hassuimmat säännöt?

Mikä on hullunkurisin sääntö, minkä olet kuullut jonkun jehovantodistajan esittävän?

En tarkoita nyt järjestön virallisia ohjeita, tai edes rivien välistä sanottuja, vaan ihan yksilöiden omia älynväläyksiä.

Itse nostan hassuimmaksi sellaisen säännön, että perunoita ei saa muussata haarukalla lautaselle, sillä se osoittaa epäkunnioitusta ruokaa kohtaan :D

Eräässä kaupungissa, jonka nimeä en kehtaa tässä mainita, muuan JT-perhe ihan vakavissaan viljeli tuollaista sääntöä.

Muistakaa siis syödä uudet perunanne "teokraattisesti" veitsellä pilkottuna. Kaikkein kovimmat ortodoksi-JT:t tietysti nielevät perunansa kokonaisena...
191977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

ei oikeesti ees naurata - heitit ilmaan todella tyhjäpäiväisen asian - en ole kuullut...tai jos noin, nii kai meitä on moneksi oli sitte jiitee tai koovee
voisin kertoa minäki anopistani joka nyt vanhoil päivillään muka aktiivi-luteri, niin yhtä & toista.. äkkiä piti alkaa ravata kirkossa että varmana ois paikka sitte...ku aika hirvee ottaaan soppaaki ollu koko iän ja aika lai jakorasia myös...ja meikälainen ei suosiossa sitten pätkää

että ei sulla sitte itellä oo mitään omituisuuksia tai mitään;D ei oo ees babynä menny lusikka väärin päi suuhun?

Äänestä
  • Asia ei ole aivan tyhjänpäiväinen.

    Jehovantodistajien säännöt muodostuvat kahdesta asiasta:
    1) järjestön/VT-seuran julkaisut
    2) ryhmäpaine

    Julkaisujen sisältöön ei tavallinen JT voi vaikuttaa, mutta ryhmäpainetta jokainen voi osaltaan luoda tai lievittää.

    Jehovantodistajilta vaaditaan huomaavaisuutta toisen omaatuntoa kohtaan. "Kompastuttamisesta" varoitellaan. Sitä, miten typeriä asioita tuo omatunto voi vaatia/kieltää, ei niinkään ajatella.

    Äänestä

>>Mikä on hullunkurisin sääntö, minkä olet kuullut jonkun jehovantodistajan esittävän?

Näitä ruokailuun liittyviä paikkakuntakohtaisia sääntöjä on uskontoon liittymättä. Minua on matkoillani varotettu syömästä kanaa veitsellä ja haarukalla sekä toisessa paikassa pilkkomasta spagehtia sentin pätkiin ja kauhomalla sitten haarukalla suuhun.

Molemmissa tapauksissa asia esitettiin aivan vakavissaan.

Äänestä
  • Uskonto ja kulttuuri voivat olla hyvin lähellä toisiaan, mutta niitä ei kuitenkaan pidä sekoittaa keskenään. Toki minuakin huvittavat pakolliset röyhtäisyt merkiksi kylläisyydestä tai yhden riisin lautaselle jäämisen merkit loukkauksesta, mutta tätähän tämä maailma on... "meitä on moneen junaan."

    Äänestä

Mieheni (JT) äiti (JT) sai kuulla minun "maailmallisen naisen" polttavan tupakkaa, jonka jälkeen en ollut tervetullut käymään heidän kotiinsa. Mitä "yksittäisten jehovantodistajien älynväläyksiin" tulee, mieheni ei voinut mennä vanhempiensa luokse riisumatta vaatteitaan ulkona, koska on naimisissa "saastaisia tapoja noudattavan maailmallisen naisen kanssa". Muuten lukisin tuon henk. koht. mielipiteeksi tupakoinnista, mutta kun korostetaan sanaa "maailmallinen", koen sen olevan jollain tapaa uskonnollinen.

Äänestä
  • Vai riisui vaatteensa. Sanonpa vaan et jos tommonen kaalijooseppi olis meidän srk:ssa, niin nauraisin päin naamaa.

    Äänestä

muillekin tuota oman pääsi ajatusta:
>>Eräässä kaupungissa, jonka nimeä en kehtaa tässä mainita, muuan JT-perhe ihan vakavissaan viljeli tuollaista sääntöä: "perunoita ei saa muussata haarukalla lautaselle, sillä se osoittaa epäkunnioitusta ruokaa kohtaan" >>

Äänestä

Sain tutkistelu aikana vanhimalta säännön että hävittäisin kokoelmastani juhlarahan joka oli painettu kirkon riemuvuoden kunniksi.
Tämä raha olisi kuulemma joku suuren Babylonian raha, jonka voisi noin vain heittää roskiin eikä edes myydä.
Edustaa väärää uskontoa!
Siis 100 mk arvoinen hopearaha noin vain roskiin.

Toinen nolo naurettavuus kun liimasin kirjeeseen postimerkin missä oli suomen lippu niin sain rakkaudellisen huomautuksen että tuo ei ole hyvää käytöstä todistajalta koska kaikki valtiot ovat Saatana panettelijan hallinassa.

ANNA MUN KAIKKI KESTÄÄ.

Äänestä

Muistan joskus 80-luvun loppupuolella tai 90-luvun alussa, kun eräät JT:t eivät ostaneet Fairy astianpesuainetta. Syy siihen oli se, että joku (JT) oli kuulemma selvittänyt, että tuotteen valmistaja Procter & Gamble oli kuulemma jotenkin yhteydessä saatananpalvontaan, tai ainakin omistusjärjestelyt olivat jotenkin "hämärät". Joka tapauksessa tuokin "sääntö" on vanhentunut, tietääkseni mitään näyttöä ei koskaan löytynyt väitteille. Liekö kyseessä taas kerran ns. "urbaani legenda"?

Näin ollen taas kaikissa jehovantodistajaperheissä "Fairy pitää kätenne niin poskenpehmeinä", kuten mainoksessa aikoinaan laulettiin. ;)

Äänestä
  • pettynyt kun jopa sinä lensit tähän lankaan ja otit osaa tähän
    ??!

    ei oo tosi?

    Äänestä

  • kyllä olen aikalai kirjoitti:

    pettynyt kun jopa sinä lensit tähän lankaan ja otit osaa tähän
    ??!

    ei oo tosi?

    >>ei oo tosi?

    Siis mikä ei oo tosi, sekö, että aikoinaan Fairy oli jossain päin Suomea boikotissa vai sekö, että sen valmistavalla yrityksellä oli jotain tekemistä saatananpalvonnan kanssa?

    Äänestä

  • UskoToivo kirjoitti:

    >>ei oo tosi?

    Siis mikä ei oo tosi, sekö, että aikoinaan Fairy oli jossain päin Suomea boikotissa vai sekö, että sen valmistavalla yrityksellä oli jotain tekemistä saatananpalvonnan kanssa?

    alennut kans funtsiin tämmösiä ja naureskelemaan "hehhehheh kaikkea ne (? eli = "me"!!) keksiikin päästänsä" - tyyliin

    ???

    kai niitä omituisuuksia muuallakin on jos missä


    fairysta en tiiä eikä kiinnosta, hyvä aine

    Äänestä

  • miksi sinä kirjoitti:

    alennut kans funtsiin tämmösiä ja naureskelemaan "hehhehheh kaikkea ne (? eli = "me"!!) keksiikin päästänsä" - tyyliin

    ???

    kai niitä omituisuuksia muuallakin on jos missä


    fairysta en tiiä eikä kiinnosta, hyvä aine

    Onko huumori kielletty? Tuskinpa, kun ajatellaan ilon merkitystä ihmisille. Katsohan tätä:

    *** 13 Iloisella sydämellä on hyvä vaikutus kasvoihin, mutta sydämen tuskasta aiheutuu murtunut henki. (Sananlaskut 15:13)

    1. Tim. 1:11:ssä on ajatus siitä, että Jumalakin on onnnellinen. Onnellisuuteen sisältyy myös iloa, joka on yksi hengen hedelmä.

