"Mielestäni Ukrainan sota päättyy de facto tavalla tai toisella vuonna 2025"

Anonyymi-ap

"Tämänhetkisten voimasuhteiden ja trendien perusteella” Ukrainan sota ei pääty tilanteeseen, jossa Venäjä on muuttunut toimintakyvyttömäksi."

Nöin Viron puolustusvoimien komentaja Andrus Merilo arvioi, että Ukrainan sota päättyy tavalla tai toisella jo kuluvan vuoden puolella.

Merilo esittää arvionsa virolaisen sotilasaikakauslehti Sõdurin julkaisemassa kirjoituksessa, jossa hän samalla antaa vakavan varoituksen Venäjästä etenkin lähivuosien varalle.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/994c10a9-0402-429d-8fe0-582e9e5d9d26

7

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä väitän, että se loppuu siihen kun Venäjän diktaattori, SOTAKÄÄPIÖ putin arkebuseerataan. Hän välttelee jo nyt julkisuutta ja pelkää vallankaappausta. Nyt kun Ukraina pääsee iskemään yhä lujemmin Venäjän infrastruktuuriin SOTAKÄÄPIÖN asema käy kestämättömäksi.

      Tämä voi olla enää vain viikkojen kysymys.

      • Anonyymi

        De facto on että se VOI kenties olla vain viikkojen kysymys. Tuskimpa se tulee sitä olemaan.


    • Anonyymi

      Ennustukset ja profetiat eivät ole koskaan "de facto"!

      Voit kuitenkin esittää arvauksiasi ihan vapaasti.

    • Anonyymi

      Venäjä priorisoi aina imperialistiset valloitukset ja tappamisen, vaikka kolmannes väestöstä sanoo ettei raha riitä enää ruokaan. Sota jatkuu jossain niin kauan kun putinin eliitillä riittää varastettavaa. Sota on hyvä sumuverho korruptiolle.

    • Anonyymi

      Ei ole mitään Ukrainan sotaa.
      On vain fasistisen venäjän ja putinin sota.

      Jos venäjä valloittaa alueita, sota siirtyy vain sisällissodaksi venäjän sisälle.

      • Anonyymi

        Ei venäjämieliset ortodoksi Ukrainalaiset paljon rettelöi.
        He halusivat joko olla autonominen osa Ukrainaa tai osa venäjää alunperinkin.

        Länsi-Ukrainan katoliset olisi ongelma Venäjälle.


    • Anonyymi

      50 päivää jäljellä, osuuko ennustus kohdalleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      161
      8839
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      104
      4082
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3922
    4. 55
      3383
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2724
    6. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      388
      2007
    7. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      56
      1921
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      45
      1881
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1871
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1531
    Aihe