Kohta on teismien juhla-aikaa vuoden vaihteessa. Miten ateistit viettävät aikansa, vaikka kyseessä olisi esim. vanhat paikalliset teistiset seremoniat?
Kieltäydytäänkö meiningeistä, vai svengataanko mukana esim. yule-juhlassa, mutta omia selityksiä asioille antaen?
Pidättäytyvätkö ateistit omissa vuodenvaihteen laulelmaperinteissä, esim ”Hej tomtegubbar”?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_uskonnottomista_joululauluista
Onko kukaan lisännyt saturnalian sisältöä vuodenvaihteeseensa? Miten erilaiset perinteet ateismistetaan siten, että ne eivät vahingoita ateistien tunteita? Käsitelläänkö niitä symbolismin tai uudelleen sepitettyjen vertauskuvien avulla, vai kiistetäänkö niistä keskusteleminen?
Mitä materiaaleja ateisteille on myynnissä koristeiksi?
Vuodenvaihteen teistinen meininki
13
170
Vastaukset
- Anonyymi
en ole viettänyt koskaan joulua , jonkun vitun jeesuksen musitoksi 😠😠😠
- Anonyymi
Jouluruokaa. Uutena vuotena nakkeja ja perunasalaattia.
- Anonyymi
kinkun jämästä voi tehdä pitsan
- Anonyymi
Mikä on teistinen?
- Anonyymi
Talven taittuminen on kaikille ilon aihe, niin myös minulle. Ei se sen kummempaa ole. Netistä seuraan päivän pituuden muutosta.
Tontut ovat tottakai kivoja. Minulla on Suuri Tonttukirja. - Anonyymi
"Kieltäydytäänkö meiningeistä, vai svengataanko mukana esim. yule-juhlassa, mutta omia selityksiä asioille antaen?"
Svengaan mukana juhlien Yule Nasaretilaisen syntymäjuhlaa.- Anonyymi
Voitko kertoa hieman tarkemmin?
- Anonyymi
Jeesus-jutut nyt ovat haitarista. Ainakaan minä en ole niistä kiinnostunut, mutta talven taittuminen on hyvä juttu. Okei, valo lisääntyy, mutta lumityöt vielä lisääntyvät. Talvi on joka vuosi lusittava loppuun. Ei siinä Jeesus auta yhtään.
- Anonyymi
tuntuu varmasti oudolta uskovaisesta että emme vietä joulua , jonkun mielisairaan jeesuksen muistoksi 🤣
- Anonyymi
Ateistien Vuorisaarna: Joulun ajaksi.
Jeesuksen matkatoimiston oma lentokoneen tiedote
Pizzaa, Joulua ja Jeesuksen Syntymää
Kirjoittanut:
Kreivi John Pakkolasku75, elävä ruumis matkatavaroiden seassa, pää jäässä pakkolaskun kynnyksellä
“Kuulkaa, rakkaat skeptikot, pizzan ystävät ja joulun epäuskovaiset!
Vaikka emme usko yliluonnolliseen, vietämme Jeesuksen syntymää. Kyllä, kuulitte oikein: hän sai syntymäpäivän, ja me emme aio antaa sen mennä ohitsemme vain siksi, ettemme odota enkeleitä tai taivaallisia ihmeitä.
Ateistien joulukuusi on kuin filosofin labyrintti: koristeet eivät ole enkeleitä tai tähdenlentoja, vaan valokuvia pizzasta, LED-valoja, skeptisiä nukkeja ja villasukat muistuttamassa, että elämä on yhtä arkea ja iloa. Kuusi ei puhu, mutta se kertoo tarinoita kuvien kautta – pizzan historiasta, perheen naurusta ja hetkistä, jotka tallennamme todellisuuteen, ei taivaaseen.
Pizza on meille pyhä lahja. Otamme siitä kuvan ennen kuin suupala katoaa suuhumme – sillä jos emme ikuista sitä, se on melkein kuin sitä ei olisi koskaan ollut. Syödessämme pizzaa jouluna, juhlimme yhteisöllisyyttä, rakkautta ja iloa – aivan kuten kristityt juhlivat Jeesuksen syntymää, vaikka me emme usko yliluonnolliseen.
Joulupukki koputtaa oveen. Kuulkaa, kuten Jeesuskin kolkutti oveen: ovi avataan hyvässä toivossa, hymyssä ja ystävällisyydessä. Me emme odota hänen tuovan lahjoja, mutta avaamme oven ja katsomme, kuka siellä on. Ehkä hänellä on suklaata, ehkä haluamme testata, onko parrassa oikeaa karvaa. Noh. kaikki ikuistetaan, koska maailma on katoava ja todistukset arvokkaita.
Ja vaikka olemme ateisteja, me juhlimme Jeesuksen synttäreitä. Emme siksi, että uskoisimme hänen jumalallisuuteensa, vaan koska juhliminen on rakkauden, perheen ja ystävyyden ilmentymä. Pizza, kuusi, lahjat, syntymäpäiväkakku ja oven avaaminen – kaikki ovat todellisia, konkreettisia, ja ne tuovat iloa ilman yliluonnollista selitystä.
Joten ottakaa kuvia, naurakaa, syökää pizzaa, koristelkaa kuusi ja avatkaa ovi hyvässä toivossa. Vietämme syntymäpäivää – koska se on hyvä syy kokoontua, olla yhdessä ja muistuttaa toisiamme siitä, että elämässä on tärkeää rakastaa ja iloita, vaikka emme odottaisi enkeleitä koputtamaan oveen tai ihmeitä tapahtuvan taivaassa.
Muistakaa: pizza katoaa suuhun, lahjat katoavat paketteihin, ja aika kulkee eteenpäin. Mutta se, mitä ikuistamme ja jaamme – kuvat, naurut, rakkaus ja hyvä toivo – se pysyy, ja se on meidän yliluonnollisen maailmamme lahja itsellemme ja toisille.” - Anonyymi
Onko jollakin ateistilla tuohipukki ja vuohi käymässä jouluna?
- Anonyymi
Minulla käy vuohipukki ja tuohi.
- Anonyymi
Osalla ateisteja on omat pakanaperäiset juhlat, joihin he vetoavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1592930- 502208
- 2352203
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2472006Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831470Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve441454- 1311236
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65905