Synnin hyväksyjät

Anonyymi-ap

"Voi niitä, jotka vetävät perässänsä rangaistusta turhuuden köysillä, synnin palkkaa kuin vaunujen valjailla."

Miksi adventistipastorit hyäksyvät syntejä kun ei puututa niihin seurkunnassa ?

Mihin synteihin pastorit puuttuvat ?

10

241

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö voisi mennä jonkun advari pastorin kanssa juttelemaan ihan turhaan täällä noita kyselet.

      • Anonyymi

        Etkö ole käynyt adventisen seurakunnan kokouksissa ja onko siellä puututtu ollenkaan synteihin ?


    • Anonyymi

      Tällä et saa adventisteilta rehellistä vastausta kysymyksiisi, koska nämä anonyymisti kirjoittelevat höpelöt mukauskovaiset puhuvat puutaheinää.

      • Anonyymi

        Tosissaan kuitenkin puolustevat syntiä, jos jossain viattomia tapetaan ja tehdään sotarikoksia.

        Silloin on tosi kyseessä.


    • Anonyymi

      Se on syntiä Raamatun mukaan jos kuuluu lahkoon ja uskoo väärään profeettaan sekä pastorien lupauksiin.

      • Anonyymi

        Sitä Raamattu ei tunne, mutta sen kyllä miten lakihenkistä harhaoppista tulee karttaa eikä lähteä mukaan siihen älyttömyyteen.


      • Anonyymi

        Sitä Raamattu ei tunne, mutta sen kyllä miten lakihenkistä harhaoppista tulee karttaa eikä lähteä mukaan siihen älyttömyyteen.


    • Anonyymi

      Raamattu varsin tarkasti erittelee sen mihin uuden liiton usko perustuu ja mihin se ei perustu. Ei se perustu lain kautta vanhurskauttamiseen, vaan Pyhästä Hengestä vanhurskauttamiseen Jeesuksen ristintyön kautta. Niin saa uuden elämän, uuden hengen ja mielen elää tätä elämää ja valmistaa itseään taivaan kotiin. Jos sitä ei tee, vaan myllää tämän ajan ikävissä harhaopeissa ja niiden ilkeydessä, niin kivasti ei tule käymään.

    • Anonyymi

      Tuossa kerrostalon rapussa eräs uskova sanoi tyttöystävän veljelle- että tupakointi on syntiä.
      Tämä veli ei kuulunut mihinkään vapaisiin suuntiin vaan oli kirkon lapsikasteen kautta kirkkoon kuuluva, aivan tavallainen ihminen. Hän oli hyvin nuorena kouluaikana oppinut tupakoimaan.

      Hänelle oli hyvin loukkaavaa se, että joku tulee takomaan uskonnnollisuutta hänen päähänsä ja todenteotta, teki karhunpalveluksen siihen, että olisi avoimempi evankoinnille.

      Eli uskovaisuus voi alkaa synnityttämään ihmisiä ja laittavat lukot niihin sydämiin, mitä näin kohtaavat.

      Oikeinko?

      Ei- vaan Pyhä Henki itse Sanansa kautta tekee työtään, tavallaan "hiljaisuudessa", ei rähinähengessä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe