Hoitajan läsnäolo lääkärin vastaanotolla ei ole automaattinen eikä aina perusteltu — ja se voi liittyä vallankäyttöön, koulutuskäytäntöihin, potilasturvallisuuteen tai hallinnollisiin syihin.
Tilanteet, joissa hoitajan läsnäolo ei ole perusteltua tai saattaa loukata potilaan oikeuksia.
Miksi hoitaja voi olla lääkärin vastaanotolla läsnä?
1. Avustava ja potilasturvallisuuteen liittyvä rooli Joissakin toimenpiteissä (esim. injektiot, haavanhoito, tutkimus, gynekologinen tai pään ja kaulan alueen tarkastus) hoitaja voi olla paikalla avustamassa lääkäriä. Tämä on potilasturvallisuuden kannalta perusteltua, koska lääkäri voi tarvita apua välineiden, kirjaamisen tai valvonnan kanssa. Tällöin läsnäolosta tulee kertoa potilaalle etukäteen, ja potilaan suostumus on oltava.
2. Opetuksellinen tai perehdytyksellinen syy Jos kyseessä on opetusterveyskeskus tai opiskelijaharjoittelu, hoitaja voi olla mukana oppimistarkoituksessa. Potilaalla on tällöinkin oikeus kieltäytyä, että opiskelija tai muu henkilö osallistuu hoitoon (potilaslaki 6 §).
3. Kommunikointi ja dokumentointi Joissain vastaanotoissa hoitaja toimii kirjaajana tai havainnoijana, jotta lääkäri voi keskittyä tutkimiseen. Tämä käytäntö on yleistynyt erityisesti kiireellisessä perusterveydenhuollossa. Potilaalla on oikeus pyytää, että vain lääkäri on paikalla, jos tilanne tai aihe on henkilökohtainen. Tilanteet, joissa hoitajan läsnäolo on ongelmallista tai vallankäyttöä
1. Kun kyse ei ole toimenpiteestä vaan keskustelusta fyysisistä oireista
Jos vastaanoton tarkoitus on selvittää esimerkiksi kroonisia kipuja, monimuotoisia somaattisia oireita tai lääkityksen vaikutuksia, hoitajan mukanaolo ei yleensä ole lääketieteellisesti perusteltua.
Tällöin se voi olla vallankäyttöä tai kontrollin muoto – esimerkiksi jos lääkäri ei luota potilaaseen, haluaa "todistajan" tai pyrkii ohjaamaan keskustelua pois vaikeista aiheista.
2. Psyykkiseen diagnoosiin vetoaminen
Jos lääkäri kutsuu hoitajan paikalle sillä perusteella, että potilas on "haastava" tai "psykiatrisesti oireileva", vaikka kyse on fyysisestä tutkimuksesta, kyse on leimaavasta ja vallankäyttöön perustuvasta menettelystä.
Se voi rikkoa potilaan yksityisyydensuojaa (perustuslaki 10 §) ja potilaslain 3 §:n mukaista ihmisarvoista kohtelua.
3. Luottamussuhteen heikkeneminen
Potilaan ja lääkärin välinen luottamus perustuu siihen, että potilas voi puhua avoimesti.
Jos vastaanotolla on ylimääräinen henkilö ilman potilaan suostumusta, potilas ei välttämättä uskalla kertoa oireistaan.
Tämä heikentää hoidon laatua ja rikkoo hyvän hoidon periaatetta.
4. Potilaan oikeuksien rikkominen
Potilaslain 6 §:n mukaan potilaalla on oikeus määrätä, ketkä osallistuvat hänen hoitoonsa.
Jos hoitaja tuodaan vastaanotolle ilman potilaan lupaa, kyseessä on lainvastainen menettely.
Potilas voi tällöin:
Pyytää, että hoitaja poistuu huoneesta, Kirjata vastaanoton jälkeen muistutuksen potilasasiamiehelle, Pyytää kirjallisesti selvitystä, miksi kolmas henkilö oli läsnä.
Yhteenveto: milloin hoitajan läsnäolo on sallittua
Tilanne Perusteltu? Potilaan suostumus tarvitaan?
Toimenpide tai tutkimus, jossa tarvitaan avustajaa
✅ Kyllä ✅ Kyllä
Opetustarkoitus tai perehdytys ✅ Kyllä ✅ Kyllä
Pelkkä keskustelu oireista tai diagnoosista
❌ Ei yleensä ✅ Aina
Lääkäri haluaa "todistajan" ilman selkeää perustetta
❌ Ei ✅ Aina
Siunsoten terveydenhuollon asiakkaille
Anonyymi-ap
4
250
Vastaukset
- Anonyymi
Onko se luulotautia jos lääkäri kuvittelee olevansa jumala?
- Anonyymi
Höpö höpö juttuja
- Anonyymi
Kuinkahan monet fyysisesti kroonisesti sairaat ja monisairaat tämäkin laitos on psykiatrisoinut.
- Anonyymi00005
Joo.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18116790Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903775Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu271834Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791514Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141284- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043