https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ade7ef88-f5d9-45da-8880-c550ded1f104
Tässä jälleen yksi uutinen joka saa minut pyörittelemään silmiäni. Ateistina olisin tuossa tilanteessa vain nauranut isännälle päin naamaa ja käskenyt mennä psykiatrin juttusille. Lammas uskovainen sen sijaan maksoi kiltisti 10 000 euron sakon "kiroamisesta".
Monet uskovaiset ovat todella yksinkertaisia ihmisiä. En väitä ettei ateistia voi myös huijata hömpällä, mutta ateismi antaa yleisesti tehokkaan suojan sellaista vastaan.
Uskonnollisuus altistavaa hyväksikäytölle
6
54
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kasvoin lapsuuteni pienellä kylällä, josta valtaosa oli vanhoillislestadiolaisia. Vallankäyttö oli vielä paljon törkeämpää, mutta hienovaraisempaa. Sitä käytettiin ihan kunnallispolitiikassa saakka. Ostivat lahkon jäseniltä halvalla maita ja myivät kunnalle kalliilla…ja muuta välistävetoa. Tappaahan nuo pitäisi.
- AnonyymiUUSI
toimistaan ovatkin saaneet nimensä lestamafia
- AnonyymiUUSI
Sillä lapsen tasoisten on uskovaisten seurakunta.
Fiksummat ei moisiin sorru. - AnonyymiUUSI
Skoda hajosi ostat mersun tilalle , koska kirosit sen 🤣🤣🤣
kaikki uskovaiset pitää sulkea laitokseen !!! - AnonyymiUUSI
Mielestäni vaarallisin juttu on se, että tulkaa lasten kaltaisiksi ja, että jumalan valtakunta on lasten. Joo'o. Kieroutunut mieli voi kehitellä siitä jotain vähemmän siveätä, kun yrittää päästä lasten lailla taivaan valtakuntaan.
- AnonyymiUUSI
uskovaisilla on vain mielikuvitusrajana eli kaikki on mahdollista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418351Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047549Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1145760Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,995664Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472682Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71464Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531359