    *** 22 Toisaalta hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, huomaavaisuus, hyvyys, usko, 23 lempeys, itsehillintä. (Galatalaisille 6:22,23)

    Joten miksi "harmiton" huumori olisi kiellettyä, jos sillä on myönteinen vaikutus ihmisiin?

    Äänestä

En ole täysin varma, kuinka paljon tällä jutulla on totuuspohjaa, mutta kuulin kerran eräästä vanhimmasta, joka halusi rajoittaa seurakuntansa nuorten ajanviettomahdollisuuksia, eikä hyväksynyt sitä, että he pelasivat yhdessä futista, korista, salibandya yms. Tiedä sitten, mikä siinä tuota vanhinta niin kovasti rassasi, että nuoret viettivät yhdessä aikaansa ihan tervehenkisen harrastuksen parissa, sillä on kai sitä pahempiakin ajanviettotapoja olemassa kuin pallopelit.

Äänestä
  • sanottava että ikävä kyllä jotkut fanaattiset vanhimmat aikoinaan kyllä pitivät sitä kilpailuhenkisenä. Eritoten jos pelas jossain puulaakissa. Sit kaverit pelas salaa. Nykyään ne on vanhimpia.

    Äänestä

Meidän pikkiriikkisessä kotiseurakunnassamme oli vain yksi vanhin, jolla sattui olemaan vahvoja mielipiteitä asiasta kuin asiasta. Meitä nuoria hän kovisteli rock-musiikin vaaroista sillä salatulla tiedolla, että sana rock tarkoittaa HAUREUTTA. On meillä naurua piisannut - ja vähän itkuakin. ;)

Äänestä

Mielestäni pöllöimmästä päästä on "itsesaastutuskielto". Se on suoraan keskiajalta ja johtaa liian nuorena solmittuihin avioliitoihin ja kun vielä kaikenlainen seksi on seurustelevankin parin osalta kielletty, on moisella kiellolla tuhoisat seuraukset, kuten jatkuva huono omatunto, mikä on suorastaan mielenterveyden kannalta vaarallista.

Äänestä

Haasuja sääntöjä löytyy vaikka minkälaisia puketumiskoodista lähtien, mutta kaikkein raadollisin jehovasääntö on se, että väärinteon kohde on syyllinen väärintekoon, toistan, mutta kaikkein raadollisin jehovasääntö on se, että väärinteon kohde on syyllinen väärintekoon. Kierrosvalvoja sikafarmarijunttieinari aaskaskoijari asdlkvirASDVENÄLÄINENSALOasf sanoi että "on kohtuutonta edellyttää väärintekijältä anteeksipyyntöä". Hullu mikä hullu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-julistaja kirjoitti:

Mikä on hullunkurisin sääntö, minkä olet kuullut jonkun jehovantodistajan esittävän?

En tarkoita nyt järjestön virallisia ohjeita, tai edes rivien välistä sanottuja, vaan ihan yksilöiden omia älynväläyksiä.

Itse nostan hassuimmaksi sellaisen säännön, että perunoita ei saa muussata haarukalla lautaselle, sillä se osoittaa epäkunnioitusta ruokaa kohtaan :D

Eräässä kaupungissa, jonka nimeä en kehtaa tässä mainita, muuan JT-perhe ihan vakavissaan viljeli tuollaista sääntöä.

Muistakaa siis syödä uudet perunanne "teokraattisesti" veitsellä pilkottuna. Kaikkein kovimmat ortodoksi-JT:t tietysti nielevät perunansa kokonaisena...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu