, että seuraisi mitään pahaa.

    • Anonyymi

      Hei sä olet ammattilainen ja vuosien työkokemus.Tämä pomoteleva märkäkorva pitää opettaa tavoille. Keltanokat ei ryppyile,kyttäile ja hauku kokeneille työkavereillePysy tiukkana äläkä päästä ihon alle. Marssi pomon puheille siellä varmaan muutkin uupuu kohta.Esimiehen tehtävä on puuttua epäasialliseen käytökseen. Jos sieltä joku saa lähteä niin se et ole sinä.Tsemppiä!

      • Anonyymi

        No ammattilainen ja ammattilainen. En osaa kaikkea mutta niille hommille onkin firman ulkopuoliset tekijät. Mutta oppisin kyllä ja olen joutunut opettelemaan monia töitä joita en ole ennen tehnyt.
        Tämä märkäkorva onkin sellainen joka omien sanojensa mukaan oli luokkansa paras ja on tehnyt kaikkea ja osaa kaiken ja on minua paremmin koulutettu.

        Yksi juttu lohduttaa että hänen pitäisi valmistua korkeakoulusta mutta on tehnyt näyttötyötä jo puoli vuotta jonka piti olla todella helppo juttu. Mutta sitten pitäisi löytyä vielä työpaikka. Voi olla että on meillä vielä vuoden tai kaksi, kuka tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ammattilainen ja ammattilainen. En osaa kaikkea mutta niille hommille onkin firman ulkopuoliset tekijät. Mutta oppisin kyllä ja olen joutunut opettelemaan monia töitä joita en ole ennen tehnyt.
        Tämä märkäkorva onkin sellainen joka omien sanojensa mukaan oli luokkansa paras ja on tehnyt kaikkea ja osaa kaiken ja on minua paremmin koulutettu.

        Yksi juttu lohduttaa että hänen pitäisi valmistua korkeakoulusta mutta on tehnyt näyttötyötä jo puoli vuotta jonka piti olla todella helppo juttu. Mutta sitten pitäisi löytyä vielä työpaikka. Voi olla että on meillä vielä vuoden tai kaksi, kuka tietää.

        Voipi olla että reputtaa näytöt kun ei taidot riitä tämä luokkansa paras:D


    • Anonyymi

      Tulipa mieleeni vuosien takainen kokemus eräästä harjoittelijasta. Tämä harjoittelija tiesi kaikesta kaiken ja mitään ohjeita ei ottanut vastaan. Vähätteli ja kyseenalaisti koko sen harjoittelun ajan erittäin rasittava siis. Kysyin sitten että minne aijot mennä töihin harjoittelun jälkeen niin totesi että tänne tietysti. Huvittavinta kun kollega oli vähän maininnut tälle harjoittelijalle että jos haluat täältä töitä niin minua ei kannata suututtaa. (Oikeesti oon tosi pehmo)Käytös muuttui yhtäkkiä niin maireaksi ja lirkuttelevaksi että.Noh pomo kysyi aikanaan mielipidettä tän harjoittelijan jatkosta,ei jatkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1049
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      774
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      634
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      472
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      415
    7. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      399
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      384
    Aihe