Siunsoten terveydenhuollon asiakkaille

Anonyymi-ap

Hoitajan läsnäolo lääkärin vastaanotolla ei ole automaattinen eikä aina perusteltu — ja se voi liittyä vallankäyttöön, koulutuskäytäntöihin, potilasturvallisuuteen tai hallinnollisiin syihin.

Tilanteet, joissa hoitajan läsnäolo ei ole perusteltua tai saattaa loukata potilaan oikeuksia.

Miksi hoitaja voi olla lääkärin vastaanotolla läsnä?

1. Avustava ja potilasturvallisuuteen liittyvä rooli Joissakin toimenpiteissä (esim. injektiot, haavanhoito, tutkimus, gynekologinen tai pään ja kaulan alueen tarkastus) hoitaja voi olla paikalla avustamassa lääkäriä. Tämä on potilasturvallisuuden kannalta perusteltua, koska lääkäri voi tarvita apua välineiden, kirjaamisen tai valvonnan kanssa. Tällöin läsnäolosta tulee kertoa potilaalle etukäteen, ja potilaan suostumus on oltava.

2. Opetuksellinen tai perehdytyksellinen syy Jos kyseessä on opetusterveyskeskus tai opiskelijaharjoittelu, hoitaja voi olla mukana oppimistarkoituksessa. Potilaalla on tällöinkin oikeus kieltäytyä, että opiskelija tai muu henkilö osallistuu hoitoon (potilaslaki 6 §).

3. Kommunikointi ja dokumentointi Joissain vastaanotoissa hoitaja toimii kirjaajana tai havainnoijana, jotta lääkäri voi keskittyä tutkimiseen. Tämä käytäntö on yleistynyt erityisesti kiireellisessä perusterveydenhuollossa. Potilaalla on oikeus pyytää, että vain lääkäri on paikalla, jos tilanne tai aihe on henkilökohtainen. Tilanteet, joissa hoitajan läsnäolo on ongelmallista tai vallankäyttöä

1. Kun kyse ei ole toimenpiteestä vaan keskustelusta fyysisistä oireista

Jos vastaanoton tarkoitus on selvittää esimerkiksi kroonisia kipuja, monimuotoisia somaattisia oireita tai lääkityksen vaikutuksia, hoitajan mukanaolo ei yleensä ole lääketieteellisesti perusteltua.
Tällöin se voi olla vallankäyttöä tai kontrollin muoto – esimerkiksi jos lääkäri ei luota potilaaseen, haluaa "todistajan" tai pyrkii ohjaamaan keskustelua pois vaikeista aiheista.

2. Psyykkiseen diagnoosiin vetoaminen

Jos lääkäri kutsuu hoitajan paikalle sillä perusteella, että potilas on "haastava" tai "psykiatrisesti oireileva", vaikka kyse on fyysisestä tutkimuksesta, kyse on leimaavasta ja vallankäyttöön perustuvasta menettelystä.
Se voi rikkoa potilaan yksityisyydensuojaa (perustuslaki 10 §) ja potilaslain 3 §:n mukaista ihmisarvoista kohtelua.

3. Luottamussuhteen heikkeneminen

Potilaan ja lääkärin välinen luottamus perustuu siihen, että potilas voi puhua avoimesti.
Jos vastaanotolla on ylimääräinen henkilö ilman potilaan suostumusta, potilas ei välttämättä uskalla kertoa oireistaan.
Tämä heikentää hoidon laatua ja rikkoo hyvän hoidon periaatetta.

4. Potilaan oikeuksien rikkominen

Potilaslain 6 §:n mukaan potilaalla on oikeus määrätä, ketkä osallistuvat hänen hoitoonsa.
Jos hoitaja tuodaan vastaanotolle ilman potilaan lupaa, kyseessä on lainvastainen menettely.
Potilas voi tällöin:

Pyytää, että hoitaja poistuu huoneesta, Kirjata vastaanoton jälkeen muistutuksen potilasasiamiehelle, Pyytää kirjallisesti selvitystä, miksi kolmas henkilö oli läsnä.

Yhteenveto: milloin hoitajan läsnäolo on sallittua

Tilanne Perusteltu? Potilaan suostumus tarvitaan?

Toimenpide tai tutkimus, jossa tarvitaan avustajaa
✅ Kyllä ✅ Kyllä
Opetustarkoitus tai perehdytys ✅ Kyllä ✅ Kyllä

Pelkkä keskustelu oireista tai diagnoosista
❌ Ei yleensä ✅ Aina
Lääkäri haluaa "todistajan" ilman selkeää perustetta
❌ Ei ✅ Aina

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko se luulotautia jos lääkäri kuvittelee olevansa jumala?

    • Anonyymi

      Höpö höpö juttuja

    • Anonyymi

      Kuinkahan monet fyysisesti kroonisesti sairaat ja monisairaat tämäkin laitos on psykiatrisoinut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      137
      5798
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2599
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2517
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1463
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1158
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1062
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      845
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe