Oikeistolaisuuden dilemma maanpuolutuksessa.

Anonyymi-ap

Suomen oikeistohallitus haluaa tehdä Suomesta pienen Amerikan, jossa jokainen pärjää omillaan. Hyvinvointivaltio halutaan purkaa, tuloeroja kasvattaa ja julkiset palvelut yksityistää. Tämä johtaa lopulta hyvin amerikkalaiseen malliin, jossa rikkaat pärjäävät, köyhät köyhtyvät.

Mutta missä homma kusee, on maanpuolustus. Siinä hallitus haluaa yhä enemmän kollektiivisuutta (sosialismia) takaamaan tämän heikennetyn valtion olemassaolon. Se ei kuitenkaan ole mahdollista ilman muita sosiaalipalveluja, ihmisten halua olla osa yhteiskuntaa.

Muualla länsimaissa tämä dilemma on ymmärretty ja siksi siellä on käytössä palkka-armeijat. Suomen nykyisen hallituksen tulisikin ymmärtää, että samalla kun he nakertavat ihmisten tasa-arvoa ja sosiaaliturvaa, he nakertavat samassa suhteessa maanpuolutustahtoa. Näitä ei voi erottaa toisistaan.

5

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman nykyistä suomalaista sosiaaliturvaa neljäosa kansastamme asuisi kadulla ja toinen neljännes juuri ja juuri pystyisi elämään omillaan, rikollisuus olisi nykyistä suurempaa, vankilat täpötäynnä. Oikeistolainen öyhötys jota puolustusvoimissa esiintyy tappaa tehokkaasti maanpuolustustahdon köyhimmältä osalta.

      • Anonyymi

        Näin juuri. Kun yhteiskunnan luoma turva heikkenee, niin samalla hiipuu halu puolustaa sitä yhteiskuntaa omalla hengellään. Iso osa lähtee pakoon jos pääsee.


    • Anonyymi

      Lukekaapa tovi Verkkouutisia - Kokoomuksen virallista lehtä. Siellä ei muuta tehdä kuin hehkutetaan sotaa eri muodoissaan. Enää puuttuu Suur-Suomesta haaveilu.

      Ehdota lakimuutosta, että kaikki etulinjan komppanjat kootaan oikeistolaisista sotahulluista ja aktiiveista. Vihervassarit sitten tukitoimiin tai korkeintaan viestimiehiksi.

    • Anonyymi00004

      Armeijan, joka meillä on asevelvollisuusarmeija, tulee olla puoluepolitikoinnista vapaa paikka.

      Jos kaikki suomalaiset ovat asevelvollisia, on virhe olettaa heidän armeijassa olevan yksinomaan kokoomuksen äänestäjiä. Joukko on kirjavaa ja niin pitää ollakin.

      Suomesta pitää valtiona tehdä sellainen, että kaikki - eivät vain kokoomuslaiset - tuntevat sen omakseen ja puolustamisen arvoiseksi. Pelkästään kokoomuslaisista emme saa asevelvollisuusarmeijaa kasatuksi.

      Sama oli viime sodissamme. Suojeluskuntalaiset olivat johtavissa asemissa, mutta pelkästään suojeluskuntalaisten varassa olisi puolustustaistelumme jäänyt lyhyeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe