Ylessä kuohuu – Kun 26 000 euroa kuukaudessa ei motivoi tarpeeksi.
Yleä johtava Marit af Björkesten tienaa enemmän kuin Suomea johtava Petteri Orpo.
Pääministeri Petteri Orpon (kok) palkkio on 15 315 euroa kuukaudessa. Ensi vuoden alussa valtioneuvoston jäsenten palkkioita leikataan viidellä prosentilla, koska vaikea taloustilanne. Orpo saa kansanedustajana puolet edustajan palkkiosta, joka on yli 12 vuotta edustajana toimineella 8 393 euroa kuukaudessa.
26 000 euron palkka ole riittävä kannustin Yle-veronmaksajien rahojen tehokkaaseen käyttöön yhtiössä, joka saa määrärahansa valtiolta, ja joka ei tavoittele edes voittoa.
Miksi af Björkestenille ja muille johtajille pitää ylipäätään maksaa tulospalkkioita? Eikö johdolle maksettava palkka motivoi heitä tarpeeksi? Ymmärrän hyvin huolen, joka liittyy isoihin muutosneuvotteluihin. Moni yleläinen joutui jättämään työnsä säästösyistä, mutta kun potkut on jaettu, johtoa voidaan taas alkaa motivoimaan bonuksilla, vaikka yhtiö on säästökuurilla.
Johdon tulospalkkioita perustellaan usein sitouttamisella. Af Björkesten on kuulunut Ylen johtoryhmään vuodesta 2012 lähtien, joten hän on ollut kohtalaisen sitoutunut. Joku voisi ajatella sitoutumisen kasvaneen entisestään 1. lokakuuta, kun af Björkesten aloitti toimitusjohtajana. Hänen palkkansa nousi nimittäin tuolloin yli 10 000 eurolla.
Jos Ylessä alkavat säästösyistä kolmannet muutosneuvottelut, af Björkesten ja muu johto joutuu selittelemään, miksi he eivät vaatineet Ylen hallitusta peruuttamaan rahallisen palkitsemisen palauttamisessa.
Yle taas jakaa ruhtinaallisia bonuksia johdolleen
9
96
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt siltä Ylellä MEIDÄN RAHAT POIS HETI. Estäkää tulospalkkaus! Vain päätös että se ei käy.
Ei mitään syytä tulospalkkauksesta tai palkkioihin. - Anonyymi
Mitä tulospalkkioihin palaaminen käytännössä tarkoittaa? Esimerkiksi Ylen toimitusjohtajan osalta vuosittaisen tulospalkkion maksimi on enintään 15 % toimitusjohtajan kiinteästä vuosipalkasta.
Apunen on aiemmin vahvistanut Iltalehdelle, että uuden toimitusjohtajan kuukausipalkka on 26 000 euroa. Marit af Björkestenin vuositulot lienevät siis reilut 312 000 euroa, josta maksimibonus 15 prosenttia tästä summasta laskettuna olisi noin 47 000 euroa.
Edellisen päätoimittajan Merja Ylä-Anttilan kuukausi- ja vuositulot vuositulot olivat jonkin verran korkeammat kuin af Björkestenillä ja esimerkiksi vuonna 2023 hänelle herui tulospalkkiota 21 528 euroa ja vuonna 2024 yli 27 000 euroa. Jonakin vuonna Ylä-Anttila ylsi myös yli 40 000 euron tulospalkkioon.
Ylen muun johtoryhmän palkitsemisessa noudatetaan samoja periaatteita kuin toimitusjohtajan kohdalla.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6db60836-0cd5-46a3-8c72-417b97bf82de - Anonyymi
Ylen johdolle potkut.uusi johto ja pienemmät kulut tai lakkautetaan koko yle
- Anonyymi
Suomen vähäosaiset ymmärtävät kyllä. Johonkin se ylimääräinen raha pitää survoa.
- Anonyymi
BBC:n johtajalle tuli lähtö Trump vastaisuuden vuoksi.
Sama puolueellisuus on Suomessa YLE:n toiminnassa.
Ulos ja heti kokoYLE:n johto.
Kilpailutetaan uudet henlkilöt tilalle. - Anonyymi
Yle vasemmiston lempilapsi. Myös muut puoluelaiset tulleet osingoille "mulla kans, kun saamaan alkaa".
Yleensä näihin puuttuvat saa vihat päällensä, rakennelma tehty niin "demarimaiseksi" kuin ay-liitoissa joiss suuremmat palkat johdolla, tai ainakin samaa rataa.
KORRUPTIO ELÄÄ JA VOI HYVIN !- Anonyymi
Yle lakkoon ! Johdon palkkaa ja bonuksia tukien.
- Anonyymi
Vasurileirissä naamat ehkä vähän punottaa. On se ilimoja pielly joo 🤭
- Anonyymi
Demut vedättää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111416- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565894Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1634821- 154681
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai344343Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844203- 843487
- 803250
- 481751