Turun tunnin junasta päättäminen siirtyy osakaskunnille. Pääministeri, valtiovarainministeri ja opetusministeri ovat osakaskuntien valtuustoissa: Orpo Turun, Purra Kurkkonummen ja Adelcreutz Kirkkonummen.
Asiantuntijan mukaan ministerit eivät voisi jäävätä itseään osallistumasta suunnitteilla olevasta länsiradasta päätettäessä puoluepoliittisin perusteluin.
Tässä linkissä lisätietoa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011607336.html
Vastuuta ei väistää
8
134
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan turha uusi kallis vähälle liikenteelle
- Anonyymi
Järjetöntä!. Meillä on jo junayhteys,toimiva. Tänä aikana ei ole oikein hakata rahaa uuteen juna hankkeesen kun on jo junayhteys. Kyllä tämä Orpon pakkomiele käy kalliiksi. 400 miljoona tähän kun sote kaipaa rahaa. Eikö kokoomukselle ihmiset ole tärkeämpiä kuin juna?. Eikö Suomessa ole järkeä enään hallituksella?.
- Anonyymi
400 miljoonaa on vasta avaus. Sillä saa torson aikaiseksi. Lopullisen oikoradan budjetti pyörii 3-4 miljardin välillä. Budjetit pettää ja lasku ollisi ehkä 6 miljardia, mikä siirretään velkajarruhallitukselle.
- Anonyymi
Orpon pakkomielle tämä hanke
- Anonyymi
niin kun itse kun on koulutusta...j ollekin masentuneiden yttyyöjen palstalle jotain ,
kun niin koulutusta jos pystyisin auttamaan... jotain hassuakin.
Matti on Mazd, heippa täsässä Ford Rancrosok, miten meenee? - Anonyymi
olen käsittänyt niin että herra pääminisyrtikin pitää pöräilysrä... itsekin piyää laittaa kai piikit alle eturenkaaseen, vaihdasn vsin siis PIIKIT ei nastat.
Anteeksi herra presidentti siis. - Anonyymi
Orpo harkitsee vielä jääväytymistään.
Taitaa äänestys mennä tiukille Orpo laskeskellee ääniä etukäteen.- Anonyymi
Demarit kannattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 427362
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512974
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512832Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1851820- 471541