Tahallaan on Ukrainan sotaa jatkutettu sitä tukemalla Suomestakin, hullua, niin hullua.
Suomi on mukana sodassa
Anonyymi-ap
32519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jumala riisui aseet hallituksilta ja valloilta ja asetti heidät julkisen häpeän alaisiksi; hän sai heistä hänen kauttaan voiton riemun.
Job 5:17: "Katso, autuas se ihminen, jota Jumala rankaisee! Älä siis pidä halpana Kaikkivaltiaan kuritusta."
Tahallaan on Ukrainan sotaa jatkutettu sitä tukemalla Suomestakin, hullua, niin hullua.
Ryssän Trolli havaittu!
Mahtavaan Anaali-penaali....jatkutettu? Lukihäiriö jälleen havaittu- "jatkutettu" mitä tarkoitat outo sana? En ihmettele päästäsi saattaa löytyä vieläkin hullumpia sanoja!
mitä tarkoitat. ukrainaa vai venäjääkö tuo on?
Eivät tavalliset halua sotaa, mutta ketkä haluavat ?
Ei ihmiset halua sotaa, vaan venäläiset.
Länsimaat ovat vastuussa sodan jatkamisesta, näinollen ukrainalaisten turhista kuolemista.
Eli roiston pitää saada pieksää uhria vapaasti kenenkään häiritsemättä?
Tämä on venäläinen moraalikäsitys niin kansainvälisellä, kuin perhetasolla.
Ukrainan sodan rahoitus on tullut maksamaan Suomelle ainakin 100 Miljardia jota tämä nykyinen Hallitus on jatkanut..
Nyt Lähdettiin jopa mukaan Halukkaiden koaliition sodan kiihdytys operaatioon vaikka rahat on Suomesta kaikki !
Velkaa on jo n.200 MIljardia + saman verran vastuita päälle Eu:n kautta
Työttömiä on yli 10 %
Lapsiperhe köyhyys nousee
kalliisti elätettäviä Ukrainalais pakolaisia on 76500 täällä elättinä
Yrityksiä menee konkurssiin kiihtyvällä tahdilla
sairaaloita suljetaan
Tehtaita suljetaan (Metsä)
Kaikki menee päin per.... ttä Ukrainan tukemisen ja Italian tukemisen ja sitä ennen Kreikan tukemisen takia (Ukrainan tukeminen vaan on ylivoimaisesti suurin näistä ollut)
TÄMÄ ON JÄRJETÖNTÄ HOMMAA TUHOTA OMA MAA RYSSIEN KESKENÄISTEN KAHINOIHIN SEKAANTUMISEN TAKIA (Ukrainalaiset on samoja korruptoituneita ryssiä ,ellei vielä pahempia).
Ukraina ei ole Suomea koskaan kai isommin auttanut?
Suomeen tulivat tappamaan suomalaisia venäläisten mukana 1939-1944.
Ei venäloisten mukana vaan venäloisten huijaamina ja pakottamina.
Olivat siis ryssän uhreja siinnä kuin suomalaisetkin.
Jos olisin Venäjän sotilasjoukkoihin pakotettuna niin tappaisin heti kaikki kun pakotilaisuus tulisi esim. vartiovuorollani vaikka kuinka siihen sisältyisi oman kuoleman vaarakin. Ainakin saisin tapettua kaikki, jotka pakoonpääsyni esteenä olisivat.
Olen sen asian miettinyt useaan kertaan ja se tilaisuus tulisi ennemmin tai myöhemmin kun riittävän hyvä tilaisuus tulisi.
Se on (vahingon)ilon päivä kun tämän jakeen aika koittaa:
"Kuka herätti päivänkoiton maasta hänet, jota vanhurskaus seuraa joka askeleella? Kuka antaa kansat hänen valtaansa, kukistaa kuninkaat hänen jalkoihinsa? Kuka muuttaa heidän miekkansa tomuksi, heidän jousensa lentäviksi oljenkorsiksi?"
Jes. 41:2
Ehkä. Ruotsi ainakin on.
Löytyyhän ryssän terroridroneista ruotsalaisia osia.
On sotakiimaa muissakin kuin venäläisissä.
Ja vielä pahempaa.
Olisipa ydinpommi mulla niin en kahta kertaa miettisi missä sen räjäyttäisin.
EU on niin tyhmä, että tukee hävinnyttä osapuolta ja joutuu itsekin hyökkäyksen kohteeksi. Samoin GB ja USA.
Ryssä on taaskin ainut sodan aiheuttaja.
Jo kymmenen vuotta sitten venäläinen historioitsija vertasi Hitleriin ja pyysi: " Pysäyttäkää putin ennen kuin on liian myöhäistä,"
Israelissa eläimillä on auvoisat ovat : huomioi puhdasta vettä riittää muuten vaan ruiskutettavaksi ympäri pihaa, kun taas videossa aiemmin Venäjän orjiksi joutuneet jonottavat saadakseen puhdasta vettä.Samalla Putin kätyreineen herkuttelee mitä erikoissimmilla herkuilla ja juomilla, joista ANO TURTIAINEN ntoi videonäytöksen 1-2 vrk sitten juutuub-kanavallaan. Herkkuja oli tarjolla hirveät määrät rikkaille.
https://www.youtube.com/watch?v=EiK5IAKb5Rk
Miten niin ”jatkutettu”? Putin on ainoa, joka jatkaa, koska kaikki muut haluaa sodan loppuvan.
Kysymys on puhtaasti Putinin arvovallasta ja asemasta.
Putinin asema ja toiminta taasen johtuu venäläisten kansanluonteesta.
Venäläiset ovat jälleen kollektiivisesti sotarikollisia.
Muistatko miten sodan alkuvaiheissa kukaan Ukrainassa ja lännessä ei ollut valmis neuvottelemaan rauhasta, johon sisältyy alueluovutuksia. Nyt kaikki Ukrainassa ja lännessä ovat siihen valmiita, mutta Venäjä ei, sillä se haluaa saada taistelemalla ne alueet itselleen, joiden väestö halusi olla Venäjää jo vuoden 2014 kansannousussa.
Mitään kansannousua Ukrainaa vastaan ei ollut. Venäläiset valittelikin kun kukaan ei halua tarttua aseisiin vaikka kuinka niille uhkailisi, valehtelisi ja lahjoisi
Zelenski ei halua lopettaa sotaa. Länsimaiden johtajista Trump ainoa joka haluaa lopettaa sen.
Slava Russia.
>>Venäläiset ovat jälleen kollektiivisesti sotarikollisia.>>
Meinaatko tuomita Venäläiset kollektiivisesti?
😊😊😊😊😊
>>Olisipa ydinpommi mulla niin en kahta kertaa miettisi missä sen räjäyttäisin.>>
Minäkään en miettisi kahta kertaa.
Kenties olisi eri kohde kuin sinulla.
😊😊😊😊😊
Yksi paukku ei riittäisi.. Paitsi siinä tapauksessa, jos maailman kaikki sotakiimaiset saataisiin koottua samaan paikkaan. 😊 🚀 😵💫🤯🤪
Pahimmat on jo Moskovassa.
Miksi tallainen aloitus otsikolla Helluntailaisuus. ?