Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leipee ja maitua

      Hyviä leffantekijöitä olet listannut.

      • pjojala

      • leipee ja maitua

      • pjojala

      • mikä sulla on asiana?

        häh?


    • Provolutionisti illusionist...
      • pjojala

        Sano Tonks.

        http://www.helsinki.fi/~pjojala/Lojaalisuudesta.htm

        Juutalaisia oli Toisen Maailmansodan sattuessa Yhdysvalloissa 3,3% väestöstä, aseissa heistä palveli 4,5%. Esimerkiksi lääkäreistä univormua kantoi 60%.

        "Kaukaa aroilta kohoaa Iivana Julman haamu. Turman henki se ennustaa: Verta on näkevä aamu." Venäjän arojen juutalainen kenraali Yonah Yakir (tai Jonah Zakir) oli Ukrainan armeijakunnan miehensä komentosuhteet hallinnut komentaja, joka teloitettiin vakoilusta epäiltynä ennen talvisotaa. Juuri näitä omia upseereitaan vailla olevia joukkoja siirrettiin Leningradin kaupunkilaisten ohella Suomen rajalle - meidän onneksemme. Yakirin kunnia palautettiin rehabilitaatiossa Stalinin(o) kuoleman jälkeen ja vuonna 1954 Venäjällä julkaistiin hänen kunniakseen postimerkki. Merkillä luulisi olevan arvoa suomalaisissa kokoelmissa.

        Uriah Levy (1792-1862) karkasi yläluokkaisesta Filadelfian perheestään merille 10-vuotiaana. Hänen kapinallinen luonteensa johti kaikkiaan kuuteen käsittelyyn sotaoikeudessa. Upseerina hänet pantiin viralta, mutta Levy sai natsansa takaisin kahden vuoden käräjöinnin tuloksena. Kommodori oli nuorilla päivillään S.S. Vandalialla ollut ensimmäinen kapteeni Yhdysvaltain laivaston historiassa, joka ylläpiti kuria ilman ruoskimista. Levy kannatti vuonna 1850 ruoskinnan kieltävää lakia myös ollessaan senaatissa.


    • Minäpä tässä

      Kotisivusi ovat hullun ihmisen sivut. Joko olet hullu, tai sitten ihan vaan tyhmä. Tyhmyys lienee tosin yleisempää.

      • pjojala

        Kiitos diagnoosista! Viimeinkin tämä juttu selvisi.

        Pauli af Ojala

        PS. Hesarissa on kirjoiteltu viime viikkoina tällaista:

        Julkaistu 17.8.

        Israel kohensi palestiinalaisten oloja selvästi

        Kimmo Karhu kirjoitti 26.7.: "sekä Pohjois-Irlanti että Palestiina, vuosikymmeniä terrorismin alla eläneet alueet, ovat molemmat rauhoittuneet heti, kun aseet ovat vaienneet ja on istuttu neuvottelupöytään." Israelin kohdalla asia on päinvastoin.

        Toista intifadaa kutsutaan Israelissa sarkastisesti "Oslon sodaksi". Israel on joutunut tuhoamaan myös itse rakentamaansa infrastruktuuria Oslon sopimuksessa kiellettyjä aseita jahdatessaan. Israelin hallinnon aikana (1967-1993) Länsirannalle ja Gazan alueelle perustettiin katuja, teitä, viemäröinti, sähkö- ja vesihuolto, kouluja, terveydenhuolto ja sosiaalihuolto. Ideaalina pidettiin, että arabit ovat saaneet samasta työstä samaa palkkaa kuin juutalaiset ja samat sosiaaliset edut.

        Arabiväestölle terveyspalvelut ovat olleet ilmaisia, vain lääkkeistä on täytynyt maksaa osa. Palestiinalaisilla ei tietääkseni ollut yliopistoja Britannian (1920-1947) ja Jordanian (1948-1967) hallintokausilla. The Association of Arab Universitiesin mukaan Israelin hallintokaudella Länsirannalle ja Gazaan ilmestyi 6 yliopistoa.

        Palestiinan arabien odotettavissa oleva elinikä kohosi 48 vuodesta 72 vuoteen vuosina 1967-95. Kuolleisuusnopeus laski yli kaksi kolmasosaa 1970-90 välillä ja Israelin lääketieteelliset ohjelmat laskivat lapsikuolleisuuden arvosta 60 per 1000 vuonna 1968 arvoon 15 per 1000 vuonna 2000 (Irakissa luku oli 64, Egyptissä 40, Jordaniassa 23, Syyriassa 22). Vuosina 1967-1988 perus- ja toisen asteen koulujen määrä kasvoi 35%. Vuosina 1970-1986 kouluja käymättömien naisten määrä laski 67 %:sta 32 %:iin. Länsirannalla ja Gazassa 1968-91 BKT per asukas kohosi 165 dollarista 1715 dollariin (vertaa Turkin 1630$, Tunisian 1440$, Jordanian 1050$, Syyrian 800$, Egyptin 600$ ja Jemenin 400$).

        Jerusalemissa on ilmestynyt 1969 lähtien riippumaton arabiankielinen sanomalehti, jota ei ole koskaan sensuroitu, koska Israelissa on naapurimaista poiketen vain sotilassensuuri. Sotilashallituksesta huolimatta miehitetyillä alueilla on saatu pitää vapaat vaalit, liikkua vapaasti ja ilmaista mielipiteensä - ennen intifadoja.

        Vaikka Jordanian radio Jom Kippur –sodassa 1973 toistuvasti kehotti Israelin arabeja jättämään työnsä ja osallistumaan sissisotaan, ei sellaista juurikaan tapahtunut. Monet arabit päinvastoin luovuttivat verta tai auttoivat kibbutsi-kolhooseissa tekemättömissä töissä.

        ---
        Julkaistu 5.9.2005

        Israelin toimet mahdollistivat yliopistot

        Seppo Rinne kritisoi (HS 29.8.) kuvaustani palestiinalaisten infrastruktuurin rakentamisesta. Fakta on, että yliopistojenkin perustaminen vaati Israelin hallintorakenteen ja lukutaitokampanjan. Ohjelmaa edes palestiinalaisen identiteetin – saati sitten valtion – rakentamiseen ei löytynyt 1948–67. Jos samapalkkaisuus oli vain "aiottu", miksi pääkohtainen palkka Länsirannalla ja Gazassa nousi yli kymmenkertaiseksi 1968–91?

        Rinne mainosti yliopistojen Israel-boikotteja, mutta tiedelehtien kolumneissa kuvataan alueen tieteellisiä yhteistyöprojekteja sillanrakentajina. Tiede palvelee ja yhdistää – malariasoiden kuivattamisesta meriveden tislaukseen.

        Pauli Ojala
        Helsinki
        ---
        TÄMÄ ON VIELÄ VETÄMÄSSÄ:

        Israel on YK.n silmätikku

        Seppo Rinne näyttää kirjoituksessaan (HS 9.9.) käyttäneen tietolähteenään PLO:n isännöimän YK-lähetystön Israel-raporttia.

        Omat numerotietoni palestiinalaisten elinoloista (HS 5.9. ja 17.8.) perustuvat internetissä luettavissa olevaan Lontoon yliopiston Välimeren maiden tutkimuksen johtajan, professori Karshin analyysiin Suomen ulkoministeristä historian uudelleenkirjoittajana.

        (Viimeinen lause saatetaan tiputtaa vielä pois, tällä YK:n 60-vee viikolla: 1/4 YK:n ihmisoikeuskomission tuomioista ja 1/3 Turvallisuusneuvoston aiheista käsittelee Israelia.

        Pauli Ojala
        Helsinki

        ---
        Pois näistä on jätetty tällaisia:
        - Jos terveyspalvelut rapistuivat "minimaalisiksi", miksi lapsikuolleisuus laski 75% ja kuolleisuusnopeus 70%, eliniän noustessa 48:sta 72 vuoteen? Siis Israelin suojellessa palestiinalaisia PLO:n artiklojen "etujoukkoroolilta" ja "fedayeenin" (hän-joka-uhraa-itsensä) kohtalolta.

        - Mikä valtio saa neljänneksen YK:n ihmisoikeuskomission tuomioista? Minkä valtion YK:n jäsenoikeuksia on vähennetty? Minkä valtion suurlähettiläiltä on kielletty osallistumisoikeuksia YK:ssa? Mikä oli ainoa Durbanin rasismikonferenssin julkilausumaluonnoksessa mainittu valtio? Minkä valtion nimeä huudetaan YK:n Yleiskokouksessa, kuin basaarissa? Mikä valtio pääsi vasta 53 vuodessa YK:n Turvallisuusneuvostoon, vaikka ko. päätöksistä kolmannes koskee sitä itseänsä?

        -1/4 YK:n ihmisoikeuskomission tuomioista osuu Israeliin. YK:n Turvallisuusneuvoston aiheista 1/3 riepottelee samaa valtiota. Tuomioja toimii YK:n hengessä, mutta YK onkin aiheessa puolueellinen.

        - Palestiinalaiset todellakin ovat – HS:n vuosituhannen vaihteessa julkaisemaa tietoa mukaellen - maailman suurin pakolaisryhmä. Siksi ymmärrän, jos esittämäni tilastotiedot yllättävät.


        Minä kysyn: Mistä muualta löytää kolmannen polven pakolaisia? Itsenäisyyssodan aikoihin lähi-idän maista häädettiin, ilman omaisuuttaan, myös 800 000 unohdettua juutalaispakolaista. Tämä oli suonenisku arabimaiden kulttuurille.


        Minne on unohtunut juutalaisten vuosituhantinen kulttuurin käymisaine muslimimaissa? Sefardijuutalaisten historia ulottui Espanjan-karkotukseen (samaan päivään kun Kolumbus nosti ankkurinsa vuonna 1492). Mizrahijuutalaisten historia alueella ulottui 2500 vuoden taakse. Menneisyys opettaisi, että nämä sillanrakentajat välittivät meille kulttuuria arabialaisista numeroista shakkipeliin Euroopan pimeinä vuosisatoina.

        - Kyse on traagisesta uhrista, mutta kenen uhraamasta? PLO perustettiin vuonna 1964, siis ennen 25 km kapean Israelin puolustussodan valloituksia.PLO:n artiklat ovat uhranneet vapauttamansa "etujoukon" - yliopistoineen - agitaattoreiksi aivan avoimesti:


        "Aseellinen taistelu on ainoa keino vapauttaa Palestiina ja on siksi strategia eikä taktiikka... Fedayeen ("hän-joka- uhraa-itsensä") -toiminta muodostaa Palestiinan kansan vapauttamissodan ytimen... Arabikansan kohtalo, todellakin juuri arabien olemassaolo riippuu Palestiinan kysymyksen kohtalosta… Palestiinan kansa omaksuu etujoukkoroolinsa toteuttaessaan tätä pyhää kansallista pyrkimystä..."

        - Yliopisto on näköalapaikka yhteiskuntaan ja kampuksella myös kiihotus on tarttuvinta. Puukkovarastojen inventaarioiden jälkeen Israel on antanut rehtoreille avaimensa takaisin rauhansitoomusta vastaan.


        - Emmekö ole pitäneet, hurskastelusta huolimatta, lähi-idän epävakautta omana etunamme? Juutalaisten ja arabien yhteistyö on ollut kauhistus, koska juutalaisten liikesuhteilla siirtomaavalta olisi loppunut oikeastikin ja alueesta olisi kasvanut kilpailijamme. Pommien levitessä niitämme sitä, mitä olemme itse kylväneet.

        - Nobeleista 150 (21%) on mennyt 17 miljoonalle juutalaiselle. Israelissa oli liki 200 USA:n teknologiapörssissä Nasdaqissa noteerattua Hi Tech –yhtiötä ennen toista intifadaa. Enää sata sen jälkeen.Tiedelehtien kolumneissa kuvataan alueen yhteistyöprojekteja sillanrakentajina. Tiede palvelee ja yhdistää – malariasoiden kuivattamisesta meriveden tislaukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      798
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      145
      770
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      403
      468
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      28
      398
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    Aihe