Kansan on turha valittaa Suomen EU-jäsenyyttä ja perustuslakia. Kansalaiset ovat äänestäneet eduskuntaan kansanedustajat, jotka tekevät päätökset puolestamme. Perustuslaki tulee toteutumaan, jos eduskunnan enemmistö (197) niin päättää.
Turha valittaa
EU-jäsenyyttä
4289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei taida perustuslaki toteutua, vaikka eduskunnan enemmistö niin päättäisi. Taitaa siihen olla muillakin mailla sanottavansa. Tullakseen voimaan laki on hyväksyttävä kaikissa maissa; kaksi on sen jo tyrmännyt ja jotkut keskeyttäneet ratifioinnin.
No EU tekee vanhan hyväksi havaitun tempun, eli äänestetään perustuslaista uudelleen niin monta kertaa, että se kaikissa maissa tulee hyväksytyksi.
Valitettavasti taidat osua arvailuinesi nappiin. Noin siinä todennäköisesti tulee käymään. Tai sitten siihen tehdään pari kosmeettista muutosta, sitä kutsutaan jollain toisella nimellä ja hyväksytään parlamenteissä ilman kansanäänestyksiä. Se on tätä EU-demokratiaa!
pitäisi jotain lakia kunnioittaa?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000000948264#22000000000948264