Science vs. Pyhä Henki

Anonyymi-ap

Tieteellinen selitys Pyhälle Hengelle löytyy parhaiten uskontotieteen julkaisuista. Olen alalla pelkkä harrastelija, mutta mikään ei estä osallistumasta alan tieteelliseen keskusteluun diletanttina. Alla oleva hypoteesi Pyhän Hengen merkityksestä on siis vapaasti kommentoitavissa ja mahdollisesti jopa kumottavissa.

Kristinuskolla on yksi tai kolme jumalaa. Kolmeen päädytään lähes väistämättä kysymällä, (a) oliko Jumala taivaassaan, kun maa oli vielä autio ja tyhjä ja Jumalan (Pyhä) Henki liiteli vetten yllä sekä (b) kenen oikealla puolella Jeesus istuu taivaassa? (itsensä!?)

Pyhä Henki on kiristinuskon jumalista toisaalta salaperäisin, sillä hänellä ei ole hahmoa ja toisaalta arkipäiväisin, sillä hän on pelkkä pääjumalan apuri. Hänen jumaluutensa on eineen verran vähäisempi kuin Jumalan ja Jeesuksen, sillä hänen nimiinsä ei ole kirjattu yhtäkään omintakeista jumaltekoa, toisin kuin J:n ja J:n. Pyhä Henki ei myöskään ole osoittanut kykyä tulkita Jumalan sanoja, toisin kuin Jeesus ja jopa monet ihmisprofeetat.

Miksi kristinusko siis tarvitsee tämän turhakkeelta kuulostavan kolmannen jumalan? Vastaukseksi ei riitä, että Pyhä Kaksinaamaisuus kuulostaisi pyhäinhäväistykseltä. Syynä onkin kakkosjumalan henkilöhistoria. Jumalat tapaavat lisääntyä keskenään, mutta Jeesus on jumalan ja ihmisen jälkeläinen. Normaalisti hänet luokiteltaisiin puolijumalaksi, mutta kristinuskossa hän on kokojumala. Koska Maria oli kuolevainen, jumalistosta puuttuu Isän ja Pojan välisenä liimana ja puskurina toimiva äitihahmo. Pyhä Henki hoitaa tätä tonttia, joskin P.H:n alentuneen jumalaisuuden vuoksi hänen kykynsä ovat heikommat kuin ne olisivat, jos hän olisi oikea Äitijumala. Oikea Äitijumala olisi estänyt ristiinnaulitsemisen tai ainakin saanut aikaan totisen taivaallisen perheriidan.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        121
        2253
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        58
        2187
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1875
      4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

        Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
        Maailman menoa
        12
        1436
      5. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        80
        1408
      6. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        94
        1387
      7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1161
      8. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1160
      9. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        63
        1139
      10. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        69
        1010
      Aihe