Olisi vain jätetty sakemanneja mätänemään tylsyyteen sinne omaan metsälinnakkeeseensa. Miksi ei vain kierretty kaukaa?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Jenkit meni Ilomantsiin.
"Meidän oli mentävä metsään turvataksemme oikea sivustamme",
Collins sanoi sodan jälkeen.
Yritys vallata Hürtgenwald osoittautuisi kuitenkin yhdeksi sodan huonoimmista päätöksistä. Metsäalue käsitti 125 neliökilometriä tiheää kuusimetsää ja kourallisen pieniä kyliä. Etenemistä pimeässä metsässä vaikeuttivat lisäksi syvät rotkot ja jopa viisisataa metriä korkeat kukkulat.
Etenevät jalkaväkisotilaat eivät voineet juuri luottaa lentokoneiden ja panssarivaunujen tukeen. Amerikkalaisilla ei myöskään ollut metsäkarttoja, eikä heitä ollut koulutettu metsätaisteluun.
"Hürtgenwald osoittautui kaikista pahimmaksi loukoksi", kirjoitti eräs jalkaväkisotilas. - Anonyymi
Amerikkalaisten suunnitelma ei sisältänyt Ruhr-joen monien patojen valtaamista. Ne sijaitsivat metsän ulkopuolella ja olivat ilmeisiä kohteita, koska padot avaamalla saksalaiset voisivat saada jokilaaksoon tulvimaan ja viivyttää liittoutuneiden etenemistä kohti Berliiniä.
- Anonyymi
Kysymys on suunnilleen sama kuin kysyisi, miksi puna-armeija ei vain hyökännyt Laatokan pohjoispuolelta Suomeen? Näin olisi kierretty ovelasti koko Mannerheim-linja.
Vastaus: olisi tullut pitkä kiertomatka.- Anonyymi
"Laatokan pohjoispuolelta Suomeen ... olisi kierretty ovelasti koko Mannerheim-linja.
"Vastaus: olisi tullut pitkä kiertomatka."
Olihan ranskalaisten Maginot-linjakin suunniteltu viivyttämään vihollisen etenemistä niin, että joukoille jää aikaa valmistautua puolustukseen.
Eiköhän Maginot- ja Mannerheim-linjat olleet pitempiä kiertää kuin Hürtgenin metsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4421723Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan951156Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63889Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43793Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49788Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11763- 123763
- 60740
- 39739
- 61707
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o37627- 50626
- 45577
- 34575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92556
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49547- 51532
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